usutme.com https://www.usutme.com Üşütme, Üşütme Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, usutme.com Fri, 19 May 2017 00:00:00 +0000 Tue, 19 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Mide Üşütmesi İçin İlaç https://www.usutme.com/mide-usutmesi-icin-ilac.html Fri, 09 Nov 2018 18:44:37 +0000 Mide üşütmesi için ilaç, mide üşütmesi durumunda basite alınmadan ve ihmal edilmeden tedavi olunması gereken olaydır. Çoğu insanların mide üşütmesi üzerine doktora gitmeden kendi başlarına evlerinde çaresine baktıkla Mide üşütmesi için ilaç, mide üşütmesi durumunda basite alınmadan ve ihmal edilmeden tedavi olunması gereken olaydır. Çoğu insanların mide üşütmesi üzerine doktora gitmeden kendi başlarına evlerinde çaresine baktıkları görülmektedir. Lakin mide üşütmesi durumlarını kişiler kesinlikle dikkate alarak fazla zaman kaybetmeden doktora görünmelidir. Evlerinde daha sonradan kendilerine uygun olan ve sağlığa zarar vermeyecek şekilde sıcak sıvı tüketimi ve yiyecek tercih edebilir. Diğer yöntemler ilaç kadar fayda sağlayamamaktadır. Mide üşütmesi durumu ise sadecede midede görülebilecek rahatsızlık olmayıp gerekli ilaç tedavisi uygulanmadığı takdirde başka bölgelere ve organlara dağılabilecektir. Mide üşümesinde midede bakteri ve virüs oluşumu gözlenebilir. Bu duruma karşılık mide üşütmesin de ilaç kullanımı şarttır. Bakteri ve virüsü yok edebilecek tek çözüm ilaç kullanımıdır. Kişilerde belirtilerinin görüldüğü an zaman kaybetmeden uzman doktoruna gidildiği takdirde gerekli tedaviyi uygulayacağından emin olunur. Bahsedeceğimiz belirtilerin hepsinin gözlenmesi beklenilmez. Bir kaç belirti olması durumunda derhal tedaviye başlanılmalıdır.

Mide üşütmesi için ilaç kullanımı

İlaç, mide üşütmesi yaşayan ve belirtileri görülen kişiler ilk olarak uzman ve sağlıkçı tarafından muayene edilerek,rahatsızlığın boyutuna göre ilaç tedavisi uygulayacaktır. Bu tedavi süresince kullanılacak olan mide üşümesine karşı ilaçlar  5-7 gün arasında kişide fayda gösteremeye başlayacaktır. Bu rahatsızlıkta kesin sonuç alınacak yöntem ilaç tedavisidir.

Mide üşütmesi için ilaç yöntemi uygulanırken kişilerin kendilerine ve sağlıklarına özen göstermeleri gereklidir. Mide üşütmesin de olay sadece soğuk alınan yiyecek ve içeceklerden kaynaklanmaz, dışarıdan bulaşabilecek veya midede kendi başına oluşabilecek virüs ve bakterilerden de kaynaklanabilmektedir. Daha özen ve dikkat göstermek için hijyenik olmayan ortamlardan yiyecek ve içecek tüketilmemesine kesinlikle önem verilmelidir. Kişiler sabah uyandıklarında ve oruçluyken midenin boş olması halinde soğuk tüketilebilecek her şeyden de uzak durmalıdır.
]]>
Ayakları Üşütmek Karın Ağrısı Yaparmı https://www.usutme.com/ayaklari-usutmek-karin-agrisi-yaparmi.html Sat, 10 Nov 2018 04:22:36 +0000 Ayakları üşütmek karın ağrısı yaparmı, sık karşılaşılan problemlerden bir tanesidir. Genellikle havalar soğuduğu zaman ayağının üşütülmesi ile kaynaklı olarak karın bölümünde ağrı hissedilmesi ile şiddetli kramp Ayakları üşütmek karın ağrısı yaparmı, sık karşılaşılan problemlerden bir tanesidir. Genellikle havalar soğuduğu zaman ayağının üşütülmesi ile kaynaklı olarak karın bölümünde ağrı hissedilmesi ile şiddetli kramp şeklinde ağrılar gözlenir. Kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkilerken, halk içerisinde mide üşütmesi olarak da tanımlanır. Ayağa çorap giyilmemesi ve ayağın fazla soğuk kalması sonucu karın ağrısı meydana gelir. Toplumda sık gözlenen rahatsızlıklar içerisinde bulunur. 

Ayak üşütme nedenleri ve tedavisi

Ayakların üşümesi ile birlikte ortaya çıkan titreme gibi durumlarda karın bölgesine öncelikli olarak hafif ağrılar girerken, sonrasında üşümeye bağlı olarak şiddetli ağrılar eşlik eder. Bu süreç içerisinde kişinin dengeli ve sağlıksız beslenmesi ağrılarının artmasına sebebiyet verir. Ayağın üşütmesine bağlı olarak karın ağrısını sık yaşayan kişilerde vücutta vitamin eksikliği sebebiyle şikayet bir haftadan fazla sürüyor ise kronik herhangi bir başka şikayet olması ihtimaline karşı vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi gerekir. Ayağın üşütülmesi ile birlikte karın ağrısı Mide üşütmesine neden olarak, kişinin güçsüz ve halsiz kalmasına, enfeksiyon, bakteri, virüs, parazit gibi hastalıkların vücutta çoğalmasına neden olabilir. Ayak üşütmek karın ağrısı yaparmı süreci içerisinde kişinin sürekli yatmasına neden olacağı için vakit kaybedilmeden tedavisi gerekir. Ayrıca bu şikayet iç organlarda herhangi bir probleminin olduğunun habercisi olarak belirti şeklinde ortaya çıkabilir. Vücutta gözlenen karın ağrısı nedensiz yere ortaya çıkmaz. Üşütmeye bağlı olarak karında biriken gaz, hazımsızlık, özellikle bayanlarda adet sürecine yakın ayakların üşümesi sebebiyle devamlı tekrar eden ağrılar da tedavi önemlidir. Karın ağrısı kronik hale geldiği zaman etkilerini artırır. Bu süreç içerisinde kişide halsizlik, üşütmeye bağlı olarak ortaya çıkan kusma problemleri, vücutta enfeksiyon olduğunun habercisidir. Doktorun yapacağı tetkikler ve kan tahlili neticesinde sonuca göre doktorun uygun gördüğü ilaçların kullanılması ile birlikte tedavi sağlanır. Ayrıca iyileşme süreci içerisinde kişinin sağlıklı ve dengeli beslenmesi, C vitamini açısından yüksek besinlerin tüketilmesi ile ilaç tedaviye destek verilir. Bunun yanı sıra kişinin sıkı giyinmesi, ayağına çorap giymesi gerekirse ayağına sıcak su koyması tavsiye edilir.
]]>
Üşütme Nasıl Geçer https://www.usutme.com/usutme-nasil-gecer.html Sun, 11 Nov 2018 03:53:33 +0000 Üşütme nasıl geçer, hava geçişleri sırasında karşılaşılan problemlerden bir tanesidir. Üşütme sebebiyle kişinin bedeninin soğuk alması veya organlarından bir tanesinde ortaya çıkan hastalık sebebiyle grip, nezle gibi üs Üşütme nasıl geçer, hava geçişleri sırasında karşılaşılan problemlerden bir tanesidir. Üşütme sebebiyle kişinin bedeninin soğuk alması veya organlarından bir tanesinde ortaya çıkan hastalık sebebiyle grip, nezle gibi üst solunum yolları rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Bu süreç içerisinde vücuda giren bakteri, enfeksiyon, virüs sebebiyle hastalık etkisini arttırır. Bulaşıcı olması nedeniyle kişiden kişiye geçer. Üşütme genellikle uzun süre soğuk havada dışarıda kalınması durumu ile ortaya çıkarken, bağışıklık sisteminin etkilenmesi ile birlikte bazı semptomların ortaya çıkmasına neden olur. 

Üşütmeye bağlı olarak kişinin bazı organlarında ağrı yaşaması gözlenir. Bununla birlikte yüksek ateş, cilt döküntüsü, öksürük, titreme gibi şikayetler belirtiler ortaya çıkar. Ayrıca üşütmeye bağlı olarak mide bulantısı, gaz sancısı buna bağlı olarak ortaya çıkan ishal, kusma, yorgunluk, sürekli uyku hali, halsizlik gibi belirtiler birlikte gözlenir. Üşütme ile birlikte kulak enfeksiyonu, iltihaplanma, mide rahatsızlıkları, gözlerde kızarma ve yanma hissi, astım ataklarında artma ortaya çıkar. 

Üşütme nasıl geçer tıbbi tedavi 

Kişide yaşanan şikayetler üzerine vakit kaybedilmeden doktora giderilerek gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. İdrar tahlili, kan tahlili ve doktorun uygulayacağı muayene ile birlikte doktorun vereceği ilaçların kullanılması tedavi açısından önemlidir. Bu süreç içerisinde doktorun uygun gördüğü ilaçların kullanılmasının yanı sıra kişinin sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerekir. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan gıdaların tüketilmesi, taze meyve sebze tüketiminin artırılması ile hastalığın etkilerinin azaltılması sağlanır. Üşütme problemi yaşayan kişinin bol miktarda sıvı tüketmesi önemlidir. Su, bitkisel çaylar, ayran gibi sıvıların sık tüketilmesi gerekir. Ayrıca kişinin yaşadığı odanın sık sık havalandırılması önemlidir. 

Üşütme nasıl geçer bitkisel tedavi

Nane limon uygulaması, geçmişten günümüze en fazla kullanılan yöntemler içerisinde yer alır. Özellikle vücutta oluşan titreme, üşüme problemlerin de son derece etkilidir. Soğuk havalarda düzenli olarak yapılarak tüketilmesi vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlar. Bu uygulama için bir yemek kaşığı nanenin iki bardak suya konulması ile kaynatılması esnasında içerisine bir adet limonun dilimlenmesi ile karışım hazırlanır. 10 dakika kadar kaynatıldıktan sonra, 5 dakika demlenmesi beklenerek içerisinde bulunan posanın süzülmesi ile isteğe bağlı olarak içerisinde bal katılarak tüketilir.

Zencefil limon uygulaması, hazırlanacak olan zencefil çayı ile bağışıklık sisteminin güçlenmesi desteklenir. Bir tatlı kaşığı zencefilin 1 su bardağı suya konularak kaynatılması ile birlikte 10 dakika sonra içerisinde bulunan postanın süzülmesiyle içerisine bir çay kaşığı bal ilave edilerek günde iki kez tüketilmesi gerekir. Verdiğimiz bu tarifinin iki yaşından küçük çocuklarda uygulanması sakınca teşkil edebilir. Karışım hazırlanırken kullanılacak olan Zencefilin taze olması etkisinin artmasını destekler.

Soğan ve bal uygulaması, vereceğimiz bu tarif ile birlikte üşütme, titreme, soğuk algınlığı problemlerin giderilmesi sağlanır. Soğanın ortası oyularak etrafında iğne yardımı ile küçük delikler açılır. İçerisinde bol doldurularak tabağın içerisine konularak sekiz saat bekletilmesi ile deliklerden akan ballı soğan suyunun akşam yemek sonrasında bir kaşık tüketilmesiyle bronşların açılması sağlanır. 
]]>
Çocuklarda Üşütme https://www.usutme.com/cocuklarda-usutme.html Mon, 12 Nov 2018 02:39:30 +0000 Çocuklarda üşütme, genellikle mevsimsel geçiş dönemlerinde ve soğuk hava koşullarından dolayı meydana gelir. Bazen de çocukların terlemesi sonucu ile meydana gelir. Bu tür durumların oluşmaması için terli olan çoc Çocuklarda üşütme, genellikle mevsimsel geçiş dönemlerinde ve soğuk hava koşullarından dolayı meydana gelir. Bazen de çocukların terlemesi sonucu ile meydana gelir. Bu tür durumların oluşmaması için terli olan çocukların elbiselerinin vakit kaybetmeden değişmesi ve sıcak ortamlarda bulunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra çocukların açık havaya maruz kalmamaları gerekmektedir. Özellikle evleri havalandırmak için açılan camların yapmış olduğu cereyan bebeklerin hasta olmasına neden olan unsurlar arasındadır. Çocukların üşütme halinde yapılması gereken bir takım uygulamalar bulunmaktadır. 

Çocuklarda üşütmeye ne iyi gelir

 • Çocuklarda üşütme gibi durumlarda bitki çaylarının tüketilmesine önem verilmelidir. Üşütme gibi durumlara iyi gelen bitkiler aşırı olmamak kaydı ile günde bir kere verilmesi hastalığın iyileşmesine fayda sağlayacaktır. 
 • Bu dönemlerde çocuğa bol miktarda C vitamini içeren yiyeceklerin verilmesi de oldukça önemlidir. 
 • Çocuklarda meydana gelen mide üşütmesinin tedavisi için yapılacak olan en önemli işlem çocuğun bulunduğu ortamın sıcak ve nemli olmasıdır. Mide bulantısının yanı sıra çocukta öksürük ve ateş de var ise kesinlikle bir çocuk doktoruna başvurulmalıdır. 
 • Mide üşütmesi gibi durumlarda mide bulantısı ve iştahsızlık gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Çocukların bu tür rahatsızlıkları atlatmaları için verilen içeceklerin ılık olmasına dikkat edilmelidir. 
 • Bunun yanı sıra çocuklarda üşütme  sorununun çözümü için en önemli içecek anne sütüdür. Bu tür durumlarda anne sütünün sürekli olarak çocuğa verilmesi gerekmektedir. Çünkü anne sütü içerisinde bulunan maddeler bebeği hastalıklardan koruduğu gibi meydana gelmiş olan rahatsızlıklarında tez zamanda önüne geçerek tedavisin yapmaktadır. Eğer çocuk anne sütünden kesilmiş ise bal, pekmez, süt ve süt ürünleri tüketmelidir.
 • Bu tür durumlarda çocuklarda  meydana gelebilecek en önemli ve tehlikeli belirti ishaldir. İshal oluşumu eski zamanlarda bir çok bebeklerin ve çocukların susuzluktan ölmesine neden olmuştur. Eğer bebekte veya çocukta ishal var  bol bol sıvı tüketmesine önem verilmelidir. Eğer çocuğun genel durumunda ciddi değişiklikler var ise zaman kaybetmeden bir çocuk doktoruna başvurulmalıdır.
 • Çocuklarda üşütme gibi durumlarda aile bireylerin kendi isteklerine göre  ilaç verimi yapılmamalıdır. Bu tür davranışlar çok ciddi durumların oluşmasına neden olabilmektedir. 
 • Çocuğun üşütmesi mide ağrılarına neden olabilir. Bu tür durumlara engel olabilmek için çocuğa şekerli su ve tuzlu su verilebilir. Bu tür karışımlar bebeğin ağrısının kesilmesine ve midesinin rahatlamasına fayda sağlamaktadır.
]]>
Sırt Üşütmesi https://www.usutme.com/sirt-usutmesi.html Mon, 12 Nov 2018 09:52:54 +0000 Sırt üşütmesi, geçmişten günümüze kadar çoğu kişilerde belirli nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Sırt bölgemiz genellikle iri ve geniş olmasından dolayı oluşabilecek bütün hava değişimlerini ve hava şartlar Sırt üşütmesi, geçmişten günümüze kadar çoğu kişilerde belirli nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Sırt bölgemiz genellikle iri ve geniş olmasından dolayı oluşabilecek bütün hava değişimlerini ve hava şartlarını direk karşılamaktadır. Küçüğünden büyüğüne kadar her yaşta görülebilecek rahatsızlıktır. Çocuk ve yaşlı demeden her bünyenin ve vücudun farkında olmadan bu üşütmeye yakalanabilmesi mümkündür. Sırt üşütmesi hafife alınacak ve geçer diye hiç bir şey yapmadan beklenecek bir rahatsızlık değildir. Fazla zaman kaybetmeden tedavi şekillerini öğrenmeli tedaviye başlanılmalıdır. Çünkü sırt üşütmesi şiddetli sırt ağrısı ve bir çok hastalığı da yanında getirebilmektedir. Sırt üşütmesi genellikle sıcak ve soğuk havaların bir anda değişim göstermesiyle oluşabilmektedir. Bir çok nedenleri elbette vardır. Lakin sırt üşütmesi denildiği zaman direk aklımıza vücut terinin sırtta uzun süre durması ile oluşabildiği gelmektedir. Bunu da en çok etkileyen nedenlerden bir tanesi hava şartlarıdır. Bunun dışında bir çok neden bulunabilmektedir

Sırt üşütmesi nedenleri
 • Soğuk hava etkisinde kalma 
 • Terlemek ve terin sırtta uzun süre beklemesi
 • Aniden hava değişimleri
 • Gece uyurken sırt bölgesinin açıkta kalması 
 • Sert hava şartlarında çalışılması 
 • Soğuk su ile yapılan duş
Sırt üşütmesi belirtileri
 • Sırt ağrısı
 • Bel ve bel yanı ağrısı
 • Omuz ağrısı 
 • Göğüs ağrısı 
 • Baş ağrısı 
 • Ciğerden gelen öksürük
 • Kusma
 • Baş dönmesi ve halsizlik 
 • İshal
Sırt üşütmesi tedavi yolları
 • İlaç: İlk öncelikle sırt üşümesi halinde belirtilerinin başlaması ile birlikte geç kalınmadan doktora gidilmesi gerekmektedir. Uzman doktor kontrolünde gerekli durumlara ve rahatsızlığın boyutuna göre ilaç tedavisine başlanır.
 • Dinlenme: Doktor kontrolünden sonra kişilerin istirahate çekilmeleri gerekecektir. Üşümüş olan sırtın daha da soğuk havaya maruz kalması kaçınılmaz başka hastalıkları getirecektir. Bir kaç gün kesinlikle evlerinde yataklarında sıcak olacak şekilde yatılmalı sırtın sıcaklığının geri kazanılması gerekir.
 • Uyku: Sırt üşümesi kişide sırtında ağrıdan ziyade ciğerlerinde üşütmeden dolayı zayıflılık görülecektir. Ciğerin yıpranmasından dolayı kendine gelebilmesi için ve ilerleyen zamanlarda öksürükte yaşanmaması için günde uyku saatine 2 ile 3 saat daha eklenmesi tavsiye edilir.
 • Sıcak uygulaması: Bez veya battaniyeleri evdeler doğal yollardan ısıtarak kişinin sırtına sarmalı veya yatağının içine sererek sırt bölgesini bu bezlerle teması sağlanmaktadır. Sıcak bez vücudun içine işleyeceği için üşümeyi alacaktır.
 • Hareketsizlik: Sırt üşütmesi ile sırt bölgelerinde görülen ağrılar kişinin rahatsızlığı daha çok çekilmez hale getirecektir. Bu ağrılar üşütmeden dolayı meydana geldiği için olası vücudun hareket durumlarında daha çok ağrılar doğuracaktır. Kesinlikle 1 ile 2 gün arasında ani hareketlerden kaçınılmak gerekir.
]]>
Karın Ağrısı Üşütme https://www.usutme.com/karin-agrisi-usutme.html Mon, 12 Nov 2018 19:02:59 +0000 Karın ağrısı üşütme, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Genellikle havaların soğuması ile birlikte hemen hemen herkes de gözlenen rahatsızlıklardan biridir. İsminden de belli olacağı gibi üşütme nedeniy Karın ağrısı üşütme, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Genellikle havaların soğuması ile birlikte hemen hemen herkes de gözlenen rahatsızlıklardan biridir. İsminden de belli olacağı gibi üşütme nedeniyle ortaya çıkan karın ağrısının kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkilemesi ile kendini belli eder. Gereğinden fazla soğuk havaya maruz kalınması, ayağa çorap giyilmemesi, yaşanılan ortamın istenilen sıcaklıkta olmaması gibi durumlardan dolayı karın ağrısı ortaya çıkarken, asıl sebebinin üşütmeden dolayı kaynaklandığı belirtilir. 

Karın ağrısı üşütme belirtileri

Kişide iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, mide ağrısı buna bağlı olarak ortaya çıkan ishal gibi problemler ortaya çıkabilir. Ayrıca mideye giren ani kramplar, nefes kokusu, yüksek ateş, ani başlayan baş ağrısı, susuzluk hissi, lenf bölümünde şişlik, göz altlarında morluk ve çökme, idrarın olmamasına rağmen idrar varmış hissi, sürekli idrara çıkma, kalp atışında problem gibi durumlar ile kendini gösterir. Karın ağrısı üşütme yüksek ateş sebebiyle kişide sayıklama problemleri ile uyku bozukluğu ortaya çıkabilir. Bu sebepten dolayı vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekir. Doktora gidilmemesi halinde hasta da bulunan belirtiler şiddetini artıracağı için kronikleşerek bu süreç içerisinde yatağa bağımlı olmasına neden olabilir. 

Karın ağrısı üşütme tanısı

Saydığımız belirtileri bulunan kişinin vakit kaybedilmeden doktora giderek gerekli tetkiklerinin yapılması gerekir. Doktorun uygulayacağı muayene, yapacağı kan tahlili ve idrar tahlili sonrasında hastanın sonuçlarına bakarak gerekli ilaç tedavi uygulanması gerçekleştirilir. Genellikle hastada enfeksiyon, bakteri gibi oluşumlar da bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı hastaya antibiyotik, soğuk algınlığı, kas gevşetici ağrı kesici ilaçlar verilerek tıbbi tedavinin yapılması sağlanır. Bu süreç içerisinde kişinin kendisine iyi bir bakım yapması gerekir. İyileşme süreci içerisinde ilaç kullanırken istirahat etmesi, sıcak ortamda bulunması, vücudu ısıtmak için ayağının altına sıcak su koyması tavsiye edilir. 

Karın ağrısı üşütme tedavisi

Karın ağrısı üşütme tedavisi içerisinde hastanın bol sıvı tüketmesi, C vitamini açısından gerekli meyve ve sebzeleri tüketmesi gerekir. Vücudun vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanması açısından sağlıklı ve dengeli beslenilmesi önemlidir. Bu süreç içerisinde sigara ve alkol kullanımlarından uzak durması gerekir. Ayrıca asitli ve gazlı içeceklerden kaçınılması, aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerin tüketiminden uzak durması gerekir. Doktorun verdiği ilaçların uygun dozlarda kullanılması ile birlikte kişinin günlük tüketeceği nane limon çayı, zencefil çayı, soğan, sarımsak gibi uygulamalar ile içerisinde bulunan etken maddelerden yararlanılarak hastanın daha kısa sürede iyileşmesi sağlanır. Özellikle bitkisel çaylar karın ağrısı üşütme süreci içerisinde son derece faydalıdır. Normal süreç içerisinde de kişinin özellikle soğuk havalarda nane limon çayı ve zencefil çayı tüketmesi bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak, oluşabilecek hastalıklardan vücudun korunmasını sağlar.
]]>
Üşütmeye Ne İyi Gelir https://www.usutme.com/usutmeye-ne-iyi-gelir.html Tue, 13 Nov 2018 02:08:54 +0000 Üşütmeye Ne İyi Gelir, Üşütme özellikle kış aylarında çok sık rastlanan bir hastalık belirtisidir. Bu belirti soğuk havaların vücutta bağışıklık sistemini olumsuz etkilemesiyle kendini gösterir. Bağışıklık sistemi z Üşütmeye Ne İyi Gelir, Üşütme özellikle kış aylarında çok sık rastlanan bir hastalık belirtisidir. Bu belirti soğuk havaların vücutta bağışıklık sistemini olumsuz etkilemesiyle kendini gösterir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler daha çok üşütürler. Mevsim geçişlerinde hava değişikliklerinin yaşanmasıyla bu durum daha fazla etkisini gösterir. Havanın sıcaklık derecesi yüksekken bir anda sıcaklık derecesinin düşmesi ve özellikle de yağmurlu havalarda kişinin vücuduna direkt olarak aldığı yağmurun etkisi üşütmeye neden olur. Üşütme özellikle küçük yaştaki çocuklarda daha çok görülür. Bebeklerde bu durum bebeğin bünyesinin çok zayıf olmasından dolayı etkinliğini daha fazla gösterir. İşte bütün bu durumlarda üşütmeye ne iyi gelir hususunda sizlere şifalı olan bitkilerden elde edilen üşütme çaylarını ve bu hususta yapılması gerekenleri belirteceğiz.

Üşütmeye Ne İyi Gelir
 • Nane Çayı: Nane çayının antioksidan etkisi sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlanarak üstüme problemi ortadan kalkacaktır. Bu çay gün içerisinde taze olarak tüketilmelidir. Yeşil nane yaprakları yada kurutulmuş nane yapraklarından bir tutam (1 tatlı kaşığı kadar) kaynamış 1 bardak su içerisine ekleyerek bardağın ağzını kapatıp 5 dakika demlenmeye bırakıp demini alan bitki çayını tüketebilirsiniz. Bu bitki çayını sabah akşam olmak üzere günde iki bardak içtiğinizde etkisini göreceksiniz. Limon sıkarak da tüketebilirsiniz, daha faydalı olacaktır.
 • Ihlamur Çayı: Ihlamur ağacının tomurcuklarının mevsiminde toplanarak kurulmasıyla hazırlanan bir bitki çayıdır. Bu çay üşütmede oldukça faydalıdır. İçerisinde bulunan antioksidan maddenin vücuda direnç sağlamasıyla vücut bütün mikroplardan arınır ve eski haline döner. Ihlamur çayı aktarlardan alınan ıhlamur bitkisi yada kendimiz topladığımız kurutulmuş ıhlamurdan bir tutam alıp 1 şu bardağı kaynamış suyun içerisine ilave ederek bardağın ağzını kapatıp 5 dakika bekleyelim. Suyun rengi değiştiğinde çay demlenmiş demektir. Ihlamurun tadı oldukça lezzetli ve kokusu da bir o kadar güzeldir. Herkes rahatlıkla tüketebilir. Gün içerisinde 2 bardaktan fazla tüketmeyin çünkü uyku getirici etki yapabilir. 
 • Sıcak Limonlu Su: Taze limon antioksidan etkisinden dolayı vücudun bağışıklık sistemini çalıştırır, vücudu enfeksiyonlara karşı korur ve bu sayede üşütmeye iyi gelir. 1 bardak sıcak suya yarım yada tam limonu sıkarak ılık tüketebilirsiniz. Gün içerisinde birkaç bardak tüketmek vücudunuza iyi gelecektir. Limon doğal ilaç görevi görür. Vücudunuzu terletecek ve enfeksiyonu terle atacaksınız.
 • Tarçın Çayı: Tarçın vücudu  bakteriler karşı korumaktadır. 1 bardak sıcak su içerisine 1 çay kaşığı toz tarçın yada 1 bardak sıcak suya 1 tane çubuk tarçın atılarak yapılır. Sıcak su içerisinde 5 dakika ağzı kapalı kalan tarçın çayı ılık tüketilir. Çubuk tarçın daha faydalı olacaktır. Toz tarçın suyu katılaştırır yapışkan bir sıvı oluşturur. Herkes bunu tüketemez, bunun için çubuk tarçın tercih edilmesi gerekir.
Üşütmeye ne iyi gelir hususunda sadece bitki çaylarının faydalarıyla sınırlı kalınmamalıdır. Sıcak bir çorba da üşütmeye iyi gelir. Sebzeli çorba üşütmenin düşmanıdır. Üşütme için sebzeli çorbayı evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. 

Üşütme İçin Sebzeli Çorba Tarifi 

1 adet kuru soğan, 1 adet havuç, 1 adet patates, 1 tatlı kaşığı kuru nane, 1 bardak kırmızı mercimek, 1 yemek kaşığı sıvı yağ, 5 su bardağı sıcak su, tuz, karabiber.

Hazırlanışı: Bütün sebzeler iyice yıkanır. Daha sonra kuru soğan, patates ve havuç soyulur. Havuçlar doğrama tahtasında halka halka halka doğranır ve patatesler de küp küp doğranır. Önceden hazırlanan tencereye şu ilave edilir. Yıkanarak süzülen mercimek üzerine ilave edilir. Soğan tüm atılır ve havuç, patates de ilave edilir. Ardından kuru nane, karabiber, sıvı yağ, tuz da ilave edilerek 15 dakika pişirilir. Servise sunulur üzerine yarım limon sıkılarak sıcak tüketilir. Bu]]> Mide Ağrısı Üşütme https://www.usutme.com/mide-agrisi-usutme.html Tue, 13 Nov 2018 03:14:38 +0000 Mide ağrısı üşütme, toplumda sık gözlenen hastalıklardan bir tanesidir. Genellikle soğuk şeyler tüketilmesi sebebiyle midenin soğuğa maruz kalması ile ortaya çıkar. Bu süreç içerisinde vücudun susuz kalması ve zayıflamas Mide ağrısı üşütme, toplumda sık gözlenen hastalıklardan bir tanesidir. Genellikle soğuk şeyler tüketilmesi sebebiyle midenin soğuğa maruz kalması ile ortaya çıkar. Bu süreç içerisinde vücudun susuz kalması ve zayıflamasına bağlı olarak enfeksiyon, bakteri, virüs gibi parazitlerin çoğalmasına neden olur. Mide üşütmesi gastroenterit olarak tanımlanır. Mide ağrısı üşütme, yanında kişide iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, mideye giren ani kramplar, ağız kokusu, yüksek ateş, ishal gibi belirtiler ortaya çıkar. Özellikle virüs sebebiyle ortaya çıkan bu durumda kişinin ateşinde aniden yükselme ortaya çıkar. Bir hafta içerisinde geçmeyen bu durumda vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi gerekir. Özellikleri ishal sebebiyle vücudun aşırı su kaybetmesi ile kişiye müdahale edilmesi gerekir. Bu süreç içerisinde kişide aşırı susuzluk, göz altlarında morluk ve çökme, idrarın renginde koyuluk, kalp atışında problem ve uykuda sayıklama gibi problemlere neden olabilir.

Mide ağrısı üşütme nedenleri
 • Genellikle sebebi virüs ve bakteri olarak tanımlanır. 
 • Rota virüsü ve norovirüs ismi verilen virüsler mide üşütme ve ağrı oluşumuna neden olur. 
 • Bulaşıcı olması sebebiyle kişinin hijyen kurallarına dikkat etmemesi nedeniyle vücuduna yerleşir. 
 • Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin ve korunmasız olan bebeklerin vücuduna kolaylıkla yerleşerek, gerekli hasara sebebiyet verir. 
 • Çocuklarda ve yaşlılarda görülme olasılığı daha yüksektir. 
 • Ayrıca bazı yiyeceklerin üzerinde virüslerin çoğalmasının hızlandığı için kişi bilmeden virüslü gıdalar tüketerek, virüsün midesine yerleşmesini sağlar. Özellikle süt ürünlerinin içerisinde oldukça fazla bulunur. 
 • Ayrıca deniz ürünleri vücuda virüs girmesini ve midenin bu süreç içerisinde tepki göstermesiyle mide ağrısı üşütme belirtisine neden olabilir.
Mide ağrısı üşütme tanı ve tedavi

Saydığımız belirtileri bulunan kişinin vakit kaybedilmeden doktora gitmesi gerekir. Öncelikli olarak hastanın doktora öyküsünü anlatması ile uygulanacak kan tahlili ve idrar tahlili sayesinde doktorun vereceği Antibiyotik ile tedavi gerçekleştirilir. Doktorun verdiği tedavi süreci içerisinde hasta da bulunan belirtiler giderilmemiş ise hastanın doktora tekrar gelerek gerekli tetkiklerin kapsamlı olarak tekrar yapılması gerekir. Çünkü virüsü ile ortaya çıkan mide ağrısı üşütme durumu antibiyotik kullanımına bağlı olarak geçmeyebilir. Bu süreç içerisinde kişinin sağlıklı ve dengeli beslenmesi, hijyen kurallarına dikkat etmesi, istirahat etmesi tavsiye edilir. Bol sıvı alınması önemlidir. Özellikle kusma ve ishal gibi durumlardan dolayı vücudun susuz kalması nedeniyle bol su tüketilmesi önemlidir. Mide ağrısı üşütme problemi yaşayan kişinin muz, küçük bir kase yoğurt, elma gibi besinler tüketmesi oluşan ishalin giderilmesine fayda sağlar. Bu süreç içerisinde yağlı yiyecekler ve baharatlı gıdalardan kaçınılması, süt ürünlerinin tüketilmemesi gerekir. Ayrıca bitkisel çayların kullanılması hastanın şikayetinin azaltılmasına fayda sağlar. Özellikle nane limon çayı yapılarak tüketilmesi midenin rahatlamasını sağlayarak, oluşan belirtilerin giderilmesine etki eder. Ayrıca sindirim sisteminin rahatlatılması açısından tavsiye edilir.
]]>
İdrar Yollarını Üşütmeye Ne İyi Gelir https://www.usutme.com/idrar-yollarini-usutmeye-ne-iyi-gelir.html Tue, 13 Nov 2018 10:04:17 +0000 İdrar yollarını üşütmeye ne iyi gelir, İdrar yolları üşütme durumu genellikle bayanlarda sık sık rastlanılan bir durum olsa da erkeklerde de gözlemlenebilir. Bu durum idrar yollarında, mesafede ve böbreklerde oluşarak meydana İdrar yollarını üşütmeye ne iyi gelir, İdrar yolları üşütme durumu genellikle bayanlarda sık sık rastlanılan bir durum olsa da erkeklerde de gözlemlenebilir. Bu durum idrar yollarında, mesafede ve böbreklerde oluşarak meydana gelen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla kendisini ağrı, kokulu akıntı ve ağır geçirilen sancılar ile gösterebilmektedir. Çoğunlukla kişiler bu durumu oluşan sancılar yüzünden doktora giderek öğrenmektedir. Korkulacak bir durum olmayarak ilaçlar yada bitki çayları ile geçirilen bir rahatsızlıktır. Ancak bu hastalığın yaşanması durumunda kişiler kulak ardı etmemeli ve uzman bir doktora görünerek tedbirini almalıdır. Aksi halde ilerlediği zaman daha kötü durumlara yol açabilir. Örneğin enfeksiyon ve iltihap gibi durumlarda ardından gözlemlenebilir. İdrar yolu üşütmesi birde kişilerin elinde olan durumlardan biridir. Kişinin kendisini soğuktan koruması, çıplak ayak gezmemesi, soğuk suya girmemesi ve buna benzer durumlardan kaçınması bu hastalıktan korunmaya fayda sağlayacaktır.

İdrar yollarını üşütmeye ne iyi gelir neler uygulanır
 • Funda tohumu tüketilmesi idrar yollarını üşütmeye oldukça iyi gelmektedir. Bir bardak su kaynatarak ılıtın ve içerisine bir miktar funda tohumu koyarak 5 yada 10 dakika bekleyin. Daha sonra günde 2 defa tüketin. Ancak günlük olarak taze yapılması idrar yolları üşütmeyi rahat şekilde atlatmaya yardımcı olur.
 • Maydanoz tüketimi hem idrar yollarında oluşan üşütmeyi giderir hem de idrar yollarındaki iltihabi sökmeye yardımcı olur. Bir su bardağı suya bir miktar maydanoz koyarak kaynatın ve daha sonra dinlenmeye bırakın. 10 dakika dinlendikten sonra süzerek için. Bunu günlük olarak taze yapmak ve 2 bardak tüketmek kısa sürede iyileşerek hastalığın atlatılmasına yardımcı olur. 
 • Bol bol yeşil salata tüketimi idrar yollarını üşütmeye iyi gelmektedir.
 • Kuru üzüm yada fıstık tüketimi idrar yolu üşütmesinde oldukça fayda sağlamaktadır.
 • Bol bol sıcak duş alınması ve vücudun sıcak tutulması idrar yolu üşütmesinde faydalı olacaktır.
 • Nane limon kaynatılarak günlük sıcak sıcak tüketilmesi iyi gelmektedir.
 • Ebegümeci kullanımı bu hastalığa en iyi gelen durumlardandır. Örneğin bir bardak su kaynatılır ve içerisine bir miktar ebegümeci koyularak demlenmesi beklenir. 10 dakika dinlenmesi yeterli olacaktır. Her hangi bir zararı olmayan bu karışımın günlük 3 bardak tüketmek yeterli olacaktır.
]]>
Üşütme Karın Ağrısı https://www.usutme.com/usutme-karin-agrisi.html Wed, 14 Nov 2018 05:14:41 +0000 Üşütme karın ağrısı, En temel faktör soğuk hava koşullarına maruz kalmaktadır. Özellikle bahar aylarında meydana gelmekte olan üşütme ve karın ağrısı ciddi ağrılara ve rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Hemen h Üşütme karın ağrısı, En temel faktör soğuk hava koşullarına maruz kalmaktadır. Özellikle bahar aylarında meydana gelmekte olan üşütme ve karın ağrısı ciddi ağrılara ve rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Hemen hemen her yaş grubunda görülebilmekte olan bu tür rahatsızlıkların tedavi yöntemleri de oldukça fazladır. Ancak her karın ağrısı üşütmeden dolayı meydana gelmeyebilir. Karın ağrılarının oluşmasının bir çok nedeni bulunmaktadır. Bu ağrıları bayanlarda genellikle regli dönemlerinde meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra midede gaz oluşumu ve hazımsızlık da karın ağrılarına neden olabilmektedir. Ancak yaşanan karın ağrıları sürekli olarak meydana geliyor ise ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. 

Bu tür durumlar ile karşı karşıya kalan bireylerin zaman kaybetmeden dahiliye uzmanına gitmesi gerekmektedir. Doktorlar gerekli olan tahliller sonucu hastalığın teşhisini koyarak en doğru tedavi yöntemini uygulayacaktır. Bu tür hastalıklar genellikle ayaklardan soğuk alımı ile başlamaktadır. Eğer hastalık ayak üşütmesi ile meydana gelmiş ise ayağın sıcak tutulması veya sıcak su torbası ile ayağın ısınmasına yardımcı olunması gerekmektedir. Bu tür uygulama üşütme ile meydana gelen karın ağrısını hızlı bir şekilde kesmeye yardımcı olmaktadır. 

Üşütme ve karın ağrısı belirtileri
 • Yemek yememe isteği, iştahsızlık
 • Vücutta yorgunluk ve kırgınlık
 • Mide bulantısı ve beraberinde kusma
 • İshal oluşumu ve sık sık lavaboya çıkma ihtiyacı
 • Mide bölgesinde meydana gelen ağrılar ve kramplar
 • Ağızdan tatlı sıvı akışı ve ağız kokusu
 • Ateş ve baş ağrısı
 • Göz kapaklarında kararma ve aşırı susama
 • İdrarın renginin koyu olması ve kalp atışlarında zayıflama
Üşütme ve karın ağrısı tedavisi

Bu tür durumlarda öncelikle hastalığa neden olan etken teşhis edilmelidir. Hastalığın teşhisinden sonra gerekli olan ilaçlar kullanılmalı ve tedavinin hızlı bir şekilde yapılabilmesi için bitkiler ile hastalığın geçmesine yardımcı olunmalıdır. Üşütme karın ağrısı virüs ve bakterilerden dolayı meydana gelmiş ise vücudun direncini arttırıcı ilaçların kullanımı gerekmektedir. Ayrıca virüs ve bakterilerin vücuttan atılması için bulunan ilaçların doktor tavsiyesi ile kullanılması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra doğada yetişmekte olan bazı bitkiler bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğu gibi hastalıkların kısa süre içerisinde vücutta atılmasına da fayda sağlamaktadır. Bu bitkilerin en başında çörek otu gelmektedir. Çörek otu içerisinde bulunan maddeler sayesinde vücutta var olan hastalığın tedavisin hızlı bir şekilde yapmaktadır. 

Bunun yanı sıra bal tüketimi de üşütme karın ağrısı için oldukça önemlidir. Her gün en az bir yemek kaşığı bal tüketmek hastalığın tedavisine yardımcı olacaktır. Bu tür hastalıkların geçmesi için vücut sıcak tutulmalı ve bol bol sıvı tüketimi yapılmalıdır. Tüketilen içeceklerin gazlı ve asitli olmamasına önem verilmeli yiyeceklerin baharatsız olarak tüketilmesi gerekmektedir. 
]]>
Mide Üşütme İlaçları https://www.usutme.com/mide-usutme-ilaclari.html Wed, 14 Nov 2018 07:43:02 +0000 Mide üşütmesi ilaçları ile meydana gelmiş olan mide üşütmesi ve belirtilerini ortadan kaldırmak mümkündür. Hemen hemen her insanda meydana gelebilen bu tür rahatsızlıklar özellikle hava değişimlerinin ani bir şekilde o Mide üşütmesi ilaçları ile meydana gelmiş olan mide üşütmesi ve belirtilerini ortadan kaldırmak mümkündür. Hemen hemen her insanda meydana gelebilen bu tür rahatsızlıklar özellikle hava değişimlerinin ani bir şekilde oluşmasından meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra virüs ve bakterilerin bağışıklık sistemini zayıflatması ile beraber mide üşütmeleri meydana gelebilmektedir. Bu tür durumların tedavisi ilaçlar ile mümkündür. Doktorlar tarafından hastalığın teşhisi sonucu verilen ilaçların düzenli ve dengeli bir şekilde kullanmaya önem verilmelidir. İlaçların aşırı dozda kullanımının yapılmaması ve tavsiye edilen şekilde kullanılması önemlidir. Mide üşütme ilaçları arasında bir takım bitkisel ilaçlarda yer almaktadır. Bitkilerin şifa için kullanımı eski dönemlerden bu yana devam etmektedir. Hemen hemen her türlü hastalığın tedavisi için kullanılmakta olan bitkilerin vücuda ve sağlığa karşı bir çok faydası bulunmaktadır. 

Mide üşütmesi ilaçları

Benical: Tabletler halinde bulunan bu ilacın mide üşütmesine karşı büyük bir faydası bulunmaktadır. Reçete ile satılmakta olan bu ilacın aşırı kullanımı zararlı olabilmektedir. İlacın faydasını görebilmek için doktor tarafından tavsiye edilen ölçüde kullanılması gerekmektedir. 

Tylolhot: Soğuk algınlığı için kullanılmakta olan bu ilaç mide üşütmesi için de kullanılabilmektedir. Oldukça güçlü bir yapıya sahip olan tylolhotun tavsiye edilen şekilde tüketilmesi rahatsızlığın geçmesine fayda sağlayacaktır.

Theraflu: İçerisinde bulunan maddeler mide üşütmesinin belirtilerini ortadan kaldırarak tedavisine hızlı bir şekilde yardımcı olmaktadır. Bu tür ilaçların aşırı kullanımı bir takım rahatsızlıklara neden olabilmektedir. 

Mide üşütmesina bitkisel ilaçlar; yanı sıra bu tür rahatsızlıklara faydalı olabilecek bitkisel ilaçlar arasında çörek otu bulunmaktadır. Çörek otu insan vücudunda meydana gelebilecek her türlü rahatsızlığın tedavisine yardımcı olmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlenmesine çok büyük bir yararı bulunmaktadır. Mide üşütmesi gibi durumlarda kekik bitkisinin çayının içilmesi de rahatsızlığın hızlı bir şekilde tedavisinin yapılmasına fayda sağlamaktadır. Ayrıca bu tür durumlarda nane limon tüketimi de mide üşütmesine iyi gelen bitkisel ilaçlar arasında yer almaktadır. Günde en az iki defa içilmesi midede meydana gelen ağrıların ve hastalık belirtilerin önüne geçmektedir. Mide üşütme ilaçları arasında bulanan bitkisel ilaçlardan biri de zencefildir. Zencefil bitkisinin içerisinde bulunan maddeler mide üşütmesinin tedavisin yaparak hastalığın hızlı bir şekilde vücuttan atılmasına fayda sağlar. Ayrıca mide üşütmesi ile beraber meydana gelebilecek ishal ve öksürük gibi durumlarında geçmesine yardımcı olmaktadır. Bu bitkinin çayının yapılarak günde iki veya üç kere içilmesi gerekmektedir. Mide için faydalı olan bu bitkiler en az mide ilaçları kadar etkilidir. Kısa süre içerisinde etkisini gösterin bitkilerin fazla kullanımı halinde ciddi anlamda yan etkileri de bulunmamaktadır.
]]>
Mide Üşütmesi Kaç Gün Sürer https://www.usutme.com/mide-usutmesi-kac-gun-surer.html Wed, 14 Nov 2018 10:07:06 +0000 Mide üşütmesi kaç gün sürer: Genellikle kış aylarında yada soğuk havalarda görülen mide üşütmesinin sebebi, soğuğa maruz kalmak yada karın bölgesinin sıcak tutulmaması olarak da tanımlanabilir.  Aslında mide ü Mide üşütmesi kaç gün sürer: Genellikle kış aylarında yada soğuk havalarda görülen mide üşütmesinin sebebi, soğuğa maruz kalmak yada karın bölgesinin sıcak tutulmaması olarak da tanımlanabilir.  Aslında mide üşütmesi diye bir terim yoktur. Vücudun belirli sebeplerle, direncinin düşmesine neden olan virüs, bakteri ve mikrop gibi zararlı etkenler mide ve bağırsakların hastalanmasına yada iltihaplanmasına neden olabilir. Böyle bir tablo oluştuğunda mide de ağrı ve yanma, bulantı gibi yakınmalar ortaya çıkabilir. Bu tip yakınmalar kişinin gün içinde hayat kalitesini çok etkileyeceğinden, mide üşütmesi kaç gün sürer sorusu hastalığı yaşayan bireyin odaklandığı sorulardandır. Kişi bu yakınmaları mide ile bağdaştırdığı için mide üşütmesi olarak adlandırır. Ancak hastalık gerçek anlamda bağırsakları etkiler. 

Mide Üşütmesinin Belirtileri Nelerdir

Mide bulantısı, kusma, iştahsızlık sürekli bireyi rahatsız eden ve gün içinde hayatına adapte olmasını engelleyen en belirgin şikayetlerdir. İshal olmakta üstüne eklendiğinde durum oldukça can sıkıcı bir hal almaktadır. Bundan dolayı mide üşütmesi kaç gün sürer sorusunu cevaplamak adına bir makale yazmak istedik. Üşütmenin derecesini, semptomlar belirler. Sürekli karın ağrısı, mide bölgesinde kramp, yorgunluk, halsizlik, yüksek ateşte, enfeksiyona eşlik eden şikayetler arasında sayılabilir. Baş ağrısı ve lenf bezlerinde şişme de meydana gelebilir. Hafif etkilenmiş bağırsaklar dinlenerek hastalığı atlatabilir. Ancak enfeksiyon virüs ve bakteri kaynaklıysa tedavi edilmesi gerekir. Parazite bağlı bir üşütmeyse antibiyotik kullanılması gerekebilir. 

Mide üşütmesi kaç gün sürer sorusunun net bir cevabı hastalığın şiddetine göre değişir. Hastalığın ve enfeksiyonun şiddetine göre süreç uzar yada kısalır diyebiliriz. Hastanın kendisine dikkat etmesi de süreci etkileyen önemli faktörlerdendir. Çok terlemek yada çok üşütmek, beslenmeye dikkat etmemek, ishal yoluyla kaybedilen sıvının vücuda tekrar alınmaması hastalığın iyileşme sürecini uzatan sebeplerdir. Bitki çayları, vücudu sıcak tutmak, bol su içmek, vitamin ve mineral desteği almak ve en önemlisi vücutta var olan enfeksiyon varlığı için uygun görülen tedaviyi almak mide üşütmesini en kısa zamanda atlatmanızı sağlayacaktır. Hindistan cevizi tüketimi, naneli çaylar yada nane limon karışımı içecekler vücudunuzun enfeksiyonlara karşı dirençli hale gelmesini sağlar ve sindirim sistemimizi rahatlatır. Yeterince uyumak ve dinlenmek, midemizi yormayacak yiyecekler tercih etmek, özellikle çok soğuk yiyecekler tüketmemek, durumunuzun kısa zamanda düzelmesine yardımcı olacak etkenlerdendir.

Önerimiz şikayetleriniz başladığında en yakın sağlık kuruluşuna gidip, doktorunuzun uygun gördüğü tedaviyi en kısa sürede almanız ancak belirtiler 2 günden uzun sürüyorsa ve şikayetleriniz artarak devam ediyorsa hiç vakit kaybetmeden kan ve idrar tahlili yaptırmalı enfeksiyonun nedenine yönelik tedavi almalısınız.
]]>
Üşütme https://www.usutme.com/usutme.html Wed, 14 Nov 2018 23:55:22 +0000 Üşütme, bir çok insanda görülen bir hastalık türüdür. Bazı insanlarda ateş ve kusma ile meydana gelir iken bazı insanlarda ise burun akıntısı ve aşırı halsizlik ile meydana gelmektedir. Özellikle soğuk kış aylarında dah Üşütme, bir çok insanda görülen bir hastalık türüdür. Bazı insanlarda ateş ve kusma ile meydana gelir iken bazı insanlarda ise burun akıntısı ve aşırı halsizlik ile meydana gelmektedir. Özellikle soğuk kış aylarında daha fazla görülmektedir. Genellikle küçük çocukları çok fazla etkileyen bir hastalıktır. Çünkü bağışıklık sistemini zayıflatıyor ve insanların güçsüz düşmesini sağlıyor. Çocuklarda en hafif soğuk almaları bile hemen üşütmelerine neden olmaktadır. Bu problem en çok çocuklarda ve yaşlılarda görüldüğü gibi yetişkinlerde de oldukça sık görünmektedir. 

Üşütme sonrası insanlar vücut dirençlerini hemen kaybederler. Bu durumdan dolayı insanlar bir çok hastalıktan fazlası ile etkilenirler. Bazı insanlar üşütme gibi durumlarda hastalığı pek ciddiye almazlar fakat hastalık ilerlediği zamanda ölümle bile sonuçlanabilmektedir. Bu yüzden hastalığı göz ardı etmemek ve önemsemek gerekir.  Hastalık enfeksiyona bağlı olan bir hastalıktır ve fazlası ile dikkat etmek gerektirir. Çünkü enfeksiyonlar kan yolu ile bütün vücuda yayılabilmektedir. 

Üşütme belirtileri nelerdir 
 • Bir çok nedene sahip olan hastalığa kapılan insanın öncelikle bütün vücudunda şiddetli ağrılar ve halsizlik meydana gelir. 
 • Kişi elini yada kolunu oynattığında kaslarında ağır ağrılar meydana gelir.
 • Çocuklarda ve bağışıklık sistemi az olan insanlarda yüksek dereceli ateşler görünür. 
 • Ateş ile birlikte terleme meydana gelir.
 • Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı görülür.
 • İstifra etmek, gözlerde kızarıklık, mide bulantısı, nefes alamama durumu ve baş dönmesi meydana gelir.
Üşütmenin neden olduğu hastalıklar nelerdir 
 • Sürekli öksürük meydana gelmesi.
 • Tedavi edilmeme durumunda zatürre meydana gelmesi.
 • Özellikle çocuklarda görünen menenjit hastalığı meydana gelir. 
 • Kulak enfeksiyonu, nezle ve bronşit hastalıkları da meydana gelmektedir. 
Üşütme nasıl tedavi edilir 

Tedavinin uzun süreli veya kısa süreli oluşu kişinin kendi elinde olan bir durumdur. İnsanlar kendilerine iyi baktığında ve gerekli olan her şeyi yapmaları durumunda önemli etkiler görülür. Hastalığın tedavisi için kişinin bol bol C vitamini ve sıvı tüketmesi gerekir. Bu durum hastanın bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalığa neden olan enfeksiyonları öldürür ve önler. Kişinin bol bol temiz hava alması gerekir. Özellikle burun akıntısı ve öksürük durumu için temiz hava oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Tabi ki bunlardan önce hekime görünüp yazdığı ilaçları düzenli bir şekilde almaları gerekir. 
]]>
Üşütme Baş Ağrısı Nasıl Geçer https://www.usutme.com/usutme-bas-agrisi-nasil-gecer.html Thu, 15 Nov 2018 00:17:59 +0000 Üşütme baş ağrısı nasıl geçer, Baş ağrısı birçok kişinin yaşamış olduğu bir durumdur. Baş ağrıları birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilecek bir durumdur. Bazı zamanlarda migren, sinüzit, aşırı stres ya da geri Üşütme baş ağrısı nasıl geçer, Baş ağrısı birçok kişinin yaşamış olduğu bir durumdur. Baş ağrıları birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilecek bir durumdur. Bazı zamanlarda migren, sinüzit, aşırı stres ya da gerilim gibi nedenlerden kaynaklanabileceği gibi baş ağrısı bazı kimi zamanda üşütmeden kaynaklanır. Üşütme durumunda ateş, bulantı, kusma, halsizlik ve terleme gibi belirtiler ile beraber aynı zamanda baş ağrısı da görülür. Birçok kişinin ortak problemi olan üşütmeden kaynaklanan baş ağrısı kişiyi oldukça rahatsız edebileceği için ciddiye alınmalıdır. Üşütme baş ağrısı kişinin oldukça sinirli ve agresif olması ile beraber aynı zamanda günlük aktivitelerini yapmasına engel olarak moralini bozabilir. Bu nedenle bu ağrıların kontrol altına alınmasında fayda vardır. Üşütme baş ağrısı nasıl geçer konusunda çözüm arayan kişiler üşütmeden kaynaklanan baş ağrılarının kolaylıkla uygulayabilecekleri birtakım yöntemlerle üstesinden gelebilir.

Üşütme baş ağrısı nasıl geçer

Özellikle kış aylarında birçok kişinin maruz kaldığı baş ağrılarına karşı bir takım önlemler alınarak doktorun tavsiye ettiği tıbbi tedaviye destek olmak mümkündür. Bu durumda kişi aşağıdaki bir takım tedavi seçeneklerini uygulayarak rahatlayabilir. 
 • Üşütmeden kaynaklanan baş ağrıları kapalı ortamlarda çok daha artacağı için kişinin açık havaya çıkıp temiz havada yürüyüş yapması üşütmeden kaynaklanan baş ağrısına oldukça iyi gelir. Temiz havada doğru nefes alıp sakin tempoda yapılacak bir yürüyüş ağrı ile beraber kişiyi rahatlatır.
 • Özellikle de soğuk kış günlerinde başımızı üşütmemek için dışarı çıkarken bere kullanılmamız üşütme baş ağrısının kontrol altına alınmasına yardımcı olur. 
 • Üşütme baş ağrısı nasıl geçer konusunda uygulanabilecek bir yöntemde masajdır. Alın bölgesinden şakaklara doğru hafif bir masaj yapılması baş ağrısı üzerinde oldukça etkili olur. 
 • Vücudun gevşemesi ve rahatlamasına yardımcı olacak sıcak duş üşütme baş ağrısı nasıl geçer konusunda size yardımcı olabilir. Ancak duştan hemen sonra dışarı çıkılmamasında ve saçların ıslak bırakılmamasında fayda vardır. 
 • Bunların yanı sıra üşütmeden kaynaklanan baş ağrıları pişmiş Türk kahvesi üzerine 3-4 damla limon damlatılarak kahvenin içilmesi ile de kontrol altına alınabilir
]]>
Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu https://www.usutme.com/mide-usutmesine-ne-iyi-gelir-ibrahim-saracoglu.html Thu, 15 Nov 2018 16:31:41 +0000 Mide üşütmesine ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu, özellikle havanın geçiş dönemleri içerisinde sık rastlanan rahatsızlıklar içerisinde yer alır. Midede ağrı, mide bulantısı, kusma, buna bağlı olarak ortaya çıkan ishal gi Mide üşütmesine ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu, özellikle havanın geçiş dönemleri içerisinde sık rastlanan rahatsızlıklar içerisinde yer alır. Midede ağrı, mide bulantısı, kusma, buna bağlı olarak ortaya çıkan ishal gibi durumlar birlikte gözlenir. Aslında mide üşütmesi zannedilen rahatsızlık vücutta enfeksiyon, bakteri, virüs gibi oluşumların vücuda girmesi ile kendini gösterirken, bu süreç içerisinde mideden çok bağırsağın etkilenmesi ile ortaya çıkar. Halk arasında mide üşütmesi olarak tanımlanan bu durumun tedavi edilmemesi halinde şiddetini arttırmasına neden olur. Ayşe hasta da gözlenen mide rahatsızlıkları kendi kendine kullanılan kişilerde, bilinçsiz kullanılan ağrı kesiciler sonucu kendini belli eder. 

Mide üşütmesine ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu açıklamalarına göre çocuklarda mide üşütmesi sorunu daha yaygın olarak gözlenir. Çocukların bünyesinde hassas olması sebebiyle bu durumdan daha fazla etkilenerek, ishal gibi oluşumları sık yaşandığı belirtilir. Ayrıca vücut içerisinde elektrolit ve iyot eksikliği bu rahatsızlığın oluşmasına neden olur. Tedavi süreci içerisinde kişinin dinlenmesi ile birlikte dengeli ve sağlıklı beslenmesi, C vitamini açısından gerekli turunçgil ve meyve yemesi tedavi sürecinde önemlidir. Hastada görülen belirtiler üzerine vakit kaybedilmeden doktora gidilerek gerekli tedbirlerin alınması ile ilaç kullanımına başlanması gerekir. Bununla birlikte Mide üşütmesine ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlunun verdiği bilgilerin ışığında uygulanacak bazı yöntemler sayesinde hasta da bulunan şikayetlerin giderilmesi sağlanır. 

Mide üşütmesine ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu kürleri

Nane limon kürü, eskiden beri uygulanan yöntemlerden bir tanesidir. Özellikle soğuk algınlığı, üst solunum yolları şikayetleri, titreme, halsizlik, yorgunluk gibi problemlerde son derece etkili olması ile birlikte içerisinde bulunan etken maddelerden yararlanmalıdır. Her evde bulunan malzemelerle kolaylıkla yapılması ile birlikte tüketilmesi ile vücudun gerekli ihtiyacının karşılanması sağlanır. Bir adet limonun 2 su bardağı su içerisine dilimlenmesi ile üzerine 2 yemek kaşığı kuru nane atılarak 10 dakika kadar kaynatılması ile karışım hazırlanır. Beş dakika kadar nane ve limonun demlenmesi beklendikten, sonra isteğe bağlı olarak içerisinde bal ilave edilerek tüketilmesi halinde şifasından istifade edilir. İçerisinde bir çay kaşığı pul biber ilave edilmesi de etkisinin artırılmasını destekler.

Bitkisel kürler, mide üşütmesi ,soğuk algınlığı gibi problemlerin giderilmesi için İbrahim Saraçoğlunun vereceği bitkisel kür tedavi yöntemleri içerisinde ilk sırada yer alır. Bu kür için gerekli olan malzemeler 1 yemek kaşığı eğri otu, bir yemek kaşığı ezilmiş ardıç meyveleri, bir yemek kaşığı kuru nane, bir yemek kaşığı oğul otu, bir yemek kaşığı solucan otu yaprakları ile kür hazırlanır. İçine konacak malzemelerin eşit miktarda kullanılması önemlidir. Bütün malzemeleri karıştırarak bir litre suda kaynatılması ile 10 dakika demlenmesinin beklenmesi gerekir. 10 dakika sonra içerisinde bulunan posanın süzülmesiyle fincana alınarak içerisine isteğe bağlı tatlandırmak için bir miktar bal ilave edilerek içilmesi önemlidir. Mide üşütmesine ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlunun verdiği kürün sabah ve akşam aç karnına içilmesi tedavi için önemlidir.
]]>
Hamilelikte Üşütme https://www.usutme.com/hamilelikte-usutme.html Fri, 16 Nov 2018 16:30:50 +0000 Gebelikte üşütme, Gebelerin ve bebeğin sağlığını tehdit eden soğuk algınlığıdır. Hamile kadınlar trimester denilen ilk üç aylık dönemde hormonlarındaki değişiklikler ve bedenin bu değişiklere uyum sağlamaya çal Gebelikte üşütme, Gebelerin ve bebeğin sağlığını tehdit eden soğuk algınlığıdır. Hamile kadınlar trimester denilen ilk üç aylık dönemde hormonlarındaki değişiklikler ve bedenin bu değişiklere uyum sağlamaya çalışması halsiz ve yorgun hasta gibi hissedebilirler. Fakat bu durum 4 ay itibari ile kaybolur. Gebe kadınlar ikinci Trimester yani ikinci üç aylık dönemde, daha fazla uyum sağlarlar. son üç ayı yani üçüncü trimester döneminde üşütme ve soğuk algınlığı şikayetlerinin en çok yaşandığı dönemdir. Bu son dönem kış aylarına geliyorsa bu durumla daha sık karşılaşılır. Hamileliğin son döneminde bebeğin büyümesi ve hormon dengelerinin tamamen değişmesi ile sık sık ateş basmaları ve terlemeler meydana gelir. Bu sebeple ince kıyafetler tercih edilir buda soğuk algınlıklarına sebep olur.
 
Gebelikte üşütme tedavi yöntemleri

Gebelikte üşütme ciddi sorunlara yol açabilir. Hamile kadınlar kolay kolay ilaç kullanamazlar. Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan bir çok ilaç ve antibiyotikler, anne karnındaki bebeğin gelişimin olumsuz yönde etkileyebilir. Gebe kadın üşütme problemi yaşamamak için; mevsim normallerin göre ferah, pamuklu ve terletmeyen kıyafetler tercih etmeli, soğuk algınlığı yaşayan kişilerden uzak durmalıdır.

Soğuk algınlığı yaşayan gebe öncelikle mutlaka hekime başvurmalı ve vitamin yönünden zengin beslenmeli, bol bol sebze ve meyve türeterek vücut direncini artırmalıdır. İlaç kullanacak ise hekim kontrolünde kullanmalıdır. Soğuk algınlığı sürecinde aç kalmanız bebeğe nede hastalığa fayda sağlar. Bu yüzden gerekirse kendinizi zorlayarak dengeli beslenmeye çalışın. Bol miktarda sıvı alın. Ateş aksırık ve akan bir burun vücudunuzda sıvı kaybına neden olur. Yatağınızın yanına bir termos dolusu portakal suyu  bunları saat başında bir fincan içmeye çalışın. 

Ayrıca Musevi Penisilini de denilen Tavuk suyu çorbayı deneyin. Tıbbı araştırmalar tavuk çorbasının sadece kaybolan sıvıları yerine koymakla beraber soğuk algınlığı çekenleri de rahatlattı da ortay koymuştur. Ateşinizi doğal yollarla düşürmeye  çalışın. Soğuk suyla duş alın, soğuk içecekler için dinlenin. Gebeliğin son 3 ayı içinde gribe yakalanıp yatağa düşerseniz hekiminize haber verin. Çünkü bu dönemde grip çok şiddetli rahatsızlıklara neden olur, prematüre doğuma yol açabilir. Hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından reçeteyle alınan ilaçlara ihtiyaç duyabilirsiniz
]]>
Bel Ağrısı Üşütme https://www.usutme.com/bel-agrisi-usutme.html Fri, 16 Nov 2018 19:04:01 +0000 Bel ağrısı üşütme, merkezi sinir sistemi içerisinde yer alan belin bazı durumlardan dolayı inceltilmesi, ağrıması gibi durumlarda günlük hayatın olumsuz etkilenmesine neden olur. Çünkü vücut için her türlü fonksiyonun sa Bel ağrısı üşütme, merkezi sinir sistemi içerisinde yer alan belin bazı durumlardan dolayı inceltilmesi, ağrıması gibi durumlarda günlük hayatın olumsuz etkilenmesine neden olur. Çünkü vücut için her türlü fonksiyonun sağlanması bel sayesinde gerçekleşir. Özellikle bel bölümünün üşütülmesi ile birlikte bu bölgede bulunan kasların gerilmesi ve kramp girmesi halinde ciddi sıkıntılara sebebiyet verir. Bu durumda şiddetli bel ağrısı ve omuz ağrısı, kasık ağrısı gibi ağrıların yanı sıra titreme, yüksek ateş gibi problemlere neden olur. Üşüme sebebi ile ortaya çıkmasının yanı sıra gereğinden uzun süre soğuk havaya maruz kalınması veya yatma esnasında belin açık kalması ile bu problemi ortaya çıkarabilir. 

Bel ağrısı üşütme belirtileri

Bel ağrısı üşütme sebebiyle vücudun bazı bölümlerinde aksaklıklar ortaya çıkar. Özellikle bağışıklık sisteminin etkilenmesi sebebiyle vücut enfeksiyon, bakteri, virüs gibi oluşumlara açık hale gelir. Bu süreç içerisinde böbrek yollarında problem, idrar yolu enfeksiyonu, sık idrara çıkma gibi durumların gözlenmesi de kaçınılmazdır. Bel ağrısı üşütme kişide mide bulantısı, kusma, ishal gibi belirtiler ile eşlik ediyor ise vakit kaybedilmeden doktora gidilerek gerekli araştırmanın yapılması gerekir. Genellikle havaların soğuması ile ortaya çıkan bu durum geceleri uyuma problemi, sinir ve omurilikler de şiddetli ağrılar yaşanmasını neden olabilir. Erken tanı ile tedavi edilmesi önemlidir.

Bel ağrısı üşütme tedavisi

Hastaneye gidilerek gerekli tetkiklerin yapılması ile birlikte doktorun uygulayacağı muayene sonrasında yapılacak kan tahlili ve idrar tahlili ile hastanın sonuçlarına göre gerekli tedaviye başlanır. Bu süreç içerisinde vücutta enfeksiyon, bakteri gibi oluşumlar bulunuyor ise antibiyotik uygulaması verilirken, bel ağrısının giderilmesi için ağrı kesici, kas gevşetici ilaç tedavi uygulanır. Hastanın ilaç tedavi içerisinde kendine dikkat etmesi önemlidir. Vitamin ve mineral bakımından zengin besinler tüketilmesi tavsiye edilir. 

Ayrıca C vitamini içeren meyve ve sebzelerin tüketilmesi ile vücudun bağışıklık sistemi güçlendirilerek tedavi gerçekleştirilir. Hastanın bu süreç içerisinde belini sıcak tutması, soğuk ortamlardan uzak durması tavsiye edilir. Ayrıca bitki çayları tüketmesi üşütme sebebiyle ortaya çıkan problemlerin giderilmesine fayda sağlar. Özellikle zencefil çayı, nane limon çayı gibi doğal çayların tüketilmesi faydalıdır. Tedavi süreci içerisinde kuru soğan, sarımsak, turp, karabiber gibi gıdaların tüketilmesi hastada bulunan olumsuzlukların giderilmesine fayda sağlar. İlaç tedavi uygulaması yapılırken hastanın kendini yoracak egzersizlerden ve aktivitelerden uzak durması gerekir. Özellikle ağır kaldırmaması, ani hareket yapmaması bel ağrılarının giderilmesini sağlar.
]]>
Üşütmeye İyi Gelen İlaçlar https://www.usutme.com/usutmeye-iyi-gelen-ilaclar.html Sat, 17 Nov 2018 07:52:47 +0000 Üşütmeye İyi Gelen İlaçlar; Üşütme enfeksiyonel bir hastalıktır. Virüs kaynaklı bir rahatsızlıktır. Her yaştan insanın karşılaşabileceği oldukça yaygın, sık karşılaşılan bir hastalıktır. Üşütme belirtileri; mi Üşütmeye İyi Gelen İlaçlar; Üşütme enfeksiyonel bir hastalıktır. Virüs kaynaklı bir rahatsızlıktır. Her yaştan insanın karşılaşabileceği oldukça yaygın, sık karşılaşılan bir hastalıktır. Üşütme belirtileri; mide bulantısı, baş ağrısı, baş dönmesi, burun akıntısı, halsizlik, bitkinlik, gözde kaşıntı hissi gibi durumlardır. Üşütme genelde ihmal edilen, tedavisi için çaba gösterilmeyen bir hastalık olsa da ihmal edilmemesi gerekir. Çünkü üşütme eğer tedavi edilmez ise devamında boğaz enfeksiyonları, bronşit gibi ciddi sıkıntılar oluşabilir. Üşütme hastalığı için doğal yan etkisi olmayan kullanılabilecek birçok farklı yöntem vardır. Doğal yöntemler ile tedavi her zaman çok daha sağlıklıdır. Kimyasal tedavi yöntemleri genelde tedavi ederken bir yandan da hasta vücuduna yan etki bırakır. 

Üşütmeye İyi Gelen İlaçlar Nelerdir

Sarımsak; Sarımsak şifa kaynağı bir bitkisel tedavi yoludur. Sarımsak, anti bakteriyel ve antiviral nitelikte bir doğal ilaçtır. Bu özellikleri nedeni ile üşütmenin sebep olduğu semptomları azaltır, yok eder. Sarımsak, bağışıklık sistemi sağlığı için oldukça etkili ve solunum yollarının açılmasına yardım eder. Vücuttan zehirli maddelerin, toksinlerin atılmasını sağlar. 

Nane; Nane yapısında ''mentol'' adı verilen bir madde bulundurur. Bu madde aktiftir ve üşütme tedavisi için olağanüstü bir maddedir. Mentol, balgamı gevşetir, azaltır ve boğazda oluşmuş olan tahrişleri azaltır. 

Kırmızı Soğan; Evde pratik ve kolayca yapabileceğiniz kırmızı soğan şurubu üşütmeyi iyileştirir. Kırmızı soğan şurubu için gerekli malzemeler kırmızı soğan ve bal veya esmer şekerdir. 2-3 tane kırmızı soğan yatay dilim olacak şekilde doğranır.Bir dilim soğan ve bal bir kaba alınır. Bu kap ağzı kapalı olacak biçimde yaklaşık 15 saat kadar bekletilir. Kabın ağzı açıldığı zaman sıvımsı bir yapı elde edilir. Bu şurup günde iki defa tüketilmelidir. 

Baharat Çayı; Baharat çayı içinde; bir fincan kişniş tohumu, yarım çorba kaşığı kimyon, yarım çorba kaşığı rezene alınır. Bu karışım su içinde kaynatılır ve bir süre beklenir. Demlendikten sonra günde iki fincan tüketin. Üşütme belirtilerini hafifletir, yok eder.

Zencefil; Antiviral, antiflamtuar ve balgam söktürücü nitelikte bir şifa kaynağıdır. Bu özelliklerinden dolayı üşütme, grip ve soğuk algınlığı hastalıklarında oldukça etkili ve yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Zencefil genel olarak çay şeklinde tüketilse de çiğ olarak da tüketilebilir. Zencefil çayının içerisine bal, limon ekleyip hem tatlanmasını hem de daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Ekinezya; Üşütmenin başlangıç aşamasında ekinezya tüketimi oldukça etkilidir. Hastalığın ilerlemesine engel olur, hafifletir. 
]]>
Mide Bağırsak Üşütmesi https://www.usutme.com/mide-bagirsak-usutmesi.html Sat, 17 Nov 2018 13:44:03 +0000 Mide bağırsak üşütmesi, kış aylarında olduğunu bilsek te aslında yaz aylarında da üşütme problemleri ile karşılaşılabilir. Soğuk yiyecekler ve içecekler tüketmek, soğuk ortamlarda çok zaman geçirmek mide bağırsak Mide bağırsak üşütmesi, kış aylarında olduğunu bilsek te aslında yaz aylarında da üşütme problemleri ile karşılaşılabilir. Soğuk yiyecekler ve içecekler tüketmek, soğuk ortamlarda çok zaman geçirmek mide bağırsak üşütmesine neden olabilir.Vücudun güçsüz ve halsiz kalmasına neden olan bu rahatsızlığın asıl problemi, parazitler,virüs veya bakterilerde hastalık sebeplerindendir. Vücuttaki bakterilerle savaşmak mide bağırsak üşütmesi ile aynı belirtileri gösterir. Bu rahatsızlığın nedeni halk dilinde ilk akla gelen üşütmedir. Ancak bağırsakta bakteri oluşumu midede bulantı, kusma gibi nedenlerle ortaya çıkar. Vücutta sıvı kaybı meydana gelir.Geçici olarak bilinen mide bağırsak üşütmesine evde hazırlanan nane limon çayı iyi gelmektedir. Bol sıvı bakterilerin daha çabuk yok olmasına destek olur. Üşütme nedeniyle vücutta ateş olacağı için önce bir ılık banyo sonra vücudun direncini arttıracak bol vitaminli sıvılar, çorba, portakal veya nar suyu gibi içecekler tüketilmeli. Ayakları sıcak tutmalı ve bol bol istirahat etmeli. 

Mide bağırsak üşütmesi belirtileri nelerdir 
 • Bir  çok kişide iştahsızlık  ve halsizlik  görünür.  Kişi şu bile içmek istemez midesi bulanır. 
 • İshal meydana gelir ve aşırı  karın  ağrısı midede kramplar sancılar görünür. 
 • Az ihtimalde olsa ateşlenmeye sebep olur ve fakat bu durum herkeste meydana gelmesi. 
 • Aşırı  halsizliğe neden olur ayağa  bile kalkmak istemez hasta olan insan.
 • Sürekli  yatma isteği meydana gelir.
 • Mide bulantısı ve kusma meydana gelir.
Mide bağırsak  üşütmesi tedavisi nasıl olur 

Hastalığın tedavisi boyutuna ve şiddetine göre değişir.  Hafif bir üşütme  ise ve fazla ilerlememiş ise evde tedavi mümkündür. Hastalığın  temelinde virüsler  olduğu  için  bakterileri oluşumunu  engelleyecek ve yok edecek vücut  direncini arttıracak besinler tüketmek  gerekir. Kişinin  ayrıca  vücut  direncini arttırması  için  bol bol dinlenip uyuması  gerekir. Ayrıca  bulunduğu  ortamın çok sıcak veya soğuk olmaması gerekir. Ve sürekli hava alması gerekir. Bol miktarda su tüketmek  gerekir. Aynı  zamanda yoğurt  yağsız ve protein içerikli  besinler tüketmek  gerekir. Bir süre hazır yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Dar kıyafetler giymemek ve rahat şeyler giymek gerekir. Mideyi rahatlatmak için lifli gıdalar tüketmek gerekir. Tüm  bunlara rağmen  mide bağırsak üşütmesi belirtileri ve hastalığı devam ediyor ise bir hekime görünmek  gerekir. Gerekli ilaçları  düzenli bir şekilde kullanmak tedavi açısından oldukça  faydalı olacak bir durumdur.
]]>
Ciğerleri Üşütmek https://www.usutme.com/cigerleri-usutmek.html Sun, 18 Nov 2018 13:15:15 +0000 Ciğerleri üşütmek: Vücudumuz için oldukça büyük görevlere sahip olan ciğerler solunum sisteminin önemli bir parçasıdır. Vücuda giren oksijenin dağıtılmasını sağlayan ciğerlerin üşütülmesi kişi de bir takım şikaye Ciğerleri üşütmek: Vücudumuz için oldukça büyük görevlere sahip olan ciğerler solunum sisteminin önemli bir parçasıdır. Vücuda giren oksijenin dağıtılmasını sağlayan ciğerlerin üşütülmesi kişi de bir takım şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olur. Ciğerleri üşütmek birçok kişinin karşılaşabileceği bir problemdir ve ciğerleri üşütmek kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyeceği için kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Ciğerleri üşütmenin belirtileri, 

Ciğer üşütmesi durumunda ilk ortaya çıkacak belirti öksürüktür. Bu durumda gelişen öksürük oldukça şiddetli seyirde devam eder ve  kişiye oldukça rahatsızlık hissi verir. Bununla beraber ciğerler üşütmesi durumunda kişi nefes alırken hırıltı hissedebilir. Koyu kıvamlı balgam ve nefes alıp verirken göğüs kafesinde ağrı ile beraber sıkışma hissedilmesi ciğerler üşütmesi durumunda ortaya çıkacak olan belirtilerdir. Aynı zamanda ciğerleri üşütmek kişi de yorgunluk, halsizlik ve iştahsızlık gibi birtakım belirtilerin ortaya çıkmasına da neden olabilir. Ciğer üşütmesinin belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir. Çünkü ilerleyen zamanlarda ciğerleri üşütmek astım, bronşit, amfizem ve zatürre gibi birtakım hastalıkların ortaya çıkmasına da yol açabilir.

Ciğerleri üşütmenin tedavisi, 

Ciğer üşütmesi tedavisinde doktor tarafından reçete edilecek ilaçlar bu rahatsızlıktan kaynaklanan belirtilerin zaman içerisinde azalarak kaybolmasına yardımcı olur. Bununla beraber ciğerleri üşütmek konusunda evde yapılabilecek bazı tedaviler ile de bu hastalık kontrol altına alınabilir. 

Ciğerler üşütmesine ne iyi gelir;

Sıcak içecekler, aşırı soğuğa maruz kalınması durumunda ortaya çıkan bir rahatsızlık olan ciğer üşütmesi durumunda öncelikle hastaların sıcak  içeceklere ağırlık vermesi gerekir. Bu durum vücudun ısınmasını sağlayarak ciğerleri üşütmek konusunda size yardımcı olabilir. Bununla beraber aşırı soğuk havalarda dışarı çıkılmaması ve kişinin bulunduğu yerin sıcaklığının yeterli seviyede olması da ciğerleri üşütmek konusunda iyi gelecektir. 

Zencefil, bu durumda oldukça etkili olması sayesinde birçok kişi tarafından kullanılan zencefil, iyi bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliğinden dolayı ciğerin güçlenmesine yardımcı olacak ciğeri kuvvetlenmesini sağlar. Zencefili ciğer üşütmesi için çay olarak ya da yemeklerin içinde kullanabilirsiniz 

Bal, günde 1 tatlı kaşığı kadar bal tüketilmesi ciğerleri üşütmek konusundan oldukça işinize yarar. Aynı zamanda düzenli olarak bal tüketilmesi öksürüğün kesilmesine de yardımcı olur. 

Kuru siyah üzüm, sağlığa olan çok sayıda faydası ile bilinen siyah üzüm, ciğerleri kuvvetlendirmek ile beraber aynı zamanda enerji vermesi bakımından bu rahatsızlıktan kaynaklanan yorgunluk ve halsizliğe karşı da iyi gelir. Düzenli bir şekilde siyah üzümün tüketilmesi ciğer üşütmesi ve bu durumdan kaynaklanan göğüs ağrısının tedavisinde de kullanılabilir. 

Okaliptüs, bu bitkinin yaprakları doğal antibiyotik özelliğine sahiptir. Aynı zamanda içerisinde uçucu yağlar bulunan okaliptüs ciğerlerde oluşacak herhangi bir durumun tedavi edilmesi konusunda oldukça etkilidir. Bununla beraber okaliptüs çay olarak tüketilmesi ciğerleri üşütmek durumunda ortaya çıkan balgam ve öksürüğe iyi gelir.
]]>
Üşütme Titreme https://www.usutme.com/usutme-titreme.html Mon, 19 Nov 2018 05:56:13 +0000 Üşütme titreme, bazı insanlar soğuğa dayanıklı olsalar da bazı insanlar çok hassas bir bünyeye sahiplerdir ve hemen hastalanabilirler. Her kişinin kendine has bir üşüme tarzı vardır ve bu neden ile kişilerin bedeninde buluna Üşütme titreme, bazı insanlar soğuğa dayanıklı olsalar da bazı insanlar çok hassas bir bünyeye sahiplerdir ve hemen hastalanabilirler. Her kişinin kendine has bir üşüme tarzı vardır ve bu neden ile kişilerin bedeninde bulunan soğuk ve sıcağı sağlayan sensörleri farklı bir şekilde çalışmaktadır. İnsanların ısı algısı farklıdır ve bu durum nedeni ile kulağından soğuk alan bir insanın kulağı üşür kimi insanların ise ayakları bir türlü ısınamaz ve ayakları üşür yani bu durum kişiden kişiye değişmektedir. Fakat şöyle bir durum vardır ki dünyanın neresinde yaşanır ise yaşansın herkesin vücut ısısı aynı orandadır. Binde bir ihtimal ile değişiklik gösterebilir fakat ortalama vücut ısısı 36,5 derecedir. Fakat bu vücut ısısının 42 dereceye gelmesi ve bu dereceyi aşmış olması demek hayati tehlikenin göstergesidir. İşte tamda bu yüzden hastalanma durumunda vücut ısısında değişiklikler meydana gelir. Bu sebeple en küçük ısı düşmesinde bazı sinyaller görünür bunlardan birisi üşütme titreme oluşmasıdır. 

Üşütme titreme tedavisi nasıl olur
 • Öncelikle eğer evde tedavi gerçekleştiriliyor ise yani durum ilerlememiş ise hastanın bol bol dinlenip c vitamini alması gerekir.
 • Sürekli istirahat edip temiz hava alması gerekir.
 • Vücut ısısını dengede tutması gerekir.
 • Eğer bütün bunlara rağmen hiç bir değişim görünmüyor ise hemen bir doktora görünmek gerekir aynı zamanda doktorun uygun görüp yazdığı ilaçları alıp düzenli bir şekilde saati saatine kullanmak gerekir.
]]>
Bebeklerde Üşütmeye Ne İyi Gelir https://www.usutme.com/bebeklerde-usutmeye-ne-iyi-gelir.html Mon, 19 Nov 2018 11:22:54 +0000 Bebeklerde Üşütmeye Ne İyi Gelir: Gözümüzden bile sakındığımız bebekler oldukça hassas bir vücut yapısına sahip oldukları için birtakım rahatsızlıklarla karşı karşıya gelmeleri çok daha kolay olur. Hiç istenmeyen bi Bebeklerde Üşütmeye Ne İyi Gelir: Gözümüzden bile sakındığımız bebekler oldukça hassas bir vücut yapısına sahip oldukları için birtakım rahatsızlıklarla karşı karşıya gelmeleri çok daha kolay olur. Hiç istenmeyen bir durum olan bebeklerde üşütme özellikle de kış mevsiminde oldukça sık rastlanan bir durumdur. Ortaya çıkaracağı bir takım belirtiler ile bebeğin huzursuz olmasına neden olan bebeklerde üşütme durumunda annelerin oldukça dikkatli davranması gerekir. Çünkü bebeklerin bağışıklık sistemi yetişkin insanlara göre daha zayıftır ve bazı hastalıklara karşı daha da dirençsizdir. Bebeklerde üşütmeye genellikle bakteri ve virüslerden kaynaklanır. Bu durumunda öncelikle kesinlikle doktor yardımı alınması gerekir. Tıbbi müdahale haricinde bebeklerde üşütmeye ne iyi gelir konusunda size yardımcı olabilecek bir takım çözüm önerileri de bulunmaktadır.

Bebeklerde üşütmeye iyi gelecek yöntemler; 
 • Bebeklerde üşütmeden kaynaklanan burun tıkanıklığı öksürük gibi durumları kontrol altına almak için nemlendirici cihazı kullanılabilir. Bununla beraber banyo suyuna okaliptüs veya çam yağı ile beraber birkaç damla mentol damlatılması bebeklerde üşütmeden kaynaklanan belirtilerinin azalmasına yardımcı olur. 
 • 6 aylıktan daha büyük bebeklerde üşütme durumunda çay kaşığı ile bebeğe papatya çayı verilebilir.  
 • Bebeklerde üşütme durumunda yüksek ateş söz konusu ise bebeğe ılık banyo yaptırılması bebeklerde üşütme konusunda size yardımcı olabilir. 
 • Bebeklerinin vücudunun sıcak kalması için faydalı sebzelerden ılık çorbalar bebeği az miktarda verilebilir. Çorba vücudun genel ısısının kontrol atması altına alınmasını sağlayarak üşütmeye oldukça iyi gelecektir. 
 • Bebeklerde üşütmeye ne iyi gelir konusunda bilmeniz gereken bir konuda bebeği kirlenmiş yüzeyler ile temas etmesinden sakınmanız gerektiğidir. Bu durumda hastalığın iyileşmesi daha da hızlanır. 
 • Bebeklerde üşütmede aynı zamanda bebeğin direncinin artması için sık sık emzirilmesi ile de tedaviye destek olunabilir. 
 • Bebeklerde üşütmeye ne iyi gelir konusunda size yardımcı olabilecek bir diğer çözüm önerisi ise bebeğim bulunduğu ortamın yeterli ısıda olmasına özen gösterilmesi ve özellikle de ayaklarını sıcak kalmasına dikkat edilmesi gerektiğidir.
]]>
Bebeklerde Üşütme https://www.usutme.com/bebeklerde-usutme.html Tue, 20 Nov 2018 09:14:42 +0000 Bebeklerde üşütme; Yetişkinlerde görülen üşütme durumu bebeklerde de meydana gelmektedir. Fakat bebeklerin yetişkinler gibi bağışıklık sistemleri gelişmiş ve güçlü olmamaktadır. Bu sebepten dolayı bebeklerde üşütme Bebeklerde üşütme; Yetişkinlerde görülen üşütme durumu bebeklerde de meydana gelmektedir. Fakat bebeklerin yetişkinler gibi bağışıklık sistemleri gelişmiş ve güçlü olmamaktadır. Bu sebepten dolayı bebeklerde üşütme sorunu daha çabuk ortaya çıkmaktadır. Bu durum bazen tehlikeli bir hal alabilir. üşütme ve soğuk algınlığı durumlarında hastalığı yenebilmeleri biraz uzun sürmektedir.  Bundan dolayı bebeğe ilk zamanlar çok dikkat edilmesi gereklidir. Bebek 2-3 aylık olmadan bu hastalığa yakalandı ise kesinlikle acil bir şekilde doktordan yardım alınması gereklidir. Ancak bebekler doğduğu zamandan itibaren ilk yıl içerisinde neredeyse iki defa bu hastalığa yakalanmaktadır. Bebeklerde meydana gelen üşütme, bakteri ile birleşmesiyle enfeksiyona sebep olarak zatürre ve bronşit hastalığına neden olabilmektedir. Bebek için en koruyucu ve bağışıklık sistemini güçlendirici anne sütüdür. Meydana gelen üşütme hastalığı bazen yeni doğmuş olan bebeklerde zatürre ve kuşpalazına sebep olabilmektedir. Bu durumun meydana gelmemesi için bebeğin vücut sıcaklığına, anne sütü tüketmesine ve hijyen ortamda bulunması gereklidir. 

Bebeklerde üşütme belirtileri

Bebeklerde üşütme genellikler en sık karşılaşılan belirtiler iştahsızlık ve mide bulantısı olmaktadır. Çoğunlukla mide bulantısı sorunu olan bebekler kusar. Fakat bazı kusmalar üşütme belirtisi de olmayabilir. Eğer bebek fazla yemek yemiş ise kusabilirler. 
 • Halsizlik
 • Kusma
 • Yüksek ateş
 • İshal
 • Mide bulantısı
 • Öksürük
 • Bazen oluşan titremeler
 • Nefes almada zorluk çekmesi
 • Hapşırık
 • Beslenme bozukluğu
 • Gözlerinden sarı renkli sıvı gelmesi
 • Burun tıkanıklığı ve yeşilimsi akıntı
 • Huzursuzluk
 • Devamı ağlama
 • Solunum bozukluğu
 • Gözlerde oluşan kızarıklıklar
Bebeklerde üşütme tedavisi

Eğer yukarıda saymış olduğumuz belirtiler var ise bebeğin acil olarak doktora götürülmesi gereklidir. Kesinlikle yapılmaması gereken şeylerden biride doktor kontrolü haricinde bebeğe ilaç verilmemelidir. Rastgele ilaç verilmesi bebeğin sağlığını kötü yönde etkiler. Bebeklerde üşütme virüs enfeksiyonun kaynaklı olmasından dolayı antibiyotik kullanımı pek fayda etmeyecektir. Bunun yerine solunum yolunu açacak olan düzenleyici ilaçlar verilir. Balgam ve burun tıkanıklığını giderici ilaçlarda bebeklerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Ayrıca çok fazla ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Kısaca devamlı  doktora gidilmeli ve az ilaçla doktor kontrolünde tedavisi olmalıdır.
]]>
Ayakları Üşütmek https://www.usutme.com/ayaklari-usutmek.html Wed, 21 Nov 2018 08:54:40 +0000 Ayakları üşütmek, birçok rahatsızlığın başlangıç nedenlerinden bir tanesi olabilir. Karın ağrısı ayakları üşütmekten kaynaklı olabilir. Karın ağrısı kişide kramplar şeklinde hissedilmektedir. Halk arasında a Ayakları üşütmek, birçok rahatsızlığın başlangıç nedenlerinden bir tanesi olabilir. Karın ağrısı ayakları üşütmekten kaynaklı olabilir. Karın ağrısı kişide kramplar şeklinde hissedilmektedir. Halk arasında ayakları üşütmekten mideye ağrıları girmiş  denir. Mide bölgesinde ağrı ve şişkinlik genelde hassas insanlarda daha çok görülür. Bu çeşit ağrılarda ayaklarınızın altına sıcak su torbaları koyun. Ayrıca karın bölgenize sıcak su torbaları koyarak bir nebzede olsa karın ağrılarınızdan ve kurtulmuş olursunuz

Ayakları üşütmemek ve yorgunluğu gidermek için tuzlu su

Ayaklarınız üşüyorsa  bolca  sıcak çay içiniz Bu çaylardan bazıları siyah türk çayı, kuşburnu çayı, adaçayı  yada sıcak ıhlamur gibi bitki çaylarıdır. Bütün günün yorgunluğunu atmak ve kan dolaşımını hızlandırmak için büyükçe bir leğene sıcak su koyarak içine birkaç kaşık yemeklik tuz atın ve daha sonra bir başka leğene soğuk su koyun ve ayaklarınızı önce sıcak suyun içine koyarak birkaç dakika beklettikten sonra bu kez ayaklarınızı soğuk suya koyun bu şekilde tekrar yapın böylece ayaklarda rahatlama ve kan dolaşımı sağlanmış olur. Böylece ayaklarda ve bacaklarda  kan dolaşımı olduğundan kişi rahat edecektir. 

Ayakları üşütmek kronik sistit yapar

Ürologların söylediğine göre özellikle kronik  sistiti sık tekrarlayan kişilerin ayaklarını  üşümekten kaynaklandığı söylenmiştir. İdrar yolu ile ilgili sıkıntısı olanların  ayaklarını üşütmemeye dikkat etmesi gerekir. Aksi takdirde akut sistit ataklarına neden olurlar. Atalarımızın da dediği gibi at tırnaktan insan ayaktan kapar atasözü boşuna söylenmemiştir. O yüzden evinizin içerisinde yaz aylarında bile terliksiz ve çorapsız gezmemeye özen göstermelisiniz. Bilhassa denize girdikten sonra ıslak mayo ile fazla durmamaya ve ayakları üşütmemeye dikkat etmek gerekir.

Ayakları üşütmek idrar yolu enfeksiyonu yapmaktadır.

Kış aylarında ayakları üşütmek demek İdrar yolu enfeksiyonlarına zemin hazırlamak demektir. Soğuk havalarda ayak bölgesindeki damar duvarlarında kasılmalar olur. Bu kasılmalar vücuttaki sıvı akışını farklılaştırır. Kişi sık sık idrara çıkmaya başlar. Ve bu durum idrar yollarında enfeksiyonlara yol açmaktadır. Bu tür idrar yolu enfeksiyonlarından kurtulmak için vücuttaki su kaybını önlemek için bol bol su içmek gerekir. Fakat uzun süreli geçmeyen idrar yolu rahatsızlıkları için mutlaka bir hekime görünmelidir. Çıplak ayakla gezmek kişide gaz şikayetlerini arttırdığı bilinmektedir. Gaz şikayetlerini en aza indirmek ve idrar yolu enfeksiyonlarından kurtulmak için için pamuklu çorap giymeniz ve ayaklarınızı üşütmemek için sıcak tutmanız gerekir. 
]]>
1 Aylık Bebek Mide Üşütmesi https://www.usutme.com/1-aylik-bebek-mide-usutmesi.html Wed, 21 Nov 2018 23:03:04 +0000 1 Aylık Bebek Mide Üşütmesi, gibi sorunlar birçok bebekte etkili olabilir. Bu tür rahatsızlıklara neden olan en temel faktör virüs ve bakterilerdir. Bebeklerin bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeniyle hastalıklar çok ra 1 Aylık Bebek Mide Üşütmesi, gibi sorunlar birçok bebekte etkili olabilir. Bu tür rahatsızlıklara neden olan en temel faktör virüs ve bakterilerdir. Bebeklerin bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeniyle hastalıklar çok rahat bir şekilde vücuda etki edebilmektedir. Bunun yanı sıra bebeklerde mide üşütmesi mevsimsel geçiş dönemlerinin meydana getirmiş olduğu ani hava soğuması ile de meydana gelmektedir. 

1 aylık bebek mide üşütmesi belirtileri
 • Bebeklerde mide üşütmesi gibi durumlarda meydana gelebilecek ilk belirti yüksek ateş ve ishal gibi durumlardır.
 • Bunun yanı sıra bebeklerde ishal gibi durumlarda oluşabilmektedir. İshal bebekler için oldukça riskli bir belirtidir. Bebeklerde bu tür durumlar meydana gelmiş ise bol bol sıvı tüketimi sağlanmalı ve anne sütü bol bol verilmelidir. 
 • Mide üşütmesi durumunda bebekte huzursuzluk ve sürekli olarak ağlama eğilimi meydana gelebilmektedir. Eğer bebeğin ağlaması uzun sürmüş ise zaman kaybetmeden bir çocuk doktoruna başvurmak gereklidir.
 • Bebeklerde göz kızarması veya şişmesi de hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. 
1 aylık bebek mide üşütmesi durumunda hastalığın hızlı bir şekilde geçmesine yardımcı olabilecek en iyi içecek anne sütüdür. Anne sütü içerisinde yer almakta olan maddeler bebeğin vücudunu hastalıklara karşı koruduğu gibi virüs ve bakterilerin vücuda etki etmesini önlemektedir. Mide üşütmesinin ilerlemesi halinde çok ciddi sağlık sorunları meydana gelebilmektedir. Özellikler bebeklerde karın ağrısı bebeğin sürekli olarak ağlamasına ve geceleri uyuyamam gibi durumlara neden olabilmektedir. Bu tür durumlarda çocuk doktoruna gitmek en doğru yöntem olacaktır. Doktorlar gerekli olan tahlilleri yaptıktan sonra hastalığın tedavi yöntemini belirleyecektir. Eğer bebeğe ilaç verilmiş ise ilaçların düzenli ve dengeli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Kesinlikle gereğinden fazla ilaç verilmesi önerilmez. Hastalığın tedavisine yardımcı olacak bir diğer unsur ise bebeğe yakın temasta bulunmamaktır. Bebeğin odasının havalandırılması ve nemli olması gerekmektedir. Aile bireyleri içerisinde nezle, grip, soğuk algınlığı gibi. hastalıklara yakalanmış biri varsa, hem bebekten uzak tutulmalı hem de bebeğin odasına girmemesi sağlanmalıdır. 
]]>
Hamilelikte Ciğerleri Üşütmek https://www.usutme.com/hamilelikte-cigerleri-usutmek.html Thu, 22 Nov 2018 18:50:29 +0000 Hamilelikte ciğerleri üşütmek, oldukça sıkıntılı zor bir süreçtir. Özellikle hamilelik gibi hassas durumlarda bu tarz solunum yolu rahatsızlıkları yeni anne adayını zor durumlara sokabilir. Ayrıca hamilelikte  ciğerle Hamilelikte ciğerleri üşütmek, oldukça sıkıntılı zor bir süreçtir. Özellikle hamilelik gibi hassas durumlarda bu tarz solunum yolu rahatsızlıkları yeni anne adayını zor durumlara sokabilir. Ayrıca hamilelikte  ciğerleri üşütmek bebeğe de ciddi sıkıntılar verebilme ihtimali olan bir durumdur.

Hamilelikte ciğerleri üşütmek nedeniyle ilaç kullanımda sıkıntı olacağından dolayı anne adayı bu süreçte oldukça dikkatli olmalıdır. Gebelik gibi zor ve hassas bir süreçte özellikle yaşamak için en önemli ihtiyaç duyulan nefes alma işine yarayan organımız olan akciğerin üşütülmesi oldukça sıkıntılıdır. Hem anneyi hem de bebeği sıkıntıya sokan bir durumdur. anne adayının bu süreçte ilaç kullanması riskli olduğu için bu sıkıntı daha da artabilir ve sonucu ciddi boyutlara ulaşabilir. Hem bebeğin annenin karnına uyguladığı basınç hem de ciğerlerin üşütülmesi durumu anne adayını nefes alma konusunda oldukça zorda bırakabilir. Hatta bunun sonuncunda her hangi bir sağlık kurumuna giderek solunum desteği alması bile gerekebilmektedir. Anne adayında ciğerlerin üşütülmesi gibi rahatsızlıkların olması bazı durumlarda bebeğin sağlıklı gelişimini de etkileyerek durmasına sebep olabilir. Bu nedenle anne adayının çok dikkatli ve özenli olması gerekmektedir. 

Hamilelikte ciğerleri üşütmek için alınacak önlemler
 • Anne adayının vücut direncini yüksek tutması
 • Anne adayının beslenmesine dikkat ederek gereken vitaminlerinin sağlanması
 • Anne adayının giyimine dikkat ederek soğuğa karşı önlem alması gerekmektedir
 • Anne adayının hastalıklı olan kişilerden veya hastalık olabilme ihtimali olan ortamlardan uzak durması
 • Anne adayının özellikle son dönemlerde aşırı soğuk yiyeceklerden kaçınması
 • Anne adayının sigara kullanmaması ve sigara içilen ortamlardan uzak durması
 • Anne adayının hastalık teşkil edecek kalabalık ortamlarda bulunmaması, bulunuyor ise de gerekirse maske kullanması
Hamilelikte ciğerleri üşütmek ve önlemleri yukarıda sayıldığı şekildedir. Dünyaya yeni bir bebek getirmeye hazırlanan anneler diğer kişilere oranla çok daha fazla hasta olabilme ihtimali olduğu için bu süreçte oldukça dikkatli olmalıdır. Gerektiğinde bir hekimden bu konu ile ilgili bilgi alarak yol izlemelidir. Aksi taktirde gebelik gibi bir süreçte ilaç kullanamadığı için rahatsızlığı ilerleyip hem anne adayını hem bebeği dönüşü olmayan zor bir sürece sokabilir. Bu nedenle anne adayları hem kendi sağlıkları için hem de yeni doğacak olan bebeklerinin sağlıkları için çok daha dikkatli ve özenli olmaları gerekmektedir.
]]>
Sık İdrara Çıkma Üşütme https://www.usutme.com/sik-idrara-cikma-usutme.html Fri, 23 Nov 2018 14:45:24 +0000 Sık İdrara Çıkma Üşütme, İdrar yolu enfeksiyon ya da mikrop kaparsa iltihaplanma ortaya çıkabilir. Bu da sizin böbrek rahatsızlığı nedeniyle sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyarsınız. Sık idrara çıkma üşütme g Sık İdrara Çıkma Üşütme, İdrar yolu enfeksiyon ya da mikrop kaparsa iltihaplanma ortaya çıkabilir. Bu da sizin böbrek rahatsızlığı nedeniyle sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyarsınız. Sık idrara çıkma üşütme genel olarak en belirgin özelliği ise idrara çıktığınız zaman bir yanma ile karşılaşmanızdır. Ayrıca bu rahatsızlık zamanında tedavi edilmez ise çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmamak için bir uzman tarafından yardım alınmalıdır. Rahatsız olan insanların bu süreçte sağlıklı beslenmesi gerekir. Aynı zamanda soğuk ve rüzgarlı havalar da yani mevsim değişikliği de bu problemin habercisidir. Bu yüzden hava değişikliğinde sizin vücudunuzu sıcak tutacak giysileri tercih etmeniz sağlığınız açısından gayet iyi olacaktır. Genellikle idrar yapma esnasında çok acı hissedilir. Bu yüzden böyle bir olay ile karşılaşıldığı zaman bu konu hakkında uzman olan doktordan yardım istenilmelidir. 

Sık İdrara Çıkma Üşütme Belirtileri

Ard arda idrara çıkma isteği, böbrek ağrısı, idrar yapıldığı zaman yanma bunların hepsi bu rahatsızlığın belirtilerindendir. Aynı zamanda bu rahatsızlık ile baş edemeyen kişilerin tedavi olması önerilir. İdrarınızda kan veya başka cisimler ile karşılaşırsanız bu sık idrara çıkma üşütmenin belirtileridir. Ayrıca bu sorunla başa çıkmak için ilk olarak bol bol sıvı tüketilmelidir. Rahatsız olan kişilerde soğuk algınlığı, titreme hali, halsizlik, yüksek ateşte görülmektedir. Tabi insanlar bu durumu ilk başta önemsiz bir olay gibi görülmektedir. Bazen de insanlar bu rahatsızlığın tedavisinden çok fazla korkuyorlar. Ancak çok fazla korkulacak bir durumun olmadığının tıp dilinde açıklandığı bilinmektedir. 

Sık İdrara Çıkma Üşütme Tedavisi

Aslında çok basit bir yöntem ile bu rahatsızlığa son verilebilir. Bu sağlık problemine son vermek için bazen ilaçlı tedavi kullanılır ve çoğu insanda da olumlu sonuç alındığı izlenimine kanıt olmuştur. Tabi ilaç tedavisine başlamadan önce kan testi yapmanız sağlığınız açısından çok büyük bir önem taşımaktadır. Belki de sizin ağrılarınız başka problemlerin habercisidir. Ve yanlış uygulamadan kaynaklanan sağlık sorunları ile karşı karşıya kalma ve değişik ciddi sorunlarla uğraşma ihtimaliniz çok yüksektir. Aynı zamanda bu tedavi sürecine aralıksız birkaç gün devam ederseniz bu tedavinin faydasını göreceksiniz.
]]>
Çocuklarda Mide Üşütmesi https://www.usutme.com/cocuklarda-mide-usutmesi.html Fri, 23 Nov 2018 21:27:39 +0000 Çocuklarda mide üşütmesi; genellikle 5 yaş altı çocuklarda görülür ve genellikle norovirüs dediğimiz bir bakteri nedeniyle belirtiler çocuklarda rahatsızlığa sebep olur. Belirtileri; düşük dereceli ateş, ağız koku Çocuklarda mide üşütmesi; genellikle 5 yaş altı çocuklarda görülür ve genellikle norovirüs dediğimiz bir bakteri nedeniyle belirtiler çocuklarda rahatsızlığa sebep olur. Belirtileri; düşük dereceli ateş, ağız kokusu karın ağrısı aynı zamanda kusma ve isal şeklindedir. Çocuklarda mide üşütmesi; kreşlerde, okullarda ve kalabalık bir şekilde bulunulan yerlerde daha sık görülür. Yaz aylarında fazla dondurma tüketimi, aşırı soğuk içecekler içmek başlıca sebepleri arasındadır. 

Çocuklarda mide üşütmesi tedavisi

Genellikle 1-4 gün süren mide üşütmesi hiç bir tedavi yapılmadan geçebiliyor. Ancak ilk 2 gün isal ve kusma sebebi ile çocuklarda su kaybı olacağından elektrolit dengesi bozulabilir. Bu nedenle çocuk hekimine başvurulmalıdır. 

Çocuklarda mide üşütmesi meydana geldiğinde düzenli uyku, dengeli beslenme çok önemlidir. Çocuklarda görülen mide üşütmesi bulaşıcıdır. Eller sık sık yıkanmalıdır ve çocuklar hijyen konusunda uyarılmalıdır. İsal döneminde özellikle sıvı alımını artırmalıyız. Bağırsakları toparlayacak muz ve haşlanmış patates gibi besinler yedirilmelidir. Ayrıca probiyotikler  çok yarar sağlayacağından çocuklara ev yapımı yoğurt yedirilmeli ve kefir içirilmelidir.

En önemli bir diğer husus ise çocuğun ayakları, midesi, sıcak tutulmalıdır. Çocuklarda kış aylarında mide üşütmesi sanılanın aksine yazında anne babaları zora sokan rahatsızlıklardandır. Ayrıca mide üşütmesi bulaşıcı olduğundan çocuk hasta iken istirahat etmeli ve okula gitmemelidir. Aksi takdirde çocuklarda mide üşütmesi salgın hale dönüşebilir.
]]>
Emziren Anne Mide Üşütmesi https://www.usutme.com/emziren-anne-mide-usutmesi.html Sat, 24 Nov 2018 03:47:31 +0000 Emziren Anne Mide Üşütmesi; Mide üşütmesi dediğimiz olay, soğuk ve son tüketim tarihi geçmiş gıdalardan, vücudumuzun direnç kaybetmesinden dolayı ortaya çıkan bir durumdur.  Emziren anne mide üşütmesi 
Emziren Anne Mide Üşütmesi; Mide üşütmesi dediğimiz olay, soğuk ve son tüketim tarihi geçmiş gıdalardan, vücudumuzun direnç kaybetmesinden dolayı ortaya çıkan bir durumdur.  Emziren anne mide üşütmesi durumunda süt yoluyla bebeğe de geçer ve bebekte de rahatsızlıktan dolayı huzursuzluk başlar. Mide üşütmesi bakteri ve virüslerden dolayı olmaktadır. Tıp dilindeki adı "gastroenteritin" olarak belirtilmiştir. 

Emziren Anne Mide Üşütmesi Belirtileri
 • Mide yanması şeklinde midede ağrı oluşmaktadır. 
 • İshal
 • Karın ağrısı
 • Kusma
 • Bulantı
 • İştahsızlık gibi belirtiler de ortaya çıkabilmektedir.
Emziren Anne Mide Üşütmesi Tedavisi;

Tedavi olarak emziren anne bebeğini düşüneceği için rast gele ilaç tüketmemelidir. Zencefil çayı ile nane-limon çayının mide üşütmesine iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca yoğurt, soğan, sarımsak, keten tohumu, bal gibi besinler de emziren annelerde mide üşütmesine iyi gelmektedir. Bol sıvı tüketmelidir. Ve bu çaylardan tüketilebilir. İlaç kullanmak icap eder ise emziren anne olduğu için kesinlikle doktor kontrolünde ve tavsiyesinde olmalıdır. 
]]>
Bebeklerde Mide Üşütmesi https://www.usutme.com/bebeklerde-mide-usutmesi.html Sat, 24 Nov 2018 19:20:23 +0000 Bebeklerde Mide Üşütmesi, çok karşılaşılan bir durumdur. Bebeklerde bağışıklık sisteminin tam gelişmiş olmaması bu tür sağlık sorunlarının yaşanmasına sebep olmaktadır. Evebeynler bebekleri için ne kadar dikkat et Bebeklerde Mide Üşütmesi, çok karşılaşılan bir durumdur. Bebeklerde bağışıklık sisteminin tam gelişmiş olmaması bu tür sağlık sorunlarının yaşanmasına sebep olmaktadır. Evebeynler bebekleri için ne kadar dikkat etseler de, bebekler mide üşütmesi rahatsızlığı ile karşılaşmaktadır. Bebeklerde bu tür sağlık problemleri daha ağır seyreder. Rahatsızlık kendini kusma ve iştahsızlıkla belli etmeye başlar. Anne sütü alan bebekler daha dirençli olur, fakat bebekler 6. aydan sonra ek gıda almaya başladıkları için mide üşütme rahatsızlığı ile karşılaşma durumları daha yüksektir. Bu aylarda daha dikkatli olmak gerekir. Bebeğin anne sütü almaya devam etmesi faydalı olur. 

Bebeklerde Mide Üşütmesi Belirtileri 

Bebekte mide üşütmesi probleminden dolayı iştahsızlık yaşanabilir, evebeynler bunun farkında olmalıdır.  Bunun yanı sıra bebek su içtiğinde bile kusarsa buda mide üşütmesi rahatsızlığından kaynaklanabilir.Çünkü mide üşütmesi olduğunda kusma büyük küçük herkes de yaşanan bir durumdur. Rahatsızlığın neden kaynaklandığı konusunda kesin emin olmak için bir doktorun bebeği muayene etmesinde fayda vardır. Evde kendi kendinize emin olmadan tanı koyup ona göre tedavi uygulamanız yanlış olur. Çünkü iştahsızlık ve kusma hali bir başka hastalığın belirtisi olarak da yaşanabilir. 

Bebeklerde Mide Üşütmesi Belirtileri;
 • Kusma 
 • Yüksek ateş 
 • İshal 
 • İştahsızlık 
 • Solunumda zorlanma 
 • Titreme 
 • Mide ağrısı 
 • Öksürük 
Bu belirtiler ile bebeklerde mide üşütmesi sorunu görülebilir. Ama bebekler daha kendilerini ifade edecek durumda olmadıkları için evebeynlerin bu konuda bilgi sahibi olmalarında ve dikkat etmelerinde fayda vardır. Özellikle anne bebeğini iyi gözlemlemeli ki en azından iştahsızlık ve kusma gibi bariz belirtiler olduğunda ona göre önlem alınabilir. Günde 3-4 defa ve daha fazlası kusan bebek için önlem alınmalıdır, onun için doktora gitmeyi ihmal etmeyiniz. 

Bebeklerde Mide Üşütmesi Neden Olur 

Bebekler hassas bir bedene sahip oldukları için en ufak bir olumsuzluktan bile etkilenmeleri kaçınılmazdır. Yetişkin birinin etkilenmediği hafif bir esintide dahi bebek etkilenebilir. Bebeğin içtiği suyun sıcaklığına dikkat edilmeli, eğer su oda sıcaklığının üzerinde olursa bebek etkilenebilir. Ek gıda almaya başlayan bebeklerin bazılarına tükettikleri besinler de dokunabilir. Vücut alışkın olmadığı için bu tür rahatsızlıklar ile kendini gösterebilir. Bebeklerde mide üşütmesi rahatsızlığı nedenleri dikkate alınmalıdır. Bebeğe neyin dokunup dokunmadığı iyi gözlemlenmeli ve hangi besinlere karşı daha hassas oluyorsa onlar verilmemelidir. Bebeklerin rutin doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir. 

Bebeklerde Mide Üşütmesi Olursa Ne Yapılmalı 

Bebeğinizde mide üşütmesi rahatsızlığı olduğundan şüphe ediyorsanız mutlaka doktora gitmelisiniz. Bebek kustuğu için bu nedenle vücudunda sıvı kaybı olacaktır. Sizde bir evebeyn olarak bebeğinizin yeteri miktarda sıvı almasını sağlayabilirsiniz. Mide üşütmesi olan bebek sık kusabilir onun için bu süreç riskli geçebilir. 

Doktorun önerdiği tavsiyelere uyarken bir yandan sizde bebeğinizin rahatsızlık duyduğu olumsuz etkenlere karşı bir önlem alabilirsiniz. Anne sütü alan bir bebeğe anne sütü vermeye devam edilmelidir. Anne sütü hem rahatsızlığın kolay atılmasında faydalı olur hem de sıvı kaybına faydalı olur. Bebeğe sadece doktorun verdiği ilaçlar verilmelidir. İlaçlar belirtilen dozda ayarlanmalı ve öyle verilmelidir. Ek gıda almaya başlayan bebeklerin muz, yoğurt, ayran tüketmeleri de fayda sağlayacaktır. Bebekte ateş yükselmesi görülürse yine doktorun verdiği ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir ve bunun dışında bebeğe ılık bir duş aldırabilirsiniz. 
]]>
İdrar Yollarını Üşütmek https://www.usutme.com/idrar-yollarini-usutmek.html Sun, 25 Nov 2018 10:17:04 +0000 İdrar yollarını üşütmek, Çoğunlukla bayanlarda görülen bir rahatsızlıktır. İdrar yollarını üşütmek kişide ağrı ve bazı problemlere neden olmaktadır. Bayanların dışında bazen çocuklarda da görülebilir. Bu İdrar yollarını üşütmek, Çoğunlukla bayanlarda görülen bir rahatsızlıktır. İdrar yollarını üşütmek kişide ağrı ve bazı problemlere neden olmaktadır. Bayanların dışında bazen çocuklarda da görülebilir. Bu rahatsızlığa neden olan bir bakteri türüdür. İnsan vücudunda bulunan bakteriler normalde fizyolojik olarak dışarıya atılır. Fakat bazen bakteriler vücutta bulunan savunma mekanizmasına zarar vere bozabilir. Böylece enfeksiyonun oluşmasına neden olur. Mesane, üretra, böbrek, idrar kanalları, üreter ve idrar kesesi  gibi kısımlar idrar yolu olarak anılmaktadır. Saydığımız bölgeler vücutta meydana gelen idrarın dışarı atılmasını sağlar. Bu bölümler kendi içerisinde üst ve alt idrar olarak ikiye ayrılmaktadır. Genellikle en çok bilinen idrar yolu üşütmesine neden olan bakteri Escherichiacoli'dir. Bakterinin  tesir etmetiği yere göre adında değişiklik olabilir.

İdrar yollarının üşütmek sebepleri

Böbrek taşları: İdrar yolların oluşan tıkanıklıklar enfeksiyona oluşmasına neden olabilir. Böbrek taşları bakterilerin çoğalabileceği uygun alanlar yaratmaktadır.

Bakteriler: Çoğunlukla sindirim sisteminde bulunan bakteriler ile ilgili olmaktadır. Üretraya yani idrarın dışarı atımını sağlayan bölümüne bakteriler ulaşır ise enfeksiyon kapma ihtimali oldukça yükselir.

Kabızlık: İdrarın tutulmaması, düzenli tuvalete çıkmak ve mesane kısmını tamamıyla boşaltmak enfeksiyondan korunmak için önemli bir ayrıntıdır. Düzenli olarak idrarın dışarı atılması mesanenin temiz kalmasını sağlar. Fakat bazen bu düzen bozulabilir. Oluşan kabızlık sorunu enfeksiyona davetliye çıkarabilir.

Mesanenin boşalamaması: İdrar mesane bölümünde belli bir süre kalıp ve tamamıyla boşalamıyor ise bakterilerin artmasına neden olur.

Genital temizlik: Günlük tuvalet temizliğine özen göstermemek enfeksiyon ihtimalini arttırmaktadır. Genital hijyen tuvalet kullanımı dışında da önemlidir. Kullanılan pedlerin düzenli ve sık bir şekilde değiştirilmesi, pamuklu iç çamaşır giymesi enfeksiyon oluşumu engeller.


İdrar yolu üşütmek belirtileri

İdrar yollarını üşütmek kişi oldukça rahatsız etmektedir. Bu rahatsızlık baş gösterdiğinde bolca su içilmesi gerekir. Bu sayede idrar isteği arttarak, bakterileri mesaneden dışarı atılır. Rahatsızlığın belirtileri ise;
 • Titreme
 • Ateş
 • Bel ve sırt ağrısı
 • Sık idrara çıkılması
 • İdrar miktarında oluşan değişim
 • Birden gerçekleşen kusmalar
 • Mide bulantısı
 • Göbeğin alt kısmında ağrı
 • İdrarın kanlı ve bulanık olması
 • İdrar kaçırma
 • İdrarı yaptıktan sonra tekrardan oluşan idrar hissi
 • İdrar yapımı sırasında ağrı ve yanma hissi
İdrar yolları üşütmek teşhisi

Teşhisi oldukça basittir. Hastanede uygulanacak testler yeterli olmaktadır. Yapılan idrar testinin içerisinde lökosit ve bakteri bulunması normaldir. Uygulanan test esnasında önemli olan nokta idrarda kir olmamasıdır. İdrar testini yapmadan evvel ilk önce ilk idrarın boşa akıtılması ve devamında gelen idrarın test yapılması için uygundur.

İdrar yolları üşütmek tedavisi

Genellikle idrar yollarını üşütmek gibi rahatsızlığı olanlara doktor muayenesinden sonra antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Fakat antibiyotik tedavisine başlamadan evvel idrar kültürü ve idrar tahlili yapılması gerekir. Bu aşamada hastaya ağrı kesici de verilebilir. Hasta bol su tüketmelidir. Ayrıca hasta genital hijyene çok dikkat etmelidir. Doktorun tavsiyelerinden dışarı çıkmamalıdır.
]]>
Böbrekleri Üşütmek https://www.usutme.com/bobrekleri-usutmek.html Sun, 25 Nov 2018 17:26:25 +0000 Böbrekleri üşütmek, böbrek, omurgalı canlılarda bulunmaktadır. Kandaki zararlı maddeleri süzen yani vücutta filtre görevini üstlenen, boşaltım sistemine dahil olan, süzdükten sonra su ile dışarı atılmasını sağlayan, o Böbrekleri üşütmek, böbrek, omurgalı canlılarda bulunmaktadır. Kandaki zararlı maddeleri süzen yani vücutta filtre görevini üstlenen, boşaltım sistemine dahil olan, süzdükten sonra su ile dışarı atılmasını sağlayan, omurganın iki yanında bulunan organa verilen bir isimdir. Şekli tıpkı fasulyeye benzemektedir.

Böbrek, normal şartlarda omurgalı canlılarda iki tanedir. Fakat bazı nadir durumlar da ortaya çıkabilmektedir. Tek böbrekle doğan omurgalılar da olabilmektedir. Ve tek böbreği olduğunun farkına bile varmadan hayatını idame ettirmeye devam edebilmektedir. Veya nakil durumunda iki böbrekten biri alındığında da insan normal yaşantısına devam edebilmektedir. Böbreklerin yeri, karın zarı arka kısmında yer alır ve sağ ve sol olmak üzere iki tanedir. Tam merkezi konum olarak sağda olanı diyafram altı karaciğer arkasında, solda olanı ise diyafram altı ve dalak arkasında yer almaktadır. 

Böbrekleri üşütmek nedenleri

Böbrekleri üşütmek, soğuk havalardan dolayı veya yediğimiz, içtiğimiz soğuk besinlerden dolayı böbreklerin olumsuz olarak etkilenip görevini yerine getirememe durumuna böbrek üşütmesi diyoruz. Çıplak ayakla zemine bastığımızda ayağımıza gelen soğuktan dolayı böbrekler etkilenir ve böbreklerin üşümesine neden olur. 

Böbrekleri üşütmek belirtileri nelerdir
 • İdrar yollarında yanma meydana gelir.
 • Böbreklerde ağrılar meydana gelir.
 • Böbrek üşütmesi böbrekte taş oluşmasına ve akabinde ağrılara neden olur.
 • Mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler meydana gelebilir.
Böbrekleri üşütmek tedavisi nasıl yapılır

Bol sıvı tüketimi ve hijyen böbrek için son derece önemli olan bir noktadır. C vitamini, çilek,vişne, nar, kuşburnu çayı böbrek üşütmesine böbrekte meydana gelen mikropların arındırılmasında önemli besinlerdir. Bir doktora gidip doktorun vereceği ilaçlar da son derece önemli bir durumdur. 
]]>
Gebelikte Üşütme https://www.usutme.com/gebelikte-usutme.html Mon, 26 Nov 2018 04:41:21 +0000 Gebelikte Üşütme, Üşütme herkesin karşılaşabileceği bir sağlık problemidir. Bu durum vücudun enfeksiyonlara karşı direncinin düşük olmasından kaynaklanır. Genellikle bebeklerde bu durumla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Gebelikte Üşütme, Üşütme herkesin karşılaşabileceği bir sağlık problemidir. Bu durum vücudun enfeksiyonlara karşı direncinin düşük olmasından kaynaklanır. Genellikle bebeklerde bu durumla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bebeklerin bünyesinin çok zayıf olmasından dolayı bu durum sıklıkla gerçekleşir. Diğer kişilerde ise bu sağlık probleminin görülmesi kaçınılmazdır. Çünkü soğuk algınlığına bağlı olarak ciddi üşütmeler meydana gelir. Gebelikte üşütme, anne ve anne karnındaki bebeğin sağlını olumsuz etkilemektedir. Gebe bayanlarda gebeliğin ilk üç ayı anne adayında hormon değişikliği yaşandığı için bünye zayıflar. Gebe bayan bundan dolayı halsizlik yaşar, vücudu sürekli yorgundur ve vücudu olası enfeksiyonlara karşı savunmasızdır. Bundan dolayı gebelikte üşütme sıklıkla kendini gösterir.

Gebelikte Üşütme Belirtileri 
 • Gebelikte üşütme problemi yaşayan kişinin vücudunda sürekli olarak kendini gösteren bir ağrı belirtisi olmaktadır. Bu ağrı genellikle bel ağrısı olarak belirir. Kollarda kas yapısının zayıflamasına bağlı hareket problemi görülür.
 • Üşütmeden dolayı kas yapısı zayıflar, vücutta halsizlik kendini gösterir ve böylelikle kişi kendini yorgun hisseder.
 • Üşütmeyle birlikte vücutta ateş görülebilir. Ateşlenme normal derecede yada normalin çok üstünde görülebilir. Bu durumun yaşanmasında kişi ilk suyla duş almalıdır. 
 • Gebe bayanlarda üşütme görüldüğünde vücutta kısmi uyuşukluk görülebilir. Uyuşukluk genellikle kollarda ve bacaklarda kendini gösterir. 
 • Bazen bu durum gribal enfeksiyon belirtisiyle birlikte görülmektedir. Bundan dolayı şiddetli burun akıntısı ve burunda tıkanıklık kendini göstermektedir. Bu durumun beraber yaşanması daha ciddi bir hal alır ve tedavisi hemen yapılmalıdır. 
Gebelikte Üşütme Tedavisi

Gebelikte üşütme tedavisi, bu belirtinin kendini göstermesiyle birlikte gerekli teşhis yapılarak tedavi uygulanır. Üşütme problemi yaşayan kişi ilk tedaviyi kendisi yapması gerekir. Düzenli olarak beslenme yapıldığında vücut direnci artacak ve üşütme belirtisi ortadan kalkacaktır. Gebelikte üşütme problemiyle karşı karşıya kalan kişi özellikle C vitamini tüketmeye özen göstermelidir. C vitamini birçok meyvede bulunur ve meyve tüketiminde vücut bu vitamini depolayarak gerekli gördüğü zamanlarda kullanır. Vücuda alınan vitamin bağışıklık sistemi direkt olarak etkiler, vücuda bağışıklık kazandıran enfeksiyonlara karşı savaşarak vücudun bu enfeksiyondan kurutulmasına olanak sağlar. 

Gebelikte Üşütme Doğal Tedavi 
 • Gebelikte Üşütme İçin Sarımsak: Sarımsak bitkisi üşütme başta olmak üzere daha birçok hastalığın tedavisinde doğal antibiyotik görevi görmektedir. 2 diş sarımsağı çiğ olarak iyice çiğneyerek yutup etkisini kısa bir süre içerisinde görebilirsiniz. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki öğün bu uygulamayı yapabilirsiniz.
 • Gebelikte Üşütme İçin Bal ve Limon: Üşütme, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda bal ve limon oldukça etkilidir. Vücuttaki bakteriler ve bakterilerden dolayı oluşan enfeksiyon belirtileri bal ve limon tüketerek azaltılabilir. 1 su bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı doğal süzme bal ve yarım limon sıkılarak iyi bir doğal ilaç elde edilebilir. Bu şekilde Gebelikte üşütme giderilir.
]]>
Üşütme Kasık Ağrısı Yaparmı https://www.usutme.com/usutme-kasik-agrisi-yaparmi.html Mon, 26 Nov 2018 18:54:29 +0000 Üşütme kasık ağrısı yapar mı; üşütme özellikle kış mevsiminde havaların soğuması ile birlikte sık sık yaşanılan bir sağlık sorunudur. Bu üşütme sonucunda da başta kasık ağrısı olmak üzere bir çok olumsuzlu Üşütme kasık ağrısı yapar mı; üşütme özellikle kış mevsiminde havaların soğuması ile birlikte sık sık yaşanılan bir sağlık sorunudur. Bu üşütme sonucunda da başta kasık ağrısı olmak üzere bir çok olumsuzlukları da beraberinde getirir. Üşütmeden dolayı oluşan kasık ağrısı hem yetişkinleri hemde çocukları etkilemektedir. Çocukların bağışıklık sistemi daha düşük olduğu için de iyileşmeleri ve bu ağrıları atlatmaları biraz zaman almaktadır. Kısacası üşütme zaman zaman şiddetli kasık ağrıları yapan bir sağlık sorunudur.

Üşütme kasık ağrısının belirtileri; 

Adında da anlaşılacağı gibi üşütmenin ilk belirtisi kasıklarda oluşan  ağrılardır. Bunun dışındaki diğer belirtiler ise halsizlik, mide bulantısı, iştahsızlık, mide bölgesinde şiddetli ağrı ve kramplar, baş ağrısı, kötü ağız kokusu. Ayrıca üşütmeden oluşan kasık ağrısı birkaç gün içerisinde geçmez ise mutlaka tedavi edilmelidir. Çünkü bu kasık ağrıları giderek şiddetlenerek devam edecektir nedeni ise  enfeksiyon kaynaklı bir üşütmedir.

Üşütme kasık ağrısı nedenleri; 

Üşütmeden kaynaklı oluşan kasık ağrısının nedeni genellikle ayakların üşümesinden kaynaklanabilir. Bunun dışında karın bölgesinin üşütülmesi de ağrıya neden olmaktadır.

Üşütme kasık ağrısı tedavisi;  

Kasıklarında  üşütmeden dolayı oluşan ağrılar  bir haftayı geçmiş ise mutlaka doktora gidip muayene olmalı ve gerekli tahlilleri yaparak üşütmeden kaynaklı mı yoksa enfeksiyon kaynaklı mı araştırılması gerekir. Eğer  enfeksiyon kaynaklı bir kasık ağrısı ise doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli ve dozunda kullanarak tedavi edebiliriz. Ancak üşütmeden kaynaklı bir kasık ağrısı var ise özellikle ayakların sıcak tutulmasına özen gösterilmeli, bol sıvı alarak ve bitki çayları içerek üşütmeden kaynaklı kasık ağrısının azalmasını veya geçmesini sağlayabiliriz,
]]>
Mide Üşütmesi https://www.usutme.com/mide-usutmesi.html Mon, 26 Nov 2018 20:11:32 +0000 Mide Üşütmesi, Oldukça sık rastlanan bir rahatsızlık olan mide üşütmesi, gastroenterit olarak adlandırılır. Birçok kişide ortaya çıkacak bu durum kişide vereceği belirtiler ile oldukça rahatsızlık verebilir. Bazı kişil Mide Üşütmesi, Oldukça sık rastlanan bir rahatsızlık olan mide üşütmesi, gastroenterit olarak adlandırılır. Birçok kişide ortaya çıkacak bu durum kişide vereceği belirtiler ile oldukça rahatsızlık verebilir. Bazı kişiler tarafından mide gribi olarak da bilinen mide üşütmesi birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilecek bir durumdur. Yaz ve kış mevsimi ayırt etmeden herhangi bir mevsimde kişinin karşı karşıya gelebileceği bu durum bazı kişilerde iki üç gün hafif bir şekilde olabileceği gibi bazı kişilerde ise oldukça uzun süre devam edecek kişinin hayatını olumsuz etkileyebilir. 

Mide üşütmesi belirtileri, mide üşütmesi kendini ilk olarak halsizlik ile belli eder. Bu rahatsızlık kişinin canının hiçbir şey yapmak istememesine ve rahatsızlık geçene kadar sürekli kendini halsiz hissedip yatağa bağlı kalmasına neden olabilir. Bununla beraber mide üşütmesinde kişide iştahsızlık ve mide bulantısı da sık görülen belirtilerdir. Aynı zamanda mide bulantısı devamında kusma, ishal, karın ağrısı ve mide üşütmesi durumunda ortaya  çıkan belirtiler arasındadır. Bazı kişiler mide üşütmesi durumunda ağzında kötü bir koku hissetmek ile beraber aynı zamanda midede oldukça acı veren kramplar ve yüksek ateşte görülebilir. Mide üşütmesi bu belirtilerin yanı sıra baş ağrısı ile birlikte lenf bezinde şişlik şeklinde de ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Ortaya çıkan belirtiler genellikle mide üşütmesinin nedenine göre değişebilir. Mide üşütmesinde ishal ile beraber kusma uzun bir süre devam ediyorsa bu durumda dehidrasyon olarak adlandırılan vücudun aşırı miktarda su kaybetmesi durumu ortaya çıkar. Bu durumda kişi de kalp ritminin yavaşlaması, aşırı susuzluk hissi, göz kapaklarının içine çökmesi, idrara çıkamama veya idrarın renginin koyu olması ile beraber sayıklama gibi belirtilerde mide üşütmesinden kaynaklanan dehidrasyon durumunda ortaya çıkabilecek belirtilerdir.

Mide üşütmesinin nedenleri, mide üşütmesinin en yaygın görülen nedeni bakteri ve virüslerdir. Bu duruma neden olan virüsler rota virüsü ve norovirüsü bakteriler ise e. coli ve salmonella bakterileridir.  Bulaşıcı bir rahatsızlık olan mide üşütmesi en çok da bağışıklık sisteminin zayıf olduğu durumlarda  görülür. Bu nedenle en çok hassas vücut yapısı olduğu için çocuklarda ve yaşlılarda gelişir. Bununla beraber mide üşütmesi aşırı soğuk yiyecek veya içeceklerin tüketilmesi sonucu da ortaya çıkabilir. Çünkü normal ısı dışında aşırı soğuk bir yiyecek mideye geldiği zaman mide bu durumdan olumsuz etkilenir ve mide üşütmesi ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık vücudun direncinin düştüğü durumlarda ortaya çıkabileceği için bağışıklık sisteminin düşmesi de mide üşütmesinin bir nedeni olabilir. Aynı zamanda hijyen eksikliği de bulaşıcı bir hastalık olan mide üşütmesinin bir nedeni olabilir. 

Mide üşütmesi tedavisi, belirtiler ilk görüldüğünde vücudun aşırı sıvı kaybetmemesi için öncelikle kesinlikle bir doktora görünmekte fayda vardır. Çünkü mide üşütmesinin altında yatan sebebin bilinmesi ve tedavinin nedene yönelik yapılması gerekir. Mide üşütmesinin bakterilerden kaynaklandığı durumlarda genellikle hastalara antibiyotik ilaçlar reçete edilir. Bununla beraber hastalıktan kaynaklanan ishal ve bulantıyı kesmek için bir takım ilaçlar ile beraber hastalara genellikle bol bol dinlenmesi tavsiye edilir. Bu sayede vücut direnç kazanacaktır. Mide üşütmesinde aynı zamanda kişide ishal kusma ve ateş gibi belirtiler ortaya çıkabileceği için bu durumda sıvı alımına özen göstermek gerekir. Çünkü bu durumda vücut aşırı sıvı kaybedecektir. Bu tedavilerin yanı sıra aynı zamanda mide üşütmesi rahatsızlığına iyi gelecek birtakım doğal yöntemlerde bu rahatsızlığın kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. 

Mide üşütmesine iyi gelecek doğal yöntemler

Nane limon, oldukça zarar gören midenin rahatlaması için oldukça faydalı olan nane limon çayı özellikle de bu rahatsızlıktan kaynaklanan bulantının kontrol altına alınmasına]]> Mide Üşütmesi Ve İshal https://www.usutme.com/mide-usutmesi-ve-ishal.html Tue, 27 Nov 2018 14:36:11 +0000 Mide üşütmesi ve ishal, kış ayları ağırlıklı olmak üzere kaçınılmaz hastalıklardan birisi üşütme rahatsızlığıdır. Çocuklarında sıkça geçirdiği bir rahatsızlık olan üşütme mideye yansıdığı zaman durum olduk Mide üşütmesi ve ishal, kış ayları ağırlıklı olmak üzere kaçınılmaz hastalıklardan birisi üşütme rahatsızlığıdır. Çocuklarında sıkça geçirdiği bir rahatsızlık olan üşütme mideye yansıdığı zaman durum oldukça çekilmez bir hale girer. Çünkü mide üşütmesi ciddi ağrılara neden olan bir rahatsızlık evresidir. İshalde aynı şekilde bağırsakların sıkıntı yaşaması durumudur. Mide üşütmesi ve ishal birbirini kolaylıkla takip eder. Çünkü ishal rahatsızlığının belirtisi mide üşütmesininde gösterdiği belirtileri gösterir. Zaten mide üşütmesi yaşayan çoğu kişi bağırsak probleminide beraberinde yaşar. Mide üşütmesi ve ishal sorununun birlikte yaşanması çoğu kişi için evde atlatılabilecek bir sorun olmaktadır. Fakat ilerlemesi ve bu evrenin uzun süre devam etmesi halinde kesinlikle doktora başvurmak gerekir. Mide üşütmesi ve ishal ciddi ağrıların yanı sıra önemli su kaybına neden olur. Başta çocuklar için vücudun sıvı kaybına uğramaması durumu ilerletir ve kişiyi tamamen yatağa düşürebilir. Bazı hafif ilaçlarla bu durumu atlatmak mümkündür. Bunun dışında ileri derecede devam eden rahatsızlıklar için kısa süreli tedavi gerekebilir. Bu dönem içinde vücuda mutlaka kaybettiği sıvıyı takviye etmek gerekir. Bağışıklığın güçlü kalması için bu takviye şart olmaktadır. Mide üşütmesi ve ishale bağlı olarak iştahsızlık yaşayanlar sıcak çorbalarla sıvı takviyesini sağlamış ve besin ihtiyaçlarını gidermiş olurlar. Fakat ishalden ileri gelen sıvı durumundan dolayı tükettiğiniz sıvı ile beraber bir miktar katı gıda almakta gerekir. Kabızlığa yatkın olan yiyecekler bu dönemde az miktarda tüketilebilir. Mide üşütmesi ve ishal sadece düşünüldüğü gibi soğuk almaktan değil ağız yoluyla vücuda alınan bir enfeksiyondan dolayıda meydana gelmektedir. Özellikle bu evrede kişinin tüketeceği besinlerin hijyenide önemlidir.

Mide üşütmesi ve ishal nelere yol açar
 • Mide ağrısı,
 • Ani tuvalete gitme ihtiyacı,
 • Mide krampları ve bulantısı,
 • Dışkının aşırı sulu olması,
 • Üşütme,
 • Titreme,
 • Ateş,
 • Bunlarla birlikte bağırsaklardan ses gelmeside bu süre içinde yaşanacak etkiler arasında yer alır.
]]>
Bağırsak Üşütmesi https://www.usutme.com/bagirsak-usutmesi.html Wed, 28 Nov 2018 03:11:59 +0000 Bağırsak üşütmesi: Oldukça yaygın görülen bir sağlık problemi olan bağırsak üşütmesi çoğunlukla mide üşütmesi ile beraber ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genellikle kış mevsiminde daha yaygın gelişen bu rahatsı Bağırsak üşütmesi: Oldukça yaygın görülen bir sağlık problemi olan bağırsak üşütmesi çoğunlukla mide üşütmesi ile beraber ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genellikle kış mevsiminde daha yaygın gelişen bu rahatsızlık birçok kişinin bildiği gibi bağırsakların üşütülmesinden kaynaklanan bir durum değildir. Bu nedenle bağırsak üşütmesi durumunda birçok kişi iyi geleceğini düşünüp karın bölgesine sıcak uygulamalar yapabilir. Ancak bu durum son derece yanlıştır. Çünkü sıcak bağırsak üşütmesi durumunda ortaya çıkacak belirtilerin daha da artmasına neden olabilir. Bu nedenle bu rahatsızlıkta öncelikle doktora başvurmak gerekir.

Bağırsak üşütmesinin nedenleri, 

Bağırsak üşütmesinin nedeni birçok kişi tarafından yanlış bilinir. Ancak bu rahatsızlık soğuk yiyecek ya da içeceklerin tüketilmesi sonucu veya aşırı soğuğa maruz kalındığı durumlarda ortaya çıkabilecek bir durum değildir. Bilinenin aksine bağırsak üşütmesi genellikle mide bağırsak yolunda ortaya çıkabilecek virüs veya bakterilerden dolayı bağırsakların iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Yani mide ve bağırsak üşütmesinin nedeni bakteri ve virüslerdir. Ayrıca bağırsak üşütmesi bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde solunum yolu ile de  geçebilir. Ancak bağışıklık sisteminin düşük olması bu hastalık için tek bir neden olarak görülmez. 

Bağırsak üşütmesi belirtileri, 

Bu rahatsızlıkta ortaya çıkacak ilk belirti aşırı derecede mide bulantısıdır. Mide bulantısı beraberinde kusmaları da getirir. Bağırsak üşütmesinde şiddetli karın ağrısı ve ishal durumu ile beraber aynı zamanda kişide aşırı iştahsızlık, hiçbir şey yemek istememe gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Bağırsak üşütmesi durumunda bazı kişilerde ateş de görülebilir. Aynı zamanda halsizlik, baş ağrısı, idrar yaparken yanma hissi, kaşıntı ve ağızda kuruluk hissetme gibi durumlarda bağırsak üşütmesi belirtileri arasında sayılabilir.

Bağırsak üşütmesi tedavisi, 

Bu rahatsızlık durumunda kusma ve ishal nedeniyle vücut aşırı derecede soğuk kaybedebileceği için bu durum vücut için tehlike durumu yaratabilir. Bu nedenle bağırsak üşütmesi kesinlikle doktor tarafından tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bağırsak üşütmesinin bakterilerden kaynaklandığı durumlarda hastaya antibiyotik ilaçlar reçete edilirken, aynı zamanda baş ağrısı ve karın ağrısının giderilmesi için ağrı kesici ilaçlar da reçete edilebilir. Kan tahlilleri sonucunu rahatsızlığın virüslerden kaynaklandığı sonucuna ulaşıldığında ise hastaya ilaç tedavisi yapılmaz. Bu durumda istirahat edilmesi ve kişinin vücudunun direncini azaltacak aktivitelerde bulunmaması gerekir. 
]]>
Üşütme Ağrısı Nasıl Geçer https://www.usutme.com/usutme-agrisi-nasil-gecer.html Wed, 28 Nov 2018 11:56:11 +0000 Üşütme ağrısı nasıl geçer, sık karşılaşılan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Genellikle yetişkinlerde gözlense de çocuklarda görülme olasılığı yüksek olan şikayetler içerisindedir. Üşütme ile birlikte mide bulant Üşütme ağrısı nasıl geçer, sık karşılaşılan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Genellikle yetişkinlerde gözlense de çocuklarda görülme olasılığı yüksek olan şikayetler içerisindedir. Üşütme ile birlikte mide bulantısı, mide ağrısı, sırt ağrısı, karın ağrısı, gaz şikayeti gibi problemler gözlenir.  Günlük hayatın olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Kasların üşütülmesi ile birlikte vücutta kas kasılması sebebiyle ağrı tetiklenmesine neden olur. Üşütme ağrısı kişinin soğuk havaya uzun süre maruz kalması ile vücut direncinin azalmasına neden olur. Ayrıca sigara ve alkol kullanımı ile birlikte etkisini artırır. Üşütmeye bağlı olarak ortaya çıkan ağrıların tedavi edilmesi için doktora gidilerek gerekli tıbbi tedavinin yapılması gerekir. Ayrıca alternatif tıp içerisinde kullanılan bazı bitkiler ile üşütme ağrısı nasıl geçer uygulamaları ile kişide gözlenen şikayetlerin giderilmesi sağlanır.

Üşütme ağrısı nasıl geçer tıbbi tedavi;

Hastanın gerekli kontrollerini yaptırmak için doktora gitmesi ile birlikte doktorun uygulayacağı muayene ve tahliller sayesinde herhangi bir hastalığın olup olmadığını tanısı gerçekleştirilir. Üşütme ağrısı ile birlikte vücutta bakteri, enfeksiyon, virüs gibi durumların ortaya çıkması ile birlikte etkisini artırması sebebiyle gerekli ilaç tedaviye başlanır. Soğuk algınlığı ilaç tedavi ve vücutta oluşan kas ağrıları sebebi ile kas gevşetici ve ağrı kesici ilaç kullanılması ile birlikte tedavi gerçekleştirilir. Ayrıca kişinin vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalar tüketmesi ,C vitamini açısından meyve, yeşil yapraklı sebzeleri tüketmesi ile tedavi gerçekleşir. Üşütme ağrısı nasıl geçer hastanın ilaç kullanımının yanı sıra gerekli şekilde istirahat etmesi, bulunduğu ortamın gerekli şekilde hava sirkülasyonunun sağlanması için havalandırılması önemlidir. Yapılan uygulamalar ile birlikte hastalığın giderilmesi sağlanır.

Üşütme nasıl geçer bitkisel tedavi

Zencefil çayı, solunum yolları problemleri içerisinde gerekli tedavinin sağlanması için alternatif tıp içerisinde kullanılan yöntemlerdendir. Özellikle üşütme, titremeye, grip, öksürük, ağrı şikayetlerde etkilidir. Zencefil çayı için bir tatlı kaşığı zencefilin rendelenmiş halinin bir su bardağı suya konularak 10 dakika kadar kaynatılması ile zencefil çayı hazırlanır. İçerisinde bulunan zencefilin süzülmesi ile tüketilmesi gerekir. İçerisine bir tatlı kaşığı bal ilave edilerek tüketilmesinde etkisinin artırılmasını sağlar. Günde iki bardak tüketilmesi üşütme ağrısı nasıl geçer tedavisi açısından etkilidir

Sarımsak, doğada yetiştirilen bitkiler içerisinde yer alan sarımsağın alternatif tıp içerisinde birçok hastalığın tedavisinde yardımcı faktör olarak kullanıldığı görülür. İçerisinde bulunan Antiviral ve antibakteriyel özellik sayesinde üşütme sebebiyle ortaya çıkan ağrı semptomların giderilmesinde etkilidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlarken, solunum yollarının açılmasını destekler. İki diş sarımsağın dövülerek ezilmesi ile içerisinde bir çay kaşığı limon suyu, yarım çay kaşığı toz biber ve bir çay kaşığı bal ilave edilerek tüketilmesi üşütme ve ağrı problemlerinde etkilidir. Ayrıca sarımsağın çiğ olarak yemeklerin yanında tüketilmeside etkisinden istifade edilmesini sağlar.

Soğan, bitkisel tedaviler içerisinde ilk sıralarda yer alan soğanın içerisinde bulunan doğal antibiyotik sayesinde etkilerinden istifade edilir. Özellikle üst solunum yolları problemleri, üşütme, grip, ağrı gibi durumlarda son derece etkilidir. Soğanın yemeklerin yanında tüketilmesinin yanı sıra salata ile birlikte tüketilmesi üşütme ağrılarında giderilme sağlar. Düzenli olarak soğanın tüketilmesi bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekler. Ağrı oluşumunu yok eder.
]]>
Bebeklerde Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir https://www.usutme.com/bebeklerde-mide-usutmesine-ne-iyi-gelir.html Thu, 29 Nov 2018 10:43:32 +0000 Bebeklerde mide üşütmesine ne iyi gelir, sorusu bir çok birey tarafından merak edilmekte olan bir konudur. Mevsimsel geçiş dönemlerinde ve soğuk hava koşullarından dolayı meydana gelen üşütmeler bebeklerde huzursuzluklara Bebeklerde mide üşütmesine ne iyi gelir, sorusu bir çok birey tarafından merak edilmekte olan bir konudur. Mevsimsel geçiş dönemlerinde ve soğuk hava koşullarından dolayı meydana gelen üşütmeler bebeklerde huzursuzluklara ve çeşitli rahatsızlıklara nedene olabilmektedir. Üşütmeler bazende bebeklerde terleme sonucu meydana gelir. Bu tür durumların oluşmaması için terli olan bebeklerin iç çamaşırları ve elbiselerinin vakit kaybetmeden değişmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra bebeklerin açık havaya maruz kalmamaları gerekmektedir. Özellikle evleri havalandırmak için açılan camların yapmış olduğu cereyan bebeklerin hasta olmasına neden olan unsurlar arasındadır. Bebeklerin üşütme halinde yapılması gereken bir takım uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalar düzenli yapıldığı takdirde bebekte meydana gelen üşütme kısa bir süre içerisinde geçer. 

Bebeklerde mide üşütmesine ne iyi gelir
 • Bebeklerde meydana gelen mide üşütmesinin tedavisi için yapılacak olan en önemli işlem bebeğin bulunduğu ortamın sıcak ve nemli olmasıdır. Mide bulantısının yanı sıra bebekte öksürük ve ateş varsa kesinlikle bir çocuk doktoruna başvurulmalıdır. 
 • Mide üşütmesi gibi durumlarda mide bulantısı ve iştahsızlık gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bebeklerin bu tür rahatsızlıkları atlatmaları için biberonla verilen içeceklerin ılık olmasına dikkat edilmelidir. 
 • Bunun yanı sıra bebeklerde mide üşütmesine ne iyi gelir sorusuna cevap verecek olan en önemli içecek anne sütüdür. Bu tür durumlarda anne sütünün sürekli olarak bebeğe verilmesi gerekmektedir. Çünkü anne sütü içerisinde bulunan maddeler bebeği hastalıklardan koruduğu gibi meydana gelmiş olan rahatsızlıklarında tez zamanda önüne geçerek tedavisin yapmaktadır. 
 • Bu tür durumlarda bebeklerde meydana gelebilecek en önemli ve tehlikeli belirti ishaldir. İshal oluşumu eski zamanlarda bir çok bebeğin susuzluktan ölmesine neden olmuştur. Eğer bebekte ishal varsa bebeğe bol bol sıvı tüketmesine önem verilmelidir. Eğer bebeğin ağlamasında ve genel durumunda pasiflikler varsa zaman kaybetmeden bir çocuk doktoruna başvurulmalıdır.
 • Bebeklerde görülen mide üşütmesi gibi durumlarda aile bireyleri kendi isteklerine göre bebeğe ilaç verimi yapılmamalıdır. Bu tür davranışlar çok ciddi durumların oluşmasına neden olabilmektedir. 
 • Bebeğin mide üşütmesi mide ağrılarına neden olabilir. Bu tür durumlara engel olabilmek için bebeğe şekerli su ve tuzlu su verilebilir. Bu tür karışımlar bebeğin ağrısının kesilmesine ve midesinin rahatlamasına fayda sağlamaktadır. 
 • Eğer bebek bitki çayları içebilecek ve yemek yiyebilecek yaşta ise bu tür besinlerin verilmesinde fayda vardır. Ayırca bol bol ayran ve muz tüketmesi de mide üşütmesine fayda sağlayacaktır. 
 • Bebeklerde mide üşütmesine ne iyi gelir sorusuna cevap verebilecek en iyi uygulamalar arasında bebeğin banyo sonrası üşütmemesi ve kalın giydirmeye önem verilmesi gelir.
Bebeklerde mide üşütmesi gibi durumlar hemen hemen her bebeğin  başına gelmektedir. Soğuk hava koşullarının neden olduğu bu tür rahatsızlıkların tedavisi için en önemli unsur bebeğin dinlenmesine önem verilmesidir.
]]>
Böbrek Ağrısı Üşütme https://www.usutme.com/bobrek-agrisi-usutme.html Thu, 29 Nov 2018 12:04:31 +0000 Böbrek ağrısı üşütme; Böbrek ağrısı dönem dönem birçok kişinin karşı karşıya kaldığı bir durumdur. Genellikle böbrek üşütmesinden kaynaklanan bu ağrılar bazı durumlarda kramp halinde hissedilir ve bu durumda Böbrek ağrısı üşütme; Böbrek ağrısı dönem dönem birçok kişinin karşı karşıya kaldığı bir durumdur. Genellikle böbrek üşütmesinden kaynaklanan bu ağrılar bazı durumlarda kramp halinde hissedilir ve bu durumda kişinin oldukça acı çekmesine neden olur. Böbrek ağrısı üşütme sonucu geliştiğinde bazı kişilerde kısa sürede iyileşme gösterirken bazı kişilerde ise oldukça rahatsız edici bir durum haline gelebilir. Böbrek üşütmesi durumunda ortaya çıkan böbrek ağrısı ile beraber aynı zamanda böbrek üşütmesinde bir takım şikayetler de ortaya çıkabilir. 

Böbrek ağrısı üşütme durumunda ortaya çıkacak şikayetler, 

Ku durumda kişi de ara ara ortaya çıkacak ağrılar kişiyi oldukça rahatsız edici bir duruma gelebilir. Özellikle  de hareket edilmesi durumunda daha da şiddetlenen bu ağrılar aynı zamanda kişinin aşırı egzersiz hareketleri yapması, ağır bir yük kaldırılması, hızlı yürüyüş ile beraber koşu yapması durumunda daha da hissedilir duruma gelebilir. Böbrek üşütmesinde böbrek ağrısı ile beraber idrar yollarında birtakım problemler de ortaya çıkabilir. İdrar kanalı böbrek üşütmesi durumunda tıkanabilir ve bu durumda idrar yaparken yanma hissinin ortaya çıkmasına yol açabilir. Böbrek ağrısı üşütme durumunda böbreğin bulunduğu bölgede hissedilen ağrılara aynı zamanda mide bulantısı ve kusma da eşlik edebilir.

Böbrek ağrısı üşütme nedenleri, 

Kişinin oldukça acı çekmesine neden olan bu durum birçok nedenden dolayı gelişebilir. Ancak genellikle vücudun aşırı soğuğa maruz kalması durumunda böbreklerin üşümesi ile ortaya çıkar. 

Böbrek ağrısı üşütme tedavisi, 

Böbreklerin üşütülmesi sonucu ortaya çıkan böbrek ağrılarının mutlaka uzman bir doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir. Bu rahatsızlıkta reçete edilecek bir takım ilaçlar düzenli kullanıldığı takdirde böbrek ağrıları zaman içerisinde ortadan kalkar. Böbrek üşütmesinden dolayı ortaya çıkan enfeksiyon durumunda ise reçete edilebilecek antibiyotik ilaçlar enfeksiyonu tedavi eder. Bu sayede böbrek ağrıları kontrol altına alınmış olur. Böbrek ağrısı üşütme durumunda aynı zamanda kişiye bol bol su içilmesi tavsiye edilir. Vücudu sıcak tutmaya özen gösterilmesi de böbrek üşütmesinden kaynaklanan böbrek ağrılarının tedavisine yardımcı olur. Bu nedenle özellikle de ayaklarımız ve tüm vücudumuzu sıcak tutmaya dikkat etmekle beraber aynı zamanda sıcak içecekler tüketilmesi de böbrek ağrısı konusunda oldukça faydalı olacaktır.
]]>
Üşütmeye İyi Gelen Bitkiler https://www.usutme.com/usutmeye-iyi-gelen-bitkiler.html Fri, 30 Nov 2018 08:59:24 +0000 Üşütmeye İyi Gelen Bitkiler, Genellikle kış aylarında yaşanan bir durumdur. Yaşlısından gencine herkesin karşılaştığı bu durum genellikle iyi bir bakım sonrasında, ilaçlar ve bitkisel tedaviler ile geçirilmektedir. Ancak b Üşütmeye İyi Gelen Bitkiler, Genellikle kış aylarında yaşanan bir durumdur. Yaşlısından gencine herkesin karşılaştığı bu durum genellikle iyi bir bakım sonrasında, ilaçlar ve bitkisel tedaviler ile geçirilmektedir. Ancak bünyeden dolayı kaynaklanan zayıflıklar nedeniyle çocuklarda daha çok gözlemlenir. Üşütme her ne kadar ciddi görülmese de ilerlediği takdirde daha kötü durumlar yaşanabilir. Genellikle üşütme burun akıntısı, titremeler, terleme, aşırı derecede yüksek ateş, kuru öksürük ve burunda tıkanıklık ile ilk kendini gösterir. Üşütme yaşandığı durumda bir süre kişi kendine gelemez, direnç kırılır ve enfeksiyonlar oluşarak vücudu etkisi altına alır. Ancak bunların yanı sıra kişide baygınlık, kusma, bilinç kaybı gibi rahatsızlıklar yaşanırsa mutlaka en yakın bir hastahaneye giderek uzmana görünmekte fayda olacaktır. Üşütme yaşandığı durumda kişide bronşit, önceden nezle ve astım hastalığı varsa bu durum dahada zor atlatılabilmektedir. Ancak ilaçlara bağlı kalmak istenilmez ise üşütmeye iyi gelen bitkiler kullanılarak tedavi edilebilir.

Üşütmeye iyi gelen bitkiler hangileridir nasıl kullanılır

Limon: Çoğunlukla üşütme gibi durumlarda ilk kullanılmakta olan bitkilerden birisidir. Boş tüketilmese de çaya koyularak yada boş suya eklenerek tüketilmektedir. Sadece üşütmeyi gidermez bu hastalığın neden olduğu enfeksiyonu da rahatlıkla vücuttan atmaya yardımcı olur.
Zencefil: Boş tüketimi oldukça zor olan bu bitki genellikle bal ile karıştırılarak veya çayı yapılarak tüketilmektedir. Zencefil genellikle çay olarak tüketilir ve içerisine birde limon eklenir ise kısa sürede yaşanan hastalıktan eser bırakmayacaktır. Günde en fazla iki bardak tüketilmelidir.
Biber: Bitkiler arasında üşütmeye iyi gelenlerden biriside biberdir. Biber sık ve bol tüketilmesi durumunda üşütme nedeni ile yaşanılan burun tıkanıklığını, burun akıntısını ve ateşi düşürmeye yardımcı olur. Sade tüketilmediği için bol miktarda salatası yapılarak tüketilebilir. Acı tüketemeyen kişiler ise kokusunu gün içerisinde alarak üşütmeyi hafifletebilir.
Tarçın: Üşütmeye iyi geldiği gibi oluşan boğaz yanmasına, kuruluğuna ve burun tıkanıklığına da iyi gelmektedir. Oldukça çok sevilen bu bitki çay olarak bol bol tüketilebilir. Tarçın tek kullanılamaz ise içerisine karanfil de eklenerek suda kaynatılır ve süzülerek içilebilir. En sağlıklı ve vitaminli bitkiler arasında yerini almaktadır ve günde 2 fincan tüketilmesi yeterli olacaktır.
Nane: Hemen hemen her soğuk algınlığı ilaçlarının içerisinde mentol görevi görse de boş yada çayı yapılarak ta üşütmeye iyi gelmektedir. Özellikle üşütme sırasında yaşanan boğaz tahrişini giderir ve balgam söktürücü etkisi ile kısa sürede hastalığın atlatılmasını sağlar.
]]>
Sağ Böbrek Ağrısı Üşütme https://www.usutme.com/sag-bobrek-agrisi-usutme.html Sat, 01 Dec 2018 08:04:37 +0000 Sağ Böbrek Ağrısı Üşütme, böbrekler özellikle çok soğuk olan hava şartlarında olumsuz şekilde etkilenmesi sonucunda işlevlerini ve yerine getiremeyecek halde olması durumunda sağ ya da sol böbrekte üşütmeye bağlı olarak Sağ Böbrek Ağrısı Üşütme, böbrekler özellikle çok soğuk olan hava şartlarında olumsuz şekilde etkilenmesi sonucunda işlevlerini ve yerine getiremeyecek halde olması durumunda sağ ya da sol böbrekte üşütmeye bağlı olarak ağrılar meydana gelebilmektedir. Soğuk gıdaların tüketilmesi ve içilmesi halinde hem sağ böbrekte hem de sol böbrekte soğuk besinlerden etkilenmesi sonucunda böbrek üşütmesi ve ağrı söz konusu olabilmektedir. Sağ böbrek üşütmesinin asıl nedeni ise, kişinin sürekli olarak cereyanda kalmasından kaynaklı olarak üşütmesidir. Başka bir nedeni de kişinin yatmış olduğu yataktan dolayı sağ böbrek olumsuz şekilde etkilendiği için zarar gördüğü anlamını taşımaktadır. Böbrekler özellikle vücut sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlayan, aynı zamanda vücuttaki atık maddelerin ve sıvıların dışarıya atılmasında işlev gören organımızdır. 

Sağ Böbrek Ağrısı Üşütme Belirtileri Nelerdir
 • Böbrek üşütmesi genellikle kişide ağrıya neden olmaktadır.
 • Özellikle böbreklerin bulunduğu bölgede ağrılar meydana gelmektedir.
 • Sağ böbrek üşütmesi çoğunlukla mide bulantısına ve kusmaya neden olmaktadır. 
 • Sağ böbrek ağrısı genel olarak üşütmeden kaynaklı olarak ortaya çıkabileceği gibi, aynı zamanda kum ya da taştan kaynaklı olarak da ağrılar oluşabilmektedir.
 • Çünkü sağ böbreğin ya da sol böbreğin üşütülmesi halinde taş oluşumuna zemin hazırlanmış olur ve değişken ağrılara yol açar.
 • Sağ böbrek ağrısının başka bir sebebi de kişinin tek taraflı olarak ağır yük taşımasından kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. 
 • Ayrıca kişinin hızlı bir tempoda yürümesi sonucu bel kısmında meydana gelen aşırı terleme sonucunda böbrekler üşür, sonuç olarak hafif dereceli de olsa böbrek ağrısı  oluşabilir. 
 • Bazen de sağ böbrek ağrısı kişinin kendisine aşırı yüklenerek yapmış olduğu egzersiz hareketlerinde zorlama sonucunda ağrı oluşabilmektedir.
Sağ Böbrek Ağrısı Üşütme Tedavisi, meydana gelen bu belirtilerin ve ağrının ortadan kalkması için mutlaka sağ böbreğin tedavi görmesi gerekmektedir. Sağ böbrekte eğer ağrı varsa bolca sıvı tüketmeye özen göstermelisiniz. Özellikle gün içinde su tüketimi en az 8 ya da 10 bardak arasında olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca sağ böbreğinizi üşüttüğünüzde meydana gelen ağrı için mutlaka ayaklarınızı sıcak tutmanız gerekmektedir. Ayrıca gece yatarken sağ böbreğinizin sıcak olarak tutulması ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Sağ böbrek ağrısı üşütme genel olarak ayakların uzun süreli olarak soğuğa maruz kalmasından dolayı ortaya çıktığı için ayakların sıcak olması çok önemlidir. Aynı zamanda ılık limonata tüketimi de üşütmeden kaynaklı olan sağ böbrek ağrısına oldukça iyi gelmektedir. Ancak tek taraflı yani sağ böbrek ağrısı üşütme sonrasında oluşmuş ise, sadece kendinizi sıcak tutmanız yeterli olacaktır. Çoğunlukla sağ böbreğe uygulanan sıcak kompres ağrının geçmesine yardımcı olur.
]]>
Gebelikte Mide Üşütmesi https://www.usutme.com/gebelikte-mide-usutmesi.html Sat, 01 Dec 2018 17:02:30 +0000 Gebelikte mide üşütmesi, diğer bir adı gastroenterit olarak bilinmektedir. Gebelik döneminde en fazla görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Hamile kaldıktan sonra kadınların bağışıklık sistemi önemli ölçüde zayı Gebelikte mide üşütmesi, diğer bir adı gastroenterit olarak bilinmektedir. Gebelik döneminde en fazla görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Hamile kaldıktan sonra kadınların bağışıklık sistemi önemli ölçüde zayıflamaktadır. Bu yüzden gebelik döneminde bazı hastalıklara karşı daha hassas olmaktadırlar.

Gebelikte mide üşütmesi sebepleri ve belirtileri nelerdir

Gebelikte mide üşütmesi bağırsak zarı iltihabına sebep olan virüsler, çoğunlukla temiz ortamda bulunmayan yiyecekler ve pişirme kurallarının dışındaki yiyeceklerden bulaşmaktadır. Mide üşütmesi bir kaç gün sürmektedir. Mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Gebelikte mide üşütmesi; sabah yaşanan mide bulantıları ile karıştırılmamalıdır. Bu durumu karıştırmamak için ilk iki gün içerisinde meydana gelen belirtilere dikkat etmek gerekir. Bu belirtilere bakacak olursak;
 • Şiddetli ishal meydana gelmesi,
 • Şiddetli karın ağrısı ve kramplar,
 • Aniden çıkan yüksek ateş meydana gelmesi,
 • Şiddetli kas ağrısı oluşması,
 • Yüksek ateşten dolayı meydana gelen üşüme ve titreme,
 • Halsizlik ve kendini yorgun hissetme,
 • Vücudun sıvı kaybından dolayı susuz kalması,
 • Şiddetli baş ağrısı meydana gelmesi önemli belirtiler arasındadır.
Yukarıdaki belirtiler ilk önce hafif derecede başlamaktadır fakat daha sonra giderek şiddetlenmektedir. İlk iki günden sonra eğer şikayetlerde bir azalma görülmez ise mutlaka en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Gebelikte mide üşütmesi tedavisi

Bu rahatsızlıkta çoğunlukla ishal problemi yaşandığı için vücut susuz kalabilir. Bu yüzden bol sıvı almaya özen göstermelisiniz. Susuz kalmak hamileler için çok tehlikelidir ve erken doğuma sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden bol su içilmelidir. Ayrıca mide üşütmesinden kaynaklı yorgunluk ve halsizlik yapacağı için mutlaka bol bol dinlenilmesi gerekir. Bu dönemde mutlaka besleyici gıdalar tüketmek ve beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekir. Gebelikte mide üşütmesi, sindirim sisteminde bulunan iyi bakterileri zamanla öldürmektedir. Bu yüzden bu dönemde yoğurt ve kefir gibi yiyeceklerin tüketilmesi kısa zamanda iyileşmenizi sağlayacaktır. Ayrıca bu yiyecekler, bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.
]]>
Üşütmek Sırt Ağrısı Yaparmı https://www.usutme.com/usutmek-sirt-agrisi-yaparmi.html Sun, 02 Dec 2018 12:00:48 +0000 Üşütmek Sırt Ağrısı Yaparmı, hem sırt hem de bel ağrısı toplumda yaşayan her üç bireyin bir tanesinde mevcut olan rahatsızlıktır. Üşütmeye bağlı olarak ortaya çıkan sırt ağrısı büyüğünden küçüğüne pek çok Üşütmek Sırt Ağrısı Yaparmı, hem sırt hem de bel ağrısı toplumda yaşayan her üç bireyin bir tanesinde mevcut olan rahatsızlıktır. Üşütmeye bağlı olarak ortaya çıkan sırt ağrısı büyüğünden küçüğüne pek çok kişiyi etkilemektedir. Çoğunlukla üşütme sonrasında ortaya çıkan sırt ağrısı yavaş bir şekilde ilerlese de, bazen şiddetli ağrıya yol açabilmektedir. Sırt ağrısı genel olarak üşütmeden dolayı sıklıkla yaşanılan bir rahatsızlıktır. Genellikle sırt ağrısı insanların yaşam kalitesini düşüren ve günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Sırt ağrısının başka bir sebebi de ciğerlerin üşütülmesi sonrasında meydana gelebilir. Yaz aylarında havalar çok sıcak olduğu için kapı, pencere her yer açık bırakılır ve cereyana neden olur. Bu cereyan sırt kaslarının üşümesine halka arasında kulunç olarak bilinen ağrıya neden olmaktadır. Bazen de kişinin ağır eşya taşımasından dolayı sırt ağrısına yol açabilir. Ancak sırt ağrısının ilk ana sebebi her zaman için üşütmeden dolayı meydana gelmektedir.

Üşütmek Sırt Ağrısının Tedavi Yolları Nelerdir 

Üşütmekten dolayı meydana gelen sırt ağrısının tedavisi için genellikle sıcak kompres uygulaması önerilmektedir. Fakat sıcak sonrasında eğer bir terleme oluşmuş ise, mutlaka hemen üzerinizi değiştirmelisiniz ki, yeniden üşütmeyesiniz. Bunun dışında sırt ağrısının geçirilmesi için hastaya ağrı kesici içerikli merhemler verilebilir. Bunun yanında üşütmekten dolayı sırt ağrısını hafifletmek ya da geçirmek için ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Özellikle gün içinde mümkün mertebe yatarak dinlenmek de sırt ağrısının hafiflemesinde oldukça faydalıdır. Egzersiz hareketler yapmakta sırt ağrısına iyi gelir, fakat burada dikkat edilmesi gereken husus sırtınızı zorlayacak ya da aşırı terlemenize neden olacak hareketleri yapmamaktır. Üşütmemek için cereyanda kalmayın ve kendinizi mutlaka koruyun! Dikkat ettiğiniz taktirde üşütmediğiniz zaman sırt ağrınız kesinlikle olmaz.
]]>
Bebek Kusması Üşütme https://www.usutme.com/bebek-kusmasi-usutme.html Mon, 03 Dec 2018 08:42:58 +0000 Bebek kusması üşütme, sorunları her anne babanın başına gelen problemler arasında yer almaktadır. Bebekler çok hassas varlıklar olduğu için en ufak bir soğuk ortamda hemen bu şikayetler ortaya çıkmaktadır. Bebek kusması ü Bebek kusması üşütme, sorunları her anne babanın başına gelen problemler arasında yer almaktadır. Bebekler çok hassas varlıklar olduğu için en ufak bir soğuk ortamda hemen bu şikayetler ortaya çıkmaktadır. Bebek kusması üşütme durumlarında mutlaka hemen bir doktora giderek tedavi altına alınmalıdır. Bebek eğer anne sütü alıyorsa bol anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Bebeklerde kusma ve üşütme gibi şikayetler bakteriler ve mikropların etkisi ile olur. Bu nedenle dışarıdan gelen kişilerin mutlaka bebekle temasından önce ellerini bol su ile yıkaması gerekmektedir. Bebekler eğer ek gıdaya geçmiş ise manalarını soğuk vermemek gerekir. Özellikle​ sabahları yiyecekler ve içeceklerin ısılarına dikkat etmek gerekir. Dikkat edilmediği takdirde daha ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu sebeple bebeklere vereceğiniz yiyeceklerin ne çok sıcak nede çok soğuk olmamasına dikkat edin.
 
Bebek kusması üşütme belirtileri nelerdir:
 • Bebeklerde başta olmak üzere kusma görülür.
 • Ara ara ateş yükselmesi olur.
 • Sık sık gaz çıkarma
 • Karın ağrısı ve ishal
 • Üşüme
 • Huzursuzluk oluşur bu nedenle sürekli ağlama durumu
Bebek kusması üşütme durumlarında neler yapılabilir:
 • Bebeklerde soğuk algınlığı, üşütme ve kusma gibi durumlar ortaya çıktığında mutlaka doktora başvurmak gerekir.
 • İlk olarak bebeğe sık sık anne sütü verilerek bağışıklığını kuvvetlendirmek gerekir
 • Bebekler dışarıya çıkarılmaması gerekir. Bol bol istirahat ettirmek ve güzel bir uyku uyuması sağlanmalıdır.
 • Bitki çayları ve suyla bol sıvı takviyesi yapılmalıdır.
 • Yoğurt ve ayran iyi gelecektir.
 • Eğer ishal durumu varsa patates haşlayın ve ezerek yedirin.
 • Muz ve şeftali gibi meyvelerde iyi gelecek ve bağışıklığını güçlendirmekte fayda sağlayacaktır​.
 • Bebek kusması üşütme durumlarında çok ağır değil ise bir fincan suya biraz tuz ve biraz şeker koyup karıştırın ve içirin. Bu karışım bebeğin hem sıvı ihtiyacını hem de enerji ve iyot ihtiyacını karşılamaktadır. 
 • Bu önlemlerin dışında bebeği sıcak tutmak bebeği rahatlatacaktır. Özellikle ayakları ve karın bölgesine küçük bir havlu veya bir örtü ile kapatarak sıcak tutmak mümkün olacaktır. 
]]>
Hamilelikte Mide Üşütmesi https://www.usutme.com/hamilelikte-mide-usutmesi.html Mon, 03 Dec 2018 18:39:10 +0000 Hamilelikte mide üşütmesi, tıpta gastroenterit olarak bilinen mide üşütmesi hamile kadınları da etkisi altına alabilir. Bu rahatsızlık öncelikle bağırsakları etkisi altına alır ve bağırsak zarında enfeksiyona neden olur. H Hamilelikte mide üşütmesi, tıpta gastroenterit olarak bilinen mide üşütmesi hamile kadınları da etkisi altına alabilir. Bu rahatsızlık öncelikle bağırsakları etkisi altına alır ve bağırsak zarında enfeksiyona neden olur. Hamile kadınlarda bağışıklık sisteminin daha zayıf olması nedeniyle, bakteriler ve virüslere karşı hassasiyet ortaya çıkar. Hamilelikte mide üşütmesi ise temeli bakteri ve virüs kaynaklı olduğu içinde kadınları daha fazla etkileyebilir.

Hamilelikte mide üşütmesi neden olur

Sindirim sistemini etkisi altına alan virüslerin bulaşması çoğunlukla hijyen olmayan koşullarda hazırlanmış, yeterince pişirilmemiş yiyeceklerden olur. Hamilelikte erken dönemde kadınları etkileyen bulantı mide üşütmesinin teşhisini zorlaştırır. Çünkü bu süreçte bulantı hamileliğin normal belirtileri arasında kabul edilir. Bulantı ile birlikte kusma, iştahsızlık, ishal ve ateş görülürse, bağırsak ve mide iltihabından şüphe edilebilir. Bulantının hamileliğin ilerleyen sürecinde devam etmesi durumunda da mide üşütmesi rahatsızlığı değerlendirilmelidir. Mide üşütmesi nedeniyle ortaya çıkan belirtilerin bazı hallerde besin zehirlenmesinden dolayı kaynaklandığı düşünülebilir. Bu nedenle doğru teşhis için bir doktora danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Hamilelikte mide üşütmesi belirtileri nelerdir

Hamilelikte olan mide üşütmesinin beklenen sabah bulantılarıyla karıştırılmaması için eşlik eden belirtiler iyi gözlemlenmelidir. Bu sayede mide üşütmesi tedavisine gecikmeden başlanabilir. Olası belirtiler arasında;
 • Karın ağrısı ve kramplar
 • Dışkının sulu olması ve şiddetli ishal görülmesi
 • Baş ağrısı ve yorgunluk hissi
 • Ani ateş yükselmesi
 • Vücudun susuz kalması
 • Kas ağrılarının olması
 • Titreme
Hamile kadında mide üşütmesi nedeniyle görülen bu belirtilerin şiddeti farklı olabilir. Belirtiler şiddetini azaltmadığı takdirde ihmal edilmeden doktora gidilmelidir.

Hamilelikte mide üşütmesine iyi gelen öneriler

Hamilelikte mide üşütmesi sorunu olanlar beraberinde ishal sorunu da yaşıyorsa, vücutlarında sıvı kaybı olur. Bu yüzden kaybedilen sıvının yerine bolca sıvı alınmalıdır. Sıvı kaybını anlamak için sabahları idrar rengine bakılabilir. Koyu renkli idrar dehidrasyon işareti olabilir. Bu durum gebelik ürünü fetusun zarar görmesine yol açabilir. Aynı zamanda erken doğum tehdidi oluşturur. Bu yüzden içilen su miktarı arttırılmalıdır. 

Hamilelikte mide üşütmesi rahatsızlığı kadının kendini yorgun hissetmesine neden olabilir. Bu yüzden kadının dinlenmeye daha fazla zaman ayırması önerilir. Muhtemelen doktor önerisi de bu şekilde olacaktır. Mide üşütmesine iştahsızlık eşlik ediyorsa, az miktarlarda katı besinler yenmelidir. Bu aynı zamanda ishal içinde faydalı olacaktır. Az yemek ve besleyici yiyecekleri tercih etmek daha faydalı olur.

Hamilelikte mide üşütmesi sindirim sistemindeki iyi bakterilere zarar verir. Kefir ve yoğurt gibi içeriğinde probiyotikler olan besinlerin tüketilmesi halinde bundan zarar görmezsiniz. Aynı zamanda bağışıklık sisteminizde güçlenmiş olur. Hamilelikte mide üşütmesi için ilaç kullanımı doktor önerisi olmadan kesinlikle olmamalıdır. Rahatsızlığın doğal yollardan geçmesi için çaba sarf edilmeli, mümkünse mide üşütmesinden korunmak içinde önlemler alınmalıdır.
]]>
3 Aylık Bebek Mide Üşütmesi https://www.usutme.com/3-aylik-bebek-mide-usutmesi.html Mon, 03 Dec 2018 19:44:29 +0000 3 Aylık Bebek Mide Üşütmesi, hemen her bebekte olur. Genellikle banyo sonrası bebeğin üşümesi ile meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra bebeklerde üşütmeler hava koşullarından ve bakterilerden dolayı da meydana gelebilmektedir 3 Aylık Bebek Mide Üşütmesi, hemen her bebekte olur. Genellikle banyo sonrası bebeğin üşümesi ile meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra bebeklerde üşütmeler hava koşullarından ve bakterilerden dolayı da meydana gelebilmektedir. Bebeklerin bağışıklık sisteminin zayıf olması bu tür hastalıkların kolay bir şekilde oluşmasına neden olabilmektedir. Meydana gelen mide üşütmesi veya soğuk algınlığı gibi durumlar üç aylık bebeklerde kendini daha ağır bir şekilde göstermektedir. Aile bireylerinin tedirgin olmasına neden olan bu tür durumların tedavisine yardımcı olan gıda anne sütüdür. Hastalığın meydana geldiği bebeğin anne sütünü bol miktarda tüketmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki anne sütü içerisinde bulunan maddeler bebeğin güçlenmesine ve gelişmesine yardımcı olduğu gibi hastalıklarında meydana gelmesine engel olmaktadır. 

3 aylık bebek mide üşütmesi  belirtileri
 • Bu tür durumlarda bebeklerde meydana gelecek olan ilk belirti iştahsızlıktır. Bebek acıktığı halde anne sütünü içme isteği göstermez.
 • 3 aylık bebekte mide üşütmesi ile mide bulantısı ve kusma gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. 
 • Ayrıca bebeğin nefes alış verişinde zorluklar meydana gelebilmektedir. 
 • Yüksek ateş ve mide ağrısı gibi durumlarda mide üşümesi belirtileri arasında yer almaktadır. 
 • Bunun yanı sıra ishal, titreme ve öksürme gibi durumlarda mide üşütmesi ile birlikte görülebilmektedir. 
Bebeklerde meydana gelen mide üşütmesi ile birlikte ishal en çok rastlanılan durumlar arasında yer almaktadır. Bebekte ishal oluşması halinde bebeğin bol miktarda sıvı tüketmesine önem verilmelidir. Aksi halde bebekte ciddi sorunlar meydana gelebilir. Aile bireylerinin bu tür durumlarda bebeği iyi bir şekilde gözlemlemesi gerekmektedir. Bebekte meydana gelebilecek beklenmeyen belirtiler halinde zaman kaybetmeden çocuk doktoruna başvurulmalıdır. 

3 aylık bebekte mide üşütmesi durumunda yapılması gerekenler

Bebekler isteklerini ve rahatsızlıklarını sadece ağlayarak dile getirmektedirler. Aile bireylerinin bebeklerinin her hareketini iyi bir şekilde gözlemlenmelidir. Eğer bebekte mide üşütmesi belirtileri var ise yapılması gereken ilk işlem çocuk doktoruna başvurmaktır. Bunun yanı sıra 3 aylık bebekte mide üşütmesi meydana gelmiş ise doktorlar tarafından verilen ilaçların tavsiye edilen şekilde kullanımına önem verilmelidir. Ayrıca ilaçların düzenli bir şekilde bebeğe verilmesi de oldukça önemlidir. İlaçların yanı sıra bebeğin anne sütünü bol bol tüketmesi gerekmektedir. 
]]>
Üşütme İshal https://www.usutme.com/usutme-ishal.html Tue, 04 Dec 2018 12:45:30 +0000 Üşütme ishal şikayetleri mutlaka her insanın başına gelmiştir. Kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler ve günlük aktivitelerini ciddi anlamda kısıtlar. Genellikle bu hastalık virüs ağırlıklı olarak sudan veya soğuk h Üşütme ishal şikayetleri mutlaka her insanın başına gelmiştir. Kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler ve günlük aktivitelerini ciddi anlamda kısıtlar. Genellikle bu hastalık virüs ağırlıklı olarak sudan veya soğuk hava sebepli olarak üşütme gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde ve çocuklarda bu şikayet daha tehlikeli olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktora gidip kontrol altına alınması gerekmektedir. Yetişkinlerde ise yine çocuklarda olduğu gibi oldukça zor geçmektedir. Öncelikle bir doktora gidilmesi gerekir ardından da evde kendiniz alternatif yöntemlerle tedavi yöntemleri uygulayabilirsiniz. İshal üşütme ile birlikte halsizlik, yorgunluk, ateş veya sıtma, karın ağrısı ve gaz şikayetleri de birlikte ortaya çıkmaktadır. Bunların yanında boğaz ağrısı, karında kramplar, iştahsızlık ve huzursuzluk da görülür. Bu durumlarda kişi dışarı ile iletişimini keserek evde istirahate çekilmesi ve düzenli uyku uyuması kişiye iyi gelecektir. 

İshal üşütme hastalığında yapılması gereken yöntemler:
 • Kişi öncelikle kendini sıcak tutmalıdır. Özellikle ayaklarını, karın ve sırt bölgesinde bir havlu veya sıcak su torbası bulundurması iyi gelen yöntemler arasında yer almaktadır. 
 • Bol su içerek  kaybetti sıvıyı takviye etmesi sağlanır. Bitki çayları, meyve suları, maden suyu veya tuzlu ve şekerli su bunlara dahildir.
 • Bol bol meyve yemesi gerekir. Hem enerji verir hemde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Bol bol yoğurt ve ayran içmek iyi gelecektir. Özellikle ishal şikayetlerinde hem kaybetti sıvıyı almaya yardımcı olur hemde mide ve karın bölgesine olan bakterileri öldürmeye yardımcı olacaktır.
 • Yağlı ve salçalı yemekler yerine daha hafif yiyecekler hattla çorbalar tercih edilmelidir.
 • Sarımsak doğal bir antibiyotik kaynağı olduğu için bir bıçak yardımıyla dört parçaya bölerek hap gibi yutabilirsiniz. Daha faydalı olmasını istiyorsanız eğer çiğnemeniz gerekecektir.
 • Zencefil ve zerdeçal da aynı şekilde oldukça faydalı olacaktır.
 • Bal ve limon karıştırarak içebilirsiniz.
 • Üstteki yöntemleri uygulamadan önce mutlaka bir doktora gidilmesi gerekir. Doktorun uygun gördüğü ilaçlar kullanılarak evde destek tedavi olarak uygulayabilir. Bir korku olmaması için doktorunuza uygulama yapacağınız şeyleri sorarak daha da emin olabilirsiniz. 
]]>
Mide Bulantısı Üşütme https://www.usutme.com/mide-bulantisi-usutme.html Wed, 05 Dec 2018 08:18:22 +0000 Mide bulantısı üşütme, sık olarak rastlanılan sorunlardan biri olmaktadır. Genel olarak vücudun üşümesi olarak değilde midenin üşümesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Mide bulantısı ve üşütme çeşitli nedenlerden Mide bulantısı üşütme, sık olarak rastlanılan sorunlardan biri olmaktadır. Genel olarak vücudun üşümesi olarak değilde midenin üşümesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Mide bulantısı ve üşütme çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak ana nedenler bakteriler ve virüsler olmaktadır. Virüs olarak rota ve norovirüs çok sık görülmektedir. Bakteri olarak ise e.coli ve salmonella sık karşımıza çıkmaktadır. Aşırı soğuk ortamda kalma sonucu hassas hale gelen mide artı olarak virüs ile hasta hale gelmektedir. Daha çok bebeklerde, çocuklarda, yaşlılarda ve midesi hassa kişilerde görülmektedir. 

Mide bulantısı üşütme belirtileri;
 • Halsizlik,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • Karın ağrısı,
 • İshal ve mide kramplar
 • Ateş görülmektedir.
Mide bulantısı ve üşütme ne kadar sürer

Mide bulantısı ve üşütme şiddetine, kişinin bünyesinin durumuna ve kullanılan ilaçlara göre değişmektedir. Mide bulantısı ve üşütme yaşayan kişide ishal de olacağı için aşırı su kaybı meydana gelecektir. Vücuda düzgün besin girişi olamadığı için kişi halsiz düşecektir. Belirtiler ortaya çıktığı zaman derhal doktora gidilmesi gerekmektedir. Yetişkin ve orta yaş kişiler belki kendi kendine evde atlatabilir ancak yaşlılar, bebekler ve çocuklar için durum ciddi hale gelebilmektedir. Doktor muhtemel olarak antibiyotik verecektir. Aynı zaman gidildiği anda serum takılabilmektedir. Serum mide bulantısının ortadan kalkmasını sağlayarak daha çabuk yemek yeme sürecine geçmenizi sağlayacaktır. 

Mide bulantısı ve üşütme için evde uygulanabilecek öneriler

Mide bulantısı ve üşütme yaşadığınız dönemde daha çok hafif gıdalar tüketmeniz toparlanma sürecinde faydalı olacaktır. Muz, kraker, çorba ve haşlanmış patates gibi gıdalar rahatlamanızı sağlayacaktır. Aynı zaman vücuttan su kaybı fazla olacağı için su tüketimi önemli olmaktadır. Hazırlayacağınız nane limon çayı faydalı olacaktır. Eskilerden kalma bu bitkisel yöntem her kuşak yanımızda olmaktadır. Mide bulantısı ve üşütme olduğu dönemde kendi başınıza antibiyotik başlamamanız gerekmektedir. Bu daha sıkıntılı bir süreç geçirmenize neden olabilecektir. Sağlıkla kalmanız dileğiyle.
]]>
Hamilelikte Ayakları Üşütmek https://www.usutme.com/hamilelikte-ayaklari-usutmek.html Thu, 06 Dec 2018 02:33:48 +0000 Hamilelikte ayakları üşütmek: geçireceğini ayların çok daha zorlu geçirmenize neden olur. Kişinin günlük aktivitelerini olumsuz yönde etkiler ve kısıtlar. Buda rahat bir hamilelik süreci geçirmenizi sağlar. Hamilelikte ayak Hamilelikte ayakları üşütmek: geçireceğini ayların çok daha zorlu geçirmenize neden olur. Kişinin günlük aktivitelerini olumsuz yönde etkiler ve kısıtlar. Buda rahat bir hamilelik süreci geçirmenizi sağlar. Hamilelikte ayak üşütmek ilk üç ay daha hassas bir dönem olduğu için daha sık görülür. Özellikle hamileliğin son evreleri soğuk bir mevsime rast gelmiş ise daha sık karşılanır. Hamilelikte özellikle son aylarda hormon değişmesinden ve bebeğin büyümesinden dolayı anne adayında ateş basması, sıcaklama, çorapları çıkarma ve terleme gibi şikayetler gösterir. Bu sebepten dolayı ince giyme, üzerini çıkartmak veya serin yerlerde durmak isteyebilirler. Bu durum o kişiyi o an rahat ettirecek bile daha sonrası için grip, soğuk algınlığı ve üşütmeye zemin hazırlar. Hamile bayanlar bu aylarda çok dikkatli olmak zorundadır. Hamilelikte ayakları üşütmek son aylarda daha ciddi sorunlara yol açabilir. Şiddetli ağrılara  ve hatta düşüklere bile sebep olur. Bu nedenlerden dolayı özellikle ayakları çıplak yere basmak bir çorap giymek veya giymek istemiyorsanız bir terlik mutlaka tercih edilmelidir.

Hamilelikte ayakları üşütmekten nasıl kaçınılmalıdır:
 • Hamilelikte ayakları üşütmekten öncelikle tabiki kendinizi bilerek kaçınmak gerekir. Hava ne kadar sıcak olsa bile mutlaka bir çorap giyilmesi gerekir. Eğer çorap giyemiyorsanız kesinlikle bir terlik ve benzeri bir şey gitmeniz gerekecektir aksi takdirde kaçınılmaz olabilir. 
 • Mümkün olduğu kadar soğuk almamaya özen gösterin. Soğuk algınlığı yaşayan akraba veya kişilerden uzak durulmalıdır. Kesinlikle sarılıp öpüşülmemelidir. 
 • Gün içinde mutlaka bol bol ellerinizi sabun ve ılık suda yıkayın. Bu işlem mikrop ve bakterilerin uzaklaşmasını sağlayacaktır. 
 • Hamilelikte bayanlar mutlaka rahat, pamuklu ve terketmeye kıyafetler tercih etmesi gerekmektedir. 
 • Soğuk havalarda veya tam tersi sıcak havalarda dışarıya çıkmamalı havanın derinlemesine veya ısınmasını beklemesi gerekiyor. Eğer çıkması gerekiyorsa çabuk dönmeli ve evde kıyafetlerini değiştirerek ılık bir duş alması gerekmektedir. 
 • Bunlara rağmen hamilelikte ayakları üşütmekten kaçamadıysanız mutlaka bir doktora giderek tedavi altına alınması gerekmektedir. Buna uygun ilaçlar verecektir doktor. Evde kendinizde bol bol sıvı alarak avı takviyesi yapılmalıdır. Bol bol meyve ve sebze yiyerek bağışıklığınızı güçlendirmek gerekiyor. Vitaminlerinizi aralıksız almanız sizi koruyacaktır. 
]]>
Baş Üşütmesi https://www.usutme.com/bas-usutmesi.html Thu, 06 Dec 2018 02:53:59 +0000 Baş Üşütmesi, kişilerin günlük yaşamsal alanlarında her dakika karşılaşabilecekleri bir durumdur. İnsanoğlunda baş bölgesi narin ve diğer bölgelere rağmen zayıf olmasından dolayı dış etmenlere karşı fazla dayanıklı Baş Üşütmesi, kişilerin günlük yaşamsal alanlarında her dakika karşılaşabilecekleri bir durumdur. İnsanoğlunda baş bölgesi narin ve diğer bölgelere rağmen zayıf olmasından dolayı dış etmenlere karşı fazla dayanıklı olamamaktadır. Kişiler devamlı olarak baş bölgelerini koruması gerekmektedir. Zira baş üşütmesi sadece baş kısmına değil diğer organlarımızı da etkilemektedir. Örneğin baş bölgesinin üşümesi durumunda kulakta burunda bunlardan etkilenmektedir. Baş üşütmesi durumu hafife alınacak bir olay olmaksızın, kişilerde ciddi rahatsızlıklara kadar götürebilmektedir. Baş bölgemizde vücudumuzun bütün organlarına hücrelerine hareket kazandıran olmazsa olmaz olarak bilinen beyin vardır. Beyin başın üşümesinden kesinlikle etkilenmektedir. Tedavi ve önlem alınmaksızın hiç bir işlem yapılmazsa eğer başımızda ve vücudumuza kalıcı hasarlar oluşabilecektir.

Baş üşütmesi neden olur
 • Soğuk havaya maruz kalınırsa
 • Hava değişimi durumunda
 • Saçımızın ıslak olması durumunda
 • Havuz, duş, hamam, sauna, yüzme, gibi etkinliklerden sonra hava çarpmasında 
Baş üşütmesi sonucu oluşabilecek rahatsızlıklar
 • Sinüzit
 • Migren
 • Boğaz ağrısı ve  iltihaplanması
 • Kulak ağrısı ve  iltihaplanması
 • Grip ve nezle 
 • Halsizlik ve iştahsızlık
 • Baş dönmesi ve kusma 
 • Ateşli hastalık
 • Şiddetli baş ağrısı
Baş üşütmesi tedavi yolları
 • ilaç: Baş üşütmesi sonucunda belirtilerinin oluşmasını beklemeden derhal uzman doktora görülmeli ve rahatsızlığın boyutuna göre uygun ilaç tedavisine başlanılmalıdır. Kişilerin her şey den önce derhal ilk olarak hastaneye veya tedavi merkezlerine gitmesi gerekecektir.
 • Sıcak uygulaması: Kişilerin üşütme durumu sonrasında baş bölgesinin sıcak tutması gerekiyor. Bere, şapka veya değişik yünlü şeyler baş bölgesine sararak kapatmaları gerekecektir. Baş ısısının tekrar normale dönmesi gerekiyor.
 • Dinlenme: Rahatsızlık durumu sonrasında doktor kontrolü ile eve veya hastanede tedavisi uygulanan kişilerin bol bol istirahat etmesi gerekiyor. Dinlenme ile vücut enzimleri ve direnci kendini toplamış olacak ve kişiyi dinç tutacaktır. Dışarıda oluşabilecek etmenlere karşı dinlenme halinde hasta kendini daha iyi hissedecektir. 
Baş üşütmesi ile eskilerden dedelerimizin ninelerimizin bir çok deyimleri ve atasözleri vardır. Örneğin ayağını serin tut başını sıcak sözünün önemini şimdi daha iyi anlıyoruz. Baş üşütmesi insanoğlu için tehlikeli ve sıkıntı bir olaydır.eskilerin de bu konu üzerinde demiş olması gibi başın üşümesi durumunda sağlığımız sıkıntıya girmiş olacaktır. Kesinlikle çok ama çok dikkat etmeli ve olası durumlarda hiç zaman kaybetmeden tedaviye başlanılmalıdır.
]]>
Sırt Ağrısı Üşütme https://www.usutme.com/sirt-agrisi-usutme.html Thu, 06 Dec 2018 21:29:37 +0000 Sırt ağrısı üşütme, adından da anlaşılacağı üzere üşütme sebebiyle ortaya çıkan ağrılardır. Genellikle sırt ve boyun bölümünde gözlenir. Sırt ağrılarının şiddetlenmesi üşütmeye bağlı olarak da ortaya çıka Sırt ağrısı üşütme, adından da anlaşılacağı üzere üşütme sebebiyle ortaya çıkan ağrılardır. Genellikle sırt ve boyun bölümünde gözlenir. Sırt ağrılarının şiddetlenmesi üşütmeye bağlı olarak da ortaya çıkar. Yani hastada daha öncesinde bulunan sırt ağrısı üşütme sonrasında tetiklenip  şiddetini artırabilir. Bu durumda kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkiler. Sırt ağrısına bağlı olarak ciğerlerin ağrıması, yatma esnasında ağrı şeklinde kramplar yaşanılması gibi etkilere sebebiyet verir. Sırt ağrısı üşütme pencerenin açık bırakılması, soğuğa uzun süre maruz kalınması, yatarken bel bölümünün açık kalması, vücudun direncinin azalması sebebiyle oluşan problemler de ve stres sebeple ortaya çıkan sıkıntılar içerisinde yer alır. Üşütme sonrasında bel bölümünün gereğinden fazla zorlanması, özellikle ağır eşya kaldırılması sürecinde de ağrılarının artmasına neden olmaktadır. Soğuk sebebiyle kasılması ve gerilmesi sonucu ağrılarda artma yaşanır. Bu gibi durumlarda kişinin kendine dikkat etmesi, ani hareketlerden kaçınması ve istirahat ederek dinlenmesi halinde oluşan etkilerin geçmesi sağlanır. Ayrıca sırt bölümünün sıcak tutulması bu bölüme tuğluk ile sıcak su koyulması halinde ağrıların giderilmesi sağlanır. Bu uygulamaları rağmen kişide bulunan ağrılar geçmemiş ise vakit kaybedilmeden doktora gidilerek gerekli tedavinin yapılması gerekir. Geçmeyen sırt ağrısı üşütme durumunda, vücutta mide bulantısı, idrar problemleri, yüksek ateş gibi durumlarda gözleniyor ise ilaç tedavi yapılması gerekir. 

Sırt ağrısı üşütme tedavi 

Doktora gidilerek gerekli tetkiklerin yapılması, muayene, idrar tahlili, kan tahlili ile birlikte çıkacak sonuca göre doktorun uygulayacağı tedaviyi sayesinde hastadaki şikayetler giderilir. Özellikle üşütmeye bağlı olarak ortaya çıkan sırt ağrısının giderilmesi için kas gevşetici ve ağrı kesici ilaç uygulaması verilir. Bu süreç içerisinde kişinin kendisini yormaması, yüksek yastıkla yatmaması, yatmadan önce gerekli şekilde giyinmesi tavsiye edilir. Ayrıca kişinin gün içerisinde kendine yoracak ağır egzersiz ve hareketlerden kaçınması, sırt ağrısının azalmasını sağlar. Yapılan ilaç tedavisine rağmen sırt ağrısı üşütme geçmemiş ise doktora tekrar gidilerek hastada fıtığın olup olmadığının kontrolünün edilmesi için gerekli emar uygulamasının yapılması önemlidir. Bazı hastalarda bulunan fıtık üşüme sebebi ile sırt ağrısı olarak kendini gösterir. Bu sebepten dolayı gerekli araştırmanın yapılması gerekir. Sırt ağrısının giderilmesi için doktorun yazacağı ağrı kesici kremlerin kullanılması da bu bölgede bulunan sancıların azaltılmasını sağlar. Bu süreç içerisinde kişinin sağlıklı ve dengeli beslenmesi, bol sıvı tüketmesi önemlidir. 
]]>
Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir https://www.usutme.com/mide-usutmesine-ne-iyi-gelir.html Fri, 07 Dec 2018 04:44:25 +0000 Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir, genellikle halk arasında mide üşütmesi olarak tabir edilen bu rahatsızlık tıp alanında "gastroenterit" ismi ile bilinmektedir. Çoğunlukla virüslerden kaynaklı olarak bakterilerin ya da parazitlerde Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir, genellikle halk arasında mide üşütmesi olarak tabir edilen bu rahatsızlık tıp alanında "gastroenterit" ismi ile bilinmektedir. Çoğunlukla virüslerden kaynaklı olarak bakterilerin ya da parazitlerden dolayı mide üşütmesi durumu ortaya çıkmaktadır. Özellikle çok soğuk yiyeceklerin ve içeceklerin tüketilmesi halinde mide soğuğa maruz kalır ve buna bağlı olarak da mide üşütmesi rahatsızlığının meydana gelebilir. Mide üşütmesi genel olarak immün sisteminin zayıflamasından, parazitler, bakteriler ve virüslerin çoğalması sonucunda meydana gelen rahatsızlıktır. Doğal olarak bu durum mideden daha çok bağırsakları direk olarak etkileyen bir hastalıktır. Mide üşütmesi rahatsızlığı çoğunlukla kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Ayrıca bu durum kişinin midesinde rahatsızlık oluşmasına yol açarken, bazı yiyeceklerin tüketilmesi de bu durumu daha çok tetiklemektedir. Bu nedenle mutlaka tükettiğiniz besinleri belirleyerek mide üşütmesi rahatsızlığının önlenmesi konusunda büyük öneme sahip olmaktadır. Mide üşütmesi hastalığının en yaygın belirtisi halsizliktir. Bununla beraber kişide mide yanması ve buna benzer durumlar görülmektedir. Eğer hekime başvurularak mide üşütmesi rahatsızlığının önlem, alınmazsa, vücut açısından çok ciddi hasarlara neden olabilmektedir. 

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir, Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir
 • Sarımsak, özellikle antibakteriyel ve antiviral özelliği ile soğuk algınlığının sebep olduğu mide üşütmesine en iyi gelen doğal tedavi şeklidir. Bunun dışında sarımsak bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve solunum yollarının açılması hususunda oldukça faydalıdır. Mide üşütmesinde sarımsağa bıçak değdirmeden elini ile ortadan ikiye böldükten sonra aynı hap yutar gibi yutulabilir. Fakat mide üşütmesinde eğer daha etkili olmasını isterseniz ağızda çiğneyerek yutabilirsiniz. Aynı zamanda sarımsağı yoğurdun içerisine katarak sabah akşam tükettiğini zaman mide üşütmesi dahil pek çok hastalığın tedavisinde faydalı olmaktadır.
 • Bal, bal doğada arıların yapmış olduğu mucizevi en değerli besin maddelerinden bir tanesidir. Bunun yanı sıra balın çok güçlü doğal bir antibiyotik görevi görmektedir. Mide üşütmesine bağlı olarak meydana gelen ağrıların geçirilmesi için sabah, akşam balın içine limon suyu ilave ederek içebilirsiniz. Özellikle soğuk algınlığından kaynaklı olarak ortaya çıkan virüslerin ortadan kalkmasında çok etkilidir. 
 • Zencefil, balgam söktürücü ve antiviral ile anti-inflamatuar özelliği sayesinde soğuk algınlığının tedavisinde kullanılan zencefil, aynı zamanda üşütmeden dolayı meydana gelen mide ağrısı ya da mide üşütmesi tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.Beş gün düzenli olarak hazırladığınız zencefil çayını tüketebilirsiniz. Daha etkili bir sonuç almak için bir bardak suyun içine zencefil ile karanfili karıştırarak içebilirsiniz. Bu karışımı hazırlarken karanfilden sadece yarım çay kaşığı katmanız yeterli olacaktır.
 • Tavuk Çorbası, bu çorba genel olarak hem çok sağlıklı hem de vitamin ve besin değeri oldukça yüksek olan yemek çeşididir. Bunun dışında içeriğinde bulunan zengin antioksidanlar sayesinde mide üşütmesinin tedavisinde en çok tercih edilen metotlardan bir tanesidir. Mide üşütmesinde etkili olan tavuk çorbası, aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok yararlıdır. Eğer tavuk çorbasının besin değerinin artması ve daha etkili olmasını istiyorsak, içerisine organik olan sebzelerden ya da meyvelerden ilave edebilirsiniz. 
 • Kırmızı Soğan, kırmızı soğan antibiyotik özelliği ile bilinmektedir. Ayrıca mide üşütmesinde ve virüslerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Evde hazırlayacağınız kırmızı soğan ve bal karışımı midenin hızlı bir şekilde iyileşmesine katkı sağlamaktadır. Özellikle bir çay kaşığı kadar kırmızı soğanın suyu ile balı karıştırarak içtiğiniz zaman mide üşütmesi tedavisinde oldukça etkilid]]> Mide Üşütmesi Nasıl Geçer https://www.usutme.com/mide-usutmesi-nasil-gecer.html Fri, 07 Dec 2018 11:41:23 +0000 Mide üşütmesi nasıl geçer, mide üşütmesi toplumda ani yaşanan ısı değişimleriyle ortaya çıkabilen bir sorun olarak kabul edilir. Özellikle aç karnına içilen soğuk içecekler ve yiyecekler, karnın soğuktan etkilenmesi gibi Mide üşütmesi nasıl geçer, mide üşütmesi toplumda ani yaşanan ısı değişimleriyle ortaya çıkabilen bir sorun olarak kabul edilir. Özellikle aç karnına içilen soğuk içecekler ve yiyecekler, karnın soğuktan etkilenmesi gibi nedenlerin sonucu mide üşütmesine bağlanır. Ancak bu sağlık sorununun temel sebebi vücudun çeşitli sebeplerle güçsüzleşmesi, zayıflaması gibi etkenlerle vücudun bakteri ve virüslerin etkisine girmesiyle ortaya çıkar. Gastroenterit denilen bu tıbbi rahatsızlık mideyle birlikte bağırsakları da etkiler. Mide üşütmesi nasıl geçer, neler yapılmalı sizlere bu konuda bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

  Mide üşütmesi nasıl geçer

  Dinlenme: Vücudu etkileyen bakteri ve virüsleri savaşmanın en etkili yolu dinlenmektir. Uyku düzeninin sağlanması, vücudun yeterince dinlenmesi bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Bu esnada aktivitelerin azaltılmış olması da iyileşmenize destek olacaktır.

  Sıvı alımını arttırmak: Mide üşütmesinin daha hızlı geçmesi için sıvı alımına da dikkat edilmelidir. Çünkü mide üşütmesiyle birlikte ortaya çıkan ishal, kusma, ateş yükselmesi gibi belirtiler vücudunuzu susuz bırakır. Bu mide üşütmesi etkilerinin ağırlaşmasına neden olabilir. Bu yüzde su, çorba gibi sıvı alımına önem verilmelidir. Şekerli sıvılardan uzak durulmalıdır.

  Besinlere dikkat edilmeli: Mide üşütmesi nasıl geçer, bunu araştırıyorsanız büyük olasılıkla midenizi üşüttünüz ve beslenmede zorluk çekiyorsunuz demektir. Çünkü yemek yemeniz bu durumda etkilenir. Daha çok çorba, patates, kızarmış ekmek gibi yiyecekleri tercih ederseniz rahat edersiniz. Eğer ishalde varsa elma, muz gibi yiyecekleri tüketebilirsiniz. Yağlı besinlerden, baharatlardan, içeceklerden uzak kalmalısınız.

  Doktora gidilmeli: Mide üşütmesi belirtileri ortaya çıktığında mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Bir yandan mide üşütmesinin neden olduğunu belirleyen doktor, bir yandan da tıbbi tedaviye başlayacaktır. Bu mide üşütmesinin daha hızlı iyileşmesini sağlayacak. Tedavide üşütmenin nedeni bakteriler olursa, özellikle antibiyotikli ilaçlar faydalı olur.

  Mide üşütmesi nasıl geçer, bitkisel öneriler

  Mercan köşk: Bir çay bardağı kaynar suya 1 çay kaşığı mercan köşk koyarak demleyin. Bunu ılık olarak içtiğinizde mide üşütmesi belirtileri azalacaktır.

  Karabiber: Mide üşütmesi için 1 su bardağı kaynar suya 1 çay kaşığı toz karabiber koyarak 10 dakika demleyin. Bunu süzerek ılık olarak için. 

  Nane limon karışımı: Mide sorunları için bu kür oldukça etkilidir. Her evde bilinen bu karışımı hazırlamak için 1 tatlı kaşığı nane ile 1 tane limonu kabuklarıyla doğrayarak 1 su bardağı sıcak suda kaynatın. Bu karışımı günde 3-4 defa içebilirsiniz. Mide üşütmesine iyi gelir.

  Karışık bitki çayı: Mide üşütmesi nasıl geçer, bunun için etkili bir bitkisel çay arayanlar bunu deneyebilir. Nane, oğul otu, eğir otu ve ezdiğiniz ardıç meyvesini eşit oranda karıştırın. Bunları sıcak suda demleyerek sabah ve akşam günde 2 defa aç karnına için. İsterseniz az miktarda balla çayı tatlandırabilirsiniz. Mide üşütmesine iyi gelen bu çaya alternatif olarak ıhlamur, papatya, zencefil ve adaçayını kullanarak hazırlayacağınız bitkisel çayı da tercih edebilirsiniz.

  Kekik: Mide üşütmesi sorununuz olursa taze kekik işinize yarayacaktır. İnce kıydığınız taze kekiği bir kavanoza zeytinyağı ile birlikte koyun. Kavanozu kapatarak 15 gün kadar sıcak bir yerde bekletin. Güneş alan bir yerde olabilir. Mide üşütmesinde karışımı çalkalayın ve bir kesme şekere 4-5 damla bundan damlatarak tüketin. Mide üşütmesi olanlar için oldukça etkili olan kekikli karışım uzmanlarında tavsiyesidir. Ancak böyle bitkisel karışımları mutlak doktorunuza danışarak tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.
  ]]>
  Mideyi Üşütmek https://www.usutme.com/mideyi-usutmek.html Sat, 08 Dec 2018 01:35:54 +0000 Mideyi Üşütmek, aslında hafife alınacak bir mevzu değildir. Oldukça ciddi ve önlemi alınmaksızın ilerleyici kalıcı bir hastalık haline dönüşebilmektedir. Yaz ve kış aylarında içilen soğuk ve soğuk türden diğer içecekl Mideyi Üşütmek, aslında hafife alınacak bir mevzu değildir. Oldukça ciddi ve önlemi alınmaksızın ilerleyici kalıcı bir hastalık haline dönüşebilmektedir. Yaz ve kış aylarında içilen soğuk ve soğuk türden diğer içecekler mideyi üşütmeye birebir nedenlerdir. Mide üşümesi sadecede kış aylarında görülmez yaz ayları içerisinde de dikkatsizlik midenin üşümesine neden olabilir. Sadece içilen veyan yenilen şeylerden değil karın ve mide bölgesinin soğuya maruz kaldığı durumlarda da bu rahatsızlık görülebilir. Mide üşütmesi durumunda doktora veya sağlık ocağına gidilmesi tavsiye edilir. Eğer kişi hastaneye gitmeyi tercih etmiyorsa kesinlikle evde üşümüş olan midenin ısı seviyesini normale döndürmesi için sıcak ve sağlıklı içecekler kullanmalıdır. Sıcak içilen naneli limon, salep, yeşil çay, kuşburnu, sıcak şeftali, sıcak limon gibi başlıca içecekler tüketilmelidir. Hem sıcak olduğu için mideyi rahatlatacaktır hemde içerisinde olan meyve ve vitamin açısından bol olan tozlar hücreleri besleyecektir. Unutulmamalıdır ki mide üşütülmesi ile midede bakteri ve virüsler oluşabilmektedir. Tedavi edilmediği takdirde ilerleyen zamanlarda midede iltihap ve ülser gibi rahatsızlıklarda görülebilecektir. Bununla da kalmayıp daha ileri ki aşamalarda mide kanserine kadar yol açabilmektedir.

  Mideyi üşütmek neden olur
  • Soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketimi 
  • Karın ve mide bölgesinin soğukta kalması 
  • Ayak ve sırt bölgesinin soğukta kalması 
  • Virüs ve bakterilerin midede etkisini göstermesi
  • Bayat, küflenmiş, tarihi geçmiş ve içeriği sağlık açısından uygun olmayan besinlerin tüketimi 
  Mideyi üşütmenin belirtileri
  • Mide bulantısı, karında şiddetli ağrı 
  • Bağırsaklarda ağrı ve ses gelmesi 
  • Kusma veya öğürme 
  • Ağza acı su ve tat gelmesi 
  • Ağız kokusu 
  • Titreme 
  • Vücudun başka yerlerdin de sancı
  • Baş dönmesi 
  • Baş ağrısı 
  • Gaz sıkıntısı
  • Halsizlik, Ateş
  Mideyi üşütmek nasıl tedavi edilir
  • Dinlenmek: Mide deki oluşabilecek virüs ve bakterilerin çoğalmaması ve güçlenmemesi için vücut direncinin ve bünyenin güçlü olması gerekecektir. Vücudumuzu başka şeylerle yoracak ve direncimizi düşürecek olursak midemizde oluşabilecek bakteriler çoğalmaya başlayacaktır. Kesinlikle en ilk olarak sıcak ortamda dinlenmek ve yatmak gerekecektir.
  • Yiyecek tüketimi: Mide üşütülmesi durumunda kesinlikle kızartılmış veya asitli şeyler tüketilmemelidir. Daha etkili olacak şekilde hafif ve bol proteinli yiyecekler tüketilmelidir. Yoğurt, patates, suda haşlanmış tavuk ve et gibi bol vitaminli yiyecekler direnci kuvvetlendirerek bakteri oluşumunu durduracaktır.
  • Sıvı tüketimi: Dinlenmeye geçildikten sonra kusma veya mide bulantısının bastırılması ayrıca vitaminli içecekler ile direncin kuvvetlendirilmesi, mide sıcaklığının normale dönüştürülmesi için nane limon, salep, zencefil çayı, kuşburnu, yeşil çay gibi sıcak ve bol vitaminli içecekler ile sıvı tüketimi artırılmalıdır.
  • İlaç: Kişi evinde mide üşütmesi için tedavi uygulamasına nazaran ilk önce doktora görülerek ilaç kullanımına başlamalıdır. İlk öncelikle uzman doktor tarafından konunun ciddiyeti tespit edilip, rahatsızlığın boyutuna göre ilaç ve gerekirse doğal kürler önermesi ile tedaviye başlanılmalıdır.
  Mideyi üşütmek ile sadece midede rahatsızlıkların yaşanacağı anlamına gelmez. Mide de başlayan rahatsızlık başka organlara da tedavi olunmadığı takdirde geçmiş olacaktır. Midede oluşan bakterinin, gazın, sancının, kusmanın, ağız kokusunun sadece mideye değil, yaşam alanlarımızda da bizleri olumsuz etkileyecektir. Kesinlikle mide üşütmek durumunda tedaviyi sonuna kadar almalı ve rahatsızlığı dikkate almalıyız.
  ]]>
  Üşütme Mide Bulantısı https://www.usutme.com/usutme-mide-bulantisi.html Sat, 08 Dec 2018 14:24:02 +0000 Üşütme mide bulantısı, üşütme rahatsızlığı beraberinde bir takım yan etkilere neden olan bir hastalıktır. Geçici ve ciddi sorunlara yol açmaz fakat uzun sürmesi halinde kişiyi kısa süreli tedavi içine koyabilir. Kış ayl Üşütme mide bulantısı, üşütme rahatsızlığı beraberinde bir takım yan etkilere neden olan bir hastalıktır. Geçici ve ciddi sorunlara yol açmaz fakat uzun sürmesi halinde kişiyi kısa süreli tedavi içine koyabilir. Kış aylarında daha sık yaşanan üşütme mide bulantısı durumu kişiyi günlük hayattan uzak tutacak kadar etkileyebilir. Bunun nedeni yemeden içmeden kesilmeye bağlı yaşanacak halsizlik, yorgunluk veya üşütme durumları olmaktadır. Yoğun iş temposunda çalışan bir kimsenin üşütme mide bulantısı gibi bir sorun yaşaması durumunda mutlaka kısa süreli evde istirahat etmesi gerekir. Bu dönemde kişinin kendini sıcak tutması ve bol bol sıcak sıvı tüketilmesi gerekir. Aynı zamanda bağışıklığı kuvvetli tutmak iyileşmeyi hızlandırmak için şart olmaktadır. Aşırı devam eden durumlarda sağlık ocağı veya yakın bir hastahaneye başvurmak doğru olur. Bazı hafif ilaçlar ile durumu hızla atlatmak mümkün olur. İlaç desteği almayan kişiler için üşütme mide bulantısı rahatsızlığı evde bazı yöntemlerle kısa sürede atlatılabilir. Kişinin beslenmesi ve tükettiği besinin hijyeni oldukça önemlidir. Bol dinlenme, bol sıvı tüketimi ve vitamin değeri yüksek besinler tüketmek bağışıklığı güçlendirerek durumu atlatmaya yardım edecektir. Çocuklarda yaşanması durumunda hızlı önlem almak gerekir. Bağışıklığı yetişkinlere göre daha güçsüz olan çocukların üşütme mide bulantısı yaşaması onları ciddi anlamda sağlığından düşürebilir.

  Üşütme mide bulantısı rahatsızlığı için neler yapılmalıdır
  • Kişi bol bol sıcak içeceklerle midesini rahatlatmalıdır.
  • İştahı kapalı olanlar çorba içerek beslenmeye başlayabilir.
  • Başta ayaklar ve mide olmak üzere vücut sıcak tutulmalıdır. Ciddi ateş yükselmesi durumlarda doktor kontrolünde hafif ateş düşürücüler alınabilir.
  • C vitaminine ağırlık verilmeli ve protein bakımından zengin besinler tüketilmelidir. Sebze yemekleri hem daha az mide bulantısı yapar hemde bağışıklığı güçlendirmeye fayda sağlar.
  • Bol bol dinlenmek ve istirahat ederek vücudu rahatlatmak gerekir.
  • Bitki çayları ve mide bulantısına iyi gelecek ıhlamur tarzı içecekler tüketilmesi bulantıyı azaltır.
  • Bunlarla birlikte vücudun bitkin düşmemesi için üşütme mide bulantısı gibi dönemlerde nane limon oldukça faydalı bir doğal ilaç olmaktadır.
  ]]>